Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > EGEÇEP: Çeşme’de süren RES inşaatı durdurulmalı

EGEÇEP: Çeşme’de süren RES inşaatı durdurulmalı

Ege Çevre ve Kültür Platformu, Çeşme’de süren RES yapım çalışmalarına tepki göstererek, İzmir Valiliğinin inşaata izin vermesinin hukuka aykırı olduğunu ve inşaatın derhal durdurulması gerektiğini belirtti.

İzmir Çeşme’de Germiyan Mahallesi yakınlarına yapılmak istenen rüzgar enerjisi santrallerine (RES) karşı tepkiler büyüyor. Mahkeme tarafından “ÇED geçerli değildir” kararına rağmen Güral Porselen firması RES tesisi kurmak için inşaat çalışmalarına başlamıştı. Sivil toplum örgütleri ve çevreci kuruluşlar tarafından yapılan çalışmanın durdurulması talebiyle protesto eylemi yapıldı.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Çeşme ilçesinin Germiyan köyünde yapımı süren Rüzgar Enerjisi Santrali inşaatına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çevrecilerin açtığı davada “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararının iptali istendiği ve İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verildiği vurgulanan açıklamada, Danıştay tarafından da uygulanan bu kararın nihai olduğu ve söz konusu şirkete İzmir Valiliği tarafından verilen inşaat izninin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

VALİLİĞİN İZNİ HUKUKA AYKIRI

RES’in yapıldığı alanda ağaç kesiminin ve yol çalışmaların yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, inşaat sahasında Antik Roma devrinden kalan antik mezarlar, su kuyusu ve kilise temellerinin tahrip edildiği vurgulandı. İzmir Valiliği’ni Germiyan köyünün doğasını ve tarihini korumaya davet eden EGEÇEP, açıklamada, 20 Ağustos tarihinde İzmir Valiliğinin Güral Porselen şirketine inşaat yasağından muafiyet verdiği kararının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Germiyan’da hukuk tanımayan Güral Porselene ait RES yapımının derhal durdurulması çağrısı yapılan açıklamada, “Çeşme Belediye Başkanlığını İzmir Valiliğinin verdiği hukuka aykırı inşaat muafiyetine itiraz etmeye ve Güral Porselen şirketinin hukuka aykırı inşaat faaliyetlerini durdurmaya davet ediyoruz. Germiyan köyüne yapılan haksız uygulamanın karşısındayız. Çeşme ve Germiyan çevrecileri ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. Tüm doğa korumacı yurttaşlarımızı da bu süreçte onlarla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top