Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Efeler Belediyesi mahalle mahalle açıkladı: Jeotermaller üst sınırın da üstünde!

Efeler Belediyesi mahalle mahalle açıkladı: Jeotermaller üst sınırın da üstünde!

Efeler Belediyesi, geçen hafta Yılmazköy Mahallesi’ndeki jeotermal kuyusunda meydana gelen patlamanın ardından yapılan gaz ölçüm sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre 20 metreküp olması gereken hidrojen sülfür üst sınırının çok fazla aşılarak 232 metreküp seviyesine ulaştığı tespit edildi. 

Aydın Efeler Belediyesi, geçen hafta Yılmazköy Mahallesi’ndeki jeotermal kuyusunda meydana gelen patlamanın ardından yapılan gaz ölçüm sonuçlarını mahalle mahalle açıkladı: Jeotermaller üst sınırın da üstünde! Sonuçlara göre 20 metreküp olması gereken hidrojen sülfür üst sınırının çok fazla aşılarak 232 metreküp seviyesine ulaştığı tespit edildi.

Efeler’e bağlı Yılmazköy mahallesi’nde 1 Mayıs Cuma günü jeotermal kuyusunda patlama gerçekleşmişti. Patlama ile ağır metaller havaya karışmış, sıcaklığı 200 dereceye ulaşan sular ise çevredeki zeytin bahçeleri ve tarım arazilerine yayılmıştı. Olayın gerçekleştiği gün Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay ve Efeler Belediyesi’ne bağlı tüm birimlerin müdürleri bölgede incelemelerde bulundu.

ÖLÇÜMLER ZARARIN BOYUTUNU ORTAYA SERİYOR

Başkan Atay’ın kentteki hava kirliliğinin doğru verilerle tespit edilmesi için belediye envanterine kattığı ‘Gaz Ölçüm Cihazı’ ile tesis alanının dışında ölçüm yapılmış, belediye ekipleri jeotermal şirket hakkında tutanak tutmuştu. Yapılan ölçüm sonuçlarına göre maksimum 20 metreküp olması gereken hidrojen sülfür değerinin 232 metreküple üst sınırın çok üstüne çıktığı tespit edildi.

Aydın Kulis‘e verilen bilgiye göre; Efeler Belediyesi tarafından gaz ölçüm cihazı ile 9 Şubat’tan bugüne kadar ilçe genelinde rutin olarak yapılan ölçümlerden elde edilen ve jeotermal santrallerin kentte sebep oldukları çevresel yıkımı gözler önüne seren sonuçların şeffaflık ilkesi gereği belediyenin resmi internet sitesinden (https://efeler.bel.tr) her ay vatandaşların erişimine sunulacağı açıklandı.

İşte kamuoyunun bilgisine sunulan veriler ve belgeler:

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top