Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği 2 yaşında

Ekoloji Birliği 2 yaşında

27 Mart 2018’de yayınlanan bir deklarasyonla kuruluşunu ilan eden Ekoloji Birliği, mücadelede yeni bir yıla daha adım atarken, kuruluş yıldönümünü ve günün anlamını bileşenleri ve tüm kamuoyu ile paylaşıyor.

27 Mart 2018’de yayınlanan bir deklarasyonla kuruluşunu ilan eden Ekoloji Birliği, mücadelede yeni bir yıla daha adım atarken, kuruluş yıldönümünü ve günün anlamını bileşenleri ve tüm kamuoyu ile paylaşıyor.

Kuruluş yıldönümünü “27 Mart 2018’den beri birlik-dayanışma ve mücadelenin sesiyiz” şeklinde duyuran Ekoloji Birliği, konuyla ilgili açıklamasında “Kuruluşumuzun 2. yıldönümünde, 62 bileşenimizle birlikte iklim krizi ve ekolojik yıkıma DUR demeye, doğaya ve yaşama sahip çıkmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EKOLOJİ BİRLİĞİ’NİN KURULUŞU

Ülkenin dört bir yanından 50’nin üzerinde ekoloji örgütü tarafından 24-25 Mart 2018 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilen toplantı sonrası oluşturulan Ekoloji Birliği, 27 Mart tarihinde de “kuruluş deklarasyonu”nu açıklamıştı. Deklarasyonda “Türkiye’nin dört bir yanında, doğanın can veren varlığını ve yaşam alanlarımızı korumak için mücadele verenler olarak, yaşamı savunma ve geleceği kurtarma çabamızı ortak hareketlilikle güçlendirmek için Ekoloji Birliği‘ni kurduğumuzu ilan ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

İlki Bergama’da 11-12 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen ekoloji örgütleri buluşmasına, Türkiye’nin 40 farklı yöresinden ekoloji örgütü katılmıştı. İkinci buluşmayı 24-25 Mart’ta Eskişehir’de gerçekleştiren ekoloji örgütleri ilke, program ve yapı tartışmaları sonucunda Ekoloji Birliği adı altında birleşmişti. 27 Mart tarihinde de Ekoloji Birliği olarak açıklanan kuruluş deklarasyonunda, birlik bileşeni olarak 54 ekoloji örgütünün imzası yer aldı.

Deklarasyonda, Bergama ve Eskişehir buluşmalarında sorunların ortak olduğu tespitinin yapıldığı belirtilerek; “Buna karşı; kendi yerellerimizde sıkışıp kalmamak, yaşamı savunma irademiz ve direnişlerimizi omuz omuza büyütmek, ülke çapına yayılan bir dayanışma ve örgütlenme zemini oluşturmak için Ekoloji Birliği‘ni kurmaya karar verdik” denildi.

Ekoloji Birliği‘nin, ülkenin içinden geçtiği bu karanlık dönemde direnişin güçleneceği, yeni yeni yerlerde filizleneceği ve yaşamı savunma iradesinin daha da güç kazanabileceği zeminlerden biri olacağının ifade edildiği deklarasyonda, “Yaşamı savunmak, ortak hareketliliği güçlendirmek için Ekoloji Birliği’ne” çağrısı da yapıldı.

TARİHİN EN BÜYÜK TAHRİBATINA KARŞI DOĞAYI ve YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN

Türkiye’nin, tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar büyük bir doğa tahribatıyla karşı karşıya kalmadığı tespitinin yapıldığı deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: “Ekoloji mücadelesi, içinden geçtiğimiz bu karanlıkta geleceğe dair umudun hâlâ korunabildiği ve yaşam hakkı için kenetlendiğimiz en önemli mevzilerden biri, iktidar ve sermaye blokunun en çok köşeye sıkıştırılabildiği ve yaşam düşmanlığının en net teşhir edildiği bir mücadele başlığı haline gelmiştir.”

Deklarasyonda, yaşanabilir ülke, temiz hava, temiz su, temiz toprak isteyen yurttaşlar olarak, yaşam ve doğadan yana bir dünya özleminden vaz geçilmeyeceği vurgusu ile “Ekoloji Birliği’nde buluşalım, yaşamı birlikte savunalım” daveti yer almıştı.

Okumak için tıklayınız: Ekoloji Birliği Kuruluş Deklarasyonu

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top