Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Dünya Sağlık Örgütü: İklim Krizi 21. Yüzyılın En Büyük Sağlık Tehdidi

Dünya Sağlık Örgütü: İklim Krizi 21. Yüzyılın En Büyük Sağlık Tehdidi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşırı sıcaklıklar, stres, sıtma ve kolera gibi hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar veren iklim krizinin, 21. yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom: “İklim değişikliği sadece gelecek nesillerin ödemesi gereken bir fatura değil, aynı zamanda insanların günümüzde sağlıklarıyla ödedikleri bir bedeldir.”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşırı sıcaklıklar, stres, sıtma ve kolera gibi hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar veren iklim krizinin, 21’inci yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği uyarısında bulundu.

İspanya’nın başkenti Madrid’de pazartesi günü başlayan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı‘ndan (COP25) bir gün sonra, DSÖ iklim krizine yönelik yeni raporunu açıkladı.

BM’nin alt kuruluşlarından DSÖ’nün 101 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre hazırlanan raporda, pek çok ülkenin iklim değişikliğine karşı hazırladıkları planları hayata geçirmediklerinin altı çizildi.

“İklim değişikliğinin etkilerinden insan sağlığını korumak her zamankinden daha acildir” ifadesine yer verilen raporda, ülkelerin gittikçe artan bir şekilde iklim değişikliğine önem vermesinin yeterli olmadığına vurgu yapıldı.

Raporda, iklim değişikliğine yönelik plan ve stratejileri hayata geçirebilmesi için ülkelerin gerekli finansmanın sadece yüzde 38’ini tedarik edebildiği, bu durumun da endişe verici olduğuna işaret edildi.

“İklim Değişikliği İnsanların Sağlıklarıyla Ödedikleri Bir Bedeldir”

İklim değişikliğinin, aşırı sıcaklıklar, stres, kolera ile sıtma dahil sivrisinek kaynaklı hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar verdiği ifade edilen raporda, bu sorunun potansiyel olarak “21. yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği” uyarısı yapıldı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “İklim değişikliği sadece gelecek nesillerin ödemesi gereken bir fatura değil, aynı zamanda insanların günümüzde sağlıklarıyla ödedikleri bir bedeldir” ifadesini kullandı.

Adhanom, ülkelerin “iklim değişikliğine karşı harekete geçmek ve insan sağlığının günümüzde ve gelecekte korunması için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmalarının ahlaki bir zorunluluk” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Dünya Sağlık Örgütü: İklim Krizi 21. Yüzyılın En Büyük Sağlık Tehdidi” hakkında bir düşünce

  1. Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share.Many thanks!

    “Selam! Tamamen konu dışı olan hızlı bir soru: Sitenizi nasıl mobil uyumlu hale getireceğinizi biliyor musunuz? Sitem iphone 4’üme göz atarken garip görünüyor. Bu sorunu çözebilecek bir şablon veya eklenti bulmaya çalışıyorum. Herhangi bir öneriniz varsa, lütfen paylaşın.Çok teşekkürler!” (Mesajın çevirisi: Ekoloji Birliği)

Bir cevap yazın

Top