Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği 5. Meclis Toplantısı yapıldı

Ekoloji Birliği 5. Meclis Toplantısı yapıldı

Ekoloji Birliği ve birlik bileşeni ekoloji örgütleri 5. Meclis Toplantısını dün gerçekleştirdi. Koronalı günler nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen Ekoloji Birliği 5. Meclis toplantısı, birliğin ilk dijital meclis toplantısı olarak kayıtlara geçti. Birlik bileşeni örgütlerden 31 bileşenin katıldığı Meclis toplantısına 48 kişinin katılımı sağlanırken, yaklaşık 8 saat boyunca devam eden bir meclis toplantısı oldu.

Ekoloji Birliği ve birlik bileşeni ekoloji örgütleri 5. Meclis Toplantısını dün (10 Mayıs Pazar) gerçekleştirdi. Koronalı günler nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen Ekoloji Birliği‘nin 5. Meclis toplantısı, birliğin ilk dijital meclis toplantısı olarak kayıtlara geçti. Birlik bileşeni örgütlerden 31 bileşenin katıldığı Meclis toplantısına 48 kişinin katılımı sağlanırken, yaklaşık 8 saat boyunca devam eden bir meclis toplantısı oldu.

BÜYÜKNOHUTÇU ÇİFTİNE İTHAF EDİLEN MECLİS TOPLANTISI

Ekoloji Birliği 5. Meclis Toplantısı, 3 yıl önce Antalya Finike’de taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleleri nedeniyle karanlık bir cinayet sonrası katledilen ve azmettiricilerinin hala bulunamadığı Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’ya ithaf edildi ve toplantı bu adla “Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu Meclis toplantısı” olarak gerçekleştirildi. Ekoloji Birliği tarafından bir gün önce de, 9 Mayıs Cumartesi günü 3. ölüm yıldönümleri dolayısıyla yine dijital ortamda Ali ve Aysin Büyüknohutçu çiftini anma toplantısı gerçekleştirilmişti. 5. Meclis Toplantısında ayrıca DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TBB ve diğer kurumlar üzerindeki son dönemde iyice yoğunlaşan iktidarın baskısı kınanarak, “TTB, TBB ve TMMOB’a Dokunma” çağrısı ekoloji örgütleri olarak da söylemleştirildi ve Ekoloji Birliği ile tüm bileşenleri olarak destek verilmesi kararlaştırıldı.

Yaklaşık 8 saat boyunca dijital ortamda sürdürülen Ekoloji Birliği meclis toplantısı saat 13.00’te başladı. Ekoloji Birliği’nin son altı aylık faaliyetlerinin yer aldığı faaliyet raporunun sunulması ve bileşenlerin değerlendirmesine açılması ile başlayan meclis toplantısında, gündemde yer alan konular üzerinde de geniş çaplı değerlendirme ve tartışmalar üzerinden çeşitli görüşler ortaya konuldu. Bunlardan biri de; dava açma vb. nedenlerle ihtiyaç duyulan tüzel bir kişilik olarak dernek kuruluşu için bir hazırlık çalışma grubu oluşturulması oldu. Çalışma grubunun derneğin Ekoloji Birliği’nin mevcut yapısının üzerinde olmaması için gerekli mekanizmaları gözeterek hazırlık yapması gerektiği ve derneğin salt resmi başvuru, hukuki süreçlerin takibi gibi konularda devreye sokulması gerektiği vurgulandı.

YENİ BİLEŞEN KATILIMLARI

Kovid-19 nedeniyle, görev süresi dolan yürütme kurulunun yüz yüze yapılacak bir meclis toplantısına kadar göreve devam etmesine karar verildi. Yürütme Kurulu’nda temsilci değişimlerinin olduğu 5. meclis toplantısında, ayrıca birliğe bileşen olarak yeni katılımlar da gerçekleşti. Kazdağları İstanbul Dayanışması ve Her Yer Kazdağları gurubu da 5. Meclis toplantısında Ekoloji Birliği bileşenleri olarak yer aldılar.

Kovid-19 sürecinde ortaya çıkan ve Ekoloji Birliği tarafından raporlanan 54 ekolojik yıkım proje, karar, ihale vb. konularla ilgili bilgi paylaşımı yapılarak, iktidarın ekolojik tahribat yaratacak projelerin gerçekleştirilmesi için krizi fırsata çevirme tutumu ve anlayışı eleştirildi.

