Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel ısınmada 1,5 derecelik kritik eşiğe yaklaşıldı!

Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel ısınmada 1,5 derecelik kritik eşiğe yaklaşıldı!

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2015 yılında yıllık sıcaklık artışı için belirlenen 1,5 derecelik eşiğin önümüzdeki beş yıl içerisinde aşılma ihtimalinin arttığını açıkladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2015 yılında yıllık sıcaklık artışı için belirlenen 1,5 derecelik eşiğin önümüzdeki beş yıl içerisinde aşılma ihtimalinin arttığını açıkladı. Örgütten (WMO) yapılan açıklamada, 1,5 derecelik yıllık sıcaklık artış eşiğinin 2024 yılına kadar aşılma olasılığının yüzde 20; bu beş yıllık dönem içerisinde en az bir kez aylık bazda geçilme olasılığının ise yüzde 70 olduğu belirtildi.

Bilim insanları, dünyada sıcaklıkların sanayileşme öncesi döneme kıyasla 1,5 derece artması halinde bunun çok ciddi olumsuz sonuçları beraberinde getireceği uyarısı yapıyor. Sıcaklık artışının dünyanın bazı bölgelerinde daha fazla hissedileceği belirtiliyor. Bilim insanları, kutup bölgelerinin bu yıl küresel ortalamanın iki katı olmasının beklendiğini söylüyor. Ayrıca, deniz seviyelerindeki yükseliş nedeniyle önümüzdeki beş yıl içerisinde Avrupa’nın batısında daha çok fırtına görülmesi bekleniyor. Yangınlar nedeniyle milyonlarca hektarlık alanın yok olduğu Güney Afrika ve Avustralya’da ise 2024 normalden çok daha kurak geçecek. WMO, Afrika’nın Sahel bölgesinin ise daha yağışlı geçeceğini söyledi. Avrupa’da ise daha fazla fırtına yaşanacakken Kuzey Atlantik bölgesi rüzgarlı olabilir.

Paris‘te 2015 yılında imzalanan iklim anlaşmasıyla ortalama sıcaklık artışının 1,5 derecenin altında tutulması konusunda uzlaşma sağlanmıştı. İngiltere Meteoroloji Dairesi tarafından WMO için yapılan araştırma, dünyadaki ortalama yıllık sıcaklığın 1850 yılından 1 derece daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Dünya 1,5 derecelik sıcaklık artış eşiğini aşmaya daha da yaklaştı

  • %20 2024’e kadar yıllık sıcaklıkta 1,5°C artış olasılığı
  • %70 2024’e kadar en az 1 ay 1,5°C eşiğinin aşılma ihtimali
  • 1,5°C sanayi öncesi sıcaklık ortalamasına göre belirlenen eşik.

Bu projeksiyonlar WMO’nun sıcaklık, yağış ve rüzgar örüntülerinin iklim değişikliği nedeniyle nasıl değişebileceğine yönelik daha kısa dönemli tahmin sağlamayı hedefleyen projesinin bir parçası. Uzun dönemli 1.5 derecelik ısınmaya ise önümüzdeki 10 yıl içerisinde ulaşılmayacağı tahmin ediliyor. Penn State Üniversitesi’nde iklim bilimci Michael Mann, mevcut uzun dönemli küresel sıcaklıkların sanayi öncesine göre 1.2 derece fazla olduğunu söyledi.

Şili eski Çevre Bakanı ve Valparaiso’da Pontificial Katolik Üniversitesi İklim Eylemi Merkezi (CAC) direktörü Marcelo Mena, kısa dönemli artışların bile aşırı hava olaylarını tetikleyebileceğini ve koronavirüsle mücadele eden ülkelerde ciddi sıkıntılara neden olabileceğini söyledi. Mena, “Öngörülen projeksiyonlardan daha yüksek geçen ve daha düşük geçen yıllar olacak, ancak bu artışa sahip olmamız bize, bu sembolik olaylardan bazılarının beklenenden daha yakın olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Covid-19’un etkisi koordineli mücadelenin yerini alamaz’

Yapılan değerlendirmede doğal değişkenliğin yanı sıra insan faaliyetlerinden kaynaklı karbon emisyonlarının etkisi de incelendi. Ancak bu modellerde koronavirüs salgını nedeniyle karbon emisyonlarında görülen azalma henüz hesaba katılmış değil.

WMO‘nun Genel Sekreteri Prof. Dr. Petteri Taalas, “WMO, Covid-19 nedeniyle sanayi ve ekonomide görülen yavaşlamanın, sürdürebilir ve koordineli bir iklimle mücadelenin yerini alamayacağını defalarca dile getirdi” dedi.

Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda 1,5 derecelik eşiğin aşılmasının uzun vadede dünyanın daha tehlikeli ve sıcak bir yere dönüşmesini engellemek için büyük emisyon kesintilerin gidilmesinin aciliyetinin önemini vurgulayacağını ifade ediyor.

Kaynak: BBC

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top