Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Okyanusların ısısı hızla yükseliyor!

Okyanusların ısısı hızla yükseliyor!

Bilimsel bazı araştırmalara göre küresel ısınma sürecinde hiçbir duraksama yok: Okyanusların ısısı hızla yükseliyor!

Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, küresel ısınma ile birlikte okyanuslardaki ısınmanın da hızlanarak arttığını ve bu durumun çeşitli deniz yaşamı ile birlikte gezegendeki besin zincirini tehdit ettiğini yazdı.

Çin Bilim Akademisi öncülüğünde yürütülen çalışmaya göre bazı iddiaların aksine küresel ısınma sürecinde hiçbir duraksama yok ve sıcaklık seviyeleri hızlanarak artmaya devam ediyor.

Son verilere göre ısınma sürecinde hiçbir duraksama olmadığı gibi küresel ısınmanın en önemli göstergesi olan okyanuslarda sanılandan da hızlı bir ısı artışı olduğu görüldü. Çalışmayı yürüten ekipte yer alan Berkeley Üniversitesi Enerji ve Araştırma Grubu da bu bulguları doğruladıklarını açıkladı.

2014 ila 2017 arasında gerçekleştirilen dört önemli rapora dayanarak hazırlanan çalışma daha öncekilere kıyasla çok daha kesin rakamlar elde edilmesini sağladı ve gelecek için daha net öngörüler oluşturulmasına yardımcı oldu.

Hava sıcaklığı ile benzer oranda artıyor

Dünya okyanuslarında bugün ARGO denilen 4 bin yüzen robot filosu bulunuyor ve bu robotlar gün aşırı suyun derinliklerine dalıp çıkarak okyanuslardaki sıcaklığı, pH derecesini, tuzluluk oranını ve başka birçok veriyi topluyor.

2000’lerin ortasından bu yana toplanan bu veriler okyanuslardaki ısının hava sıcaklıklarında yaşanan artış gibi hızlanarak yükseldiğini kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

Yüzyılın sonunda okyanuslar 30 santimetre yükselecek

Dünya genelinde fosil yakıtlardan gelen ve atmosferde sıkışmış olan gazların oluşturduğu sera etkisi ile meydana gelen ısının yüzde 93’ü okyanuslarda birikiyor. Eğer hiçbir önlem alınmazsa yapılan modellemelere göre 21. yüzyılın sonunda dünya okyanuslarının en üst iki kilometrelik kısmı 0,78 derece ısınacak. Bu da deniz seviyesinin tüm gezegende 30 santimetre yükselmesi anlamına geliyor.

Kaynak: Euronews

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top