EKOLOJİ VE HUKUK MÜCADELESİ DAHA DA YÜKSELTİLECEK

“Kovid-19 sonrasında nasıl bir yol izlenmeli” başlıklı tartışmada, sürecin iyi tahlil edilmesi gerekliliği, dayanışma ve yakın işbirliğinin geliştirilmesi, mücadelede yeni yaratıcı eylemlerin kullanılması,  çocuklara ve gençlere dönük çeşitli çalışmaların yapılması ve ekoloji hareketinin gençleştirilmesi, emek ve kadın hareketleri ile yakın işbirliği yapılması gibi konular yanı sıra, TMMOB, KESK, DİSK, TTB ve TBB ile daha yakından işbirliği ve dayanışma, alanda yapılacak mücadele ve hukuki mücadelenin birlikte sürdürülmesi, gıda krizi ve açlıkla mücadele konusunda çalışmalar yapılması, zehirsiz sofralar ağı ile işbirliği, tüm ekolojik yıkım ve talan projelerinin raporlanması ve interaktif haritasının hazırlanması, bilimsel bilgi ve hukuki konularda bilgi paylaşımı ve dayanışma, bilgi havuzu oluşturulması, eylem ve etkinlik duyuru sayfası oluşturulması, Ekoloji Birliği web sayfası (www.ekolojibirligi.org) ve sosyal medya hesapları ile youtube kanalının aktif kullanımı, yerel yönetimlerle işbirliği gibi konular ele alınarak değerlendirildi.

Termik santralların, jeslerin kapatılması ve siyanürlü altın madenciliğinin yasaklanması konularında idari başvuruların yapılması ve sonrasında davaların açılması, Yatağan Termik Santralı ve diğer bazı projelerde hukukun arkasından dolanmak için alınan Bakanlar Kurulu kararları ve bazı kamu kurumlarının icraatları için tazminat davalarının açılması, yeni maden alanları ile ilgili ihalelerin iptali, Alamosgold vb. yabancı şirketlerle ilgili olarak şirketlerin kendi ülkelerinde de dava açma ve hukuki süreçlerde uluslararası dayanışma ve işbirliği geliştirme, korunan alanlarla ilgili yapılan yönetmelik değişikliğinin iptali için dava açılmasına karar verildi. Hukuksal mücadelenin alanlardaki mücadele ile birleştirilmesi gerekliliği vurgulandı. Termik santralları, JES’ler,  RES’ler, Nükleer santral inşaatı,   maden projeleri gibi projelerin kapatılması durumunda çalışanların mağdur edilmemesi ve  işsiz kalmamaları için politika  geliştirilmesi ve bu süreçte adil dönüşümün uygulanmasının yaşam savunucuları tarafından dile getirilmesine karar verildi.

HUKUKSUZLUĞA ve EKOLOJİK YIKIMA “DUR” DEMEYE DEVAM

Daha önce yapılması kararlaştırılan Enerji ve Maden Çalıştayı için hazırlık çalışma grubunun faaliyetleri ile ilgili bilgi verildi. Çalıştayda enerji ve maden politikaları ile birlikte adil dönüşüm konusunun ele alınacağı belirtildi. Enerji ve maden sektöründeki işçi ve köylülerle yaşam savunucularının karşı karşıya gelmemeleri için politika geliştirilmesi ve yeni bir dil kurulması gerektiği vurgulandı.

Doğal sit alanları ve korunan alanlarla ilgili parça parça yapılan değişikliklere karşı toplu ve birleşik bir mücadele örülmesi gerekliliği vurgulandı.

Daha önce kurulmasına karar verilmiş olan bilim kurulu, hukuk kurulu, sosyal medya, iletişim ve basın kurulu, uluslararası ilişkiler ve raporlama kurulları için isim önerileri alındı ve bileşenlerden gelecek yeni önerilerle birlikte kurulların aktif olarak çalışmaya başlamasına karar verildi.

5. Meclis Toplantısı’nda birlik, mücadele ve dayanışmanın önemine dikkat çekildi ve tüm bileşenlerle birlikte sömürüsüz, adil ve eşitlikçi bir gelecek ve ekolojik yaşamın inşaası için kararlı bir şekilde mücadele edileceği vurgulandı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

One thought on “Ekoloji Birliği 5. Meclis Toplantısı yapıldı

Bir yanıt yazın

Top