Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > EGEÇEP: Filtresiz baca kararını kabul etmiyoruz, termik santraller kapatılsın

EGEÇEP: Filtresiz baca kararını kabul etmiyoruz, termik santraller kapatılsın

TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen “zehir yasası”nı protesto eden Ege Çevre ve Kültür Platformu Yürütme Kurulu (EGEÇEP), “Termik santral bacalarının filtresiz 2,5 yıl devam etmesi kararını kabul etmeyeceğiz” dedi

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen torba yasadaki 15 termik santralin 2,5 yıl daha baca filtresi olmadan çalışmasına izin veren karara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Söz konusu 15 santralin atmosfere salacağı karbondioksit (CO2) miktarının milyonlarca ton olduğuna dikkati çekilen açıklamada, termik santrallerden çok yüksek miktarlarda kükürtdioksit (SO2), azotoksitler (HOx), karbonmonoksit (CO), ozon (O3), hidrokarbonlar, partiküler maddeler de atmosfere salgılandığı hatırlatıldı.

“Gazların miktarı katlanarak artacak”

Atmosfere salınacak karbondioksit ve diğer zararlı gazların miktarının artacağına vurgu yapılan açıklamada, Yatağan ve Afşin-Elbistan termik santrallerinin insan ve çevreye verdiği zararlar örnek verildi.

Yatağan santralinin atmosfere saldığı milyonlarca ton karbondioksit sonucu binlerce hektar ormanın kuruduğunu, bölgedeki tarımsal ürünlerin verim ve kalitesinin düştüğünü ifade edilen açıklamada, insanlar üzerindeki tahribatının ise felaket boyutlarında olduğu, Afşin-Elbistan havzasında benzer durumların yaşandığı dile getirildi. Açıklamanın devamında, uzun yıllar filtresiz çalışan santral nedeniyle yörede kanser ve solunum yolu hastalıklarının sayısında korkunç derecede artışın gerçekleştiği ve Ankara Onkoloji Hastanesi verilerine göre bu hastaneye gelen kanser hastalarının yüzde 60’ının Afşin-Elbistan bölgesinden geldiği kaydedildi.

“Fosil yakıtlarının sağlık faturası 3 milyar 900 dolar”

Açıklamada devamında şu ifadeler yer aldı: “Yöneticiler ve sanayiciler aksini iddia etseler de çok küçük radyoaktif parçacıkların, vücuda girdikten sonra hücrelerin duvarlarına tutunarak dokuları ışınladıkları bilinmektedir denildi. Yayılan kurşun, cıva gibi ağır metaller sinir sistemini etkilemekte, anormal doğumlara, gelişme bozukluklarına ve öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olmaktadır. Oil Change International ve ‘350.org’ isimli iki küresel çevre örgütü tarafından ortak yayınlanan, fosil yakıtlarla ilgili raporda Türkiye’deki termik santrallerinin tamamının devre dışı bırakılması gerektiğini vurgulamıştır.”

“Kararı kabul etmiyoruz”

“Başta kömür olmak üzere bu tür kaynakların insan sağlığına zararlarının da açıklandığı raporda fosil yakıtların yol açtığı sağlık faturasının Türkiye ekonomisine yıllık 3 milyar 900 milyon dolar olduğu belirtilmiştir. Kurul, termik santrallerin baca filtresi takılmadan çalıştırılmasının, canlı sağlığına etkisinin katlanarak artacağının çok açık. Santrallerin daha fazla canlı yaşamına zarar vermeden kapatılmasını ve bacaların filtresiz 2,5 yıl devam etmesi kararını kabul etmeyeceğiz.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top