Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > DOĞADER: Uludağ’daki 32 endemik bitki, yapılaşmaya açılma yüzünden tehlikede

DOĞADER: Uludağ’daki 32 endemik bitki, yapılaşmaya açılma yüzünden tehlikede

Uludağ Milli Parkı’nda daha önce çevrecilerin açtığı davayla iptal edilen 2’inci gelişim bölge sınırları, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaklaşık 2 hektar daha genişletildi. Yeniden dava açmaya hazırlandıklarını belirten DOĞADER: Alana 10 kadar otelin yapılabilecek, dikkat çekerek Uludağ’a özgü flora ve faunanın zarar görecek.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bursa Uludağ 2. Gelişim Bölgesi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin sınırları da genişletilerek yeniden belirlendi. Daha önce de davalık olan arazide yapılaşmanın önünün açıldığı ileri sürülüyor. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Milli Park içerisinde yapılaşmadan yana olmadıklarını ve yalnızca Uludağ’da bulunan bitki türlerinin yok edileceğini ileri sürerek dava açmak üzere hazırlandıklarını kaydetti.

İKİNCİ GELİŞİM BÖLGESİNDE KAÇAK YAPILAR VAR

dogader

1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ kış turizminin en popüler merkezlerinden biri olması nedeniyle yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerden. Uludağ’ın birinci gelişim bölgesinde 17 kamu, 19 özel olmak üzere toplamda 36 otel ve dinlenme tesisi bulunuyor. Uludağ Milli Parkı’nda daha önce açtıkları davayla iptal edilen 2’inci gelişim bölge sınırları, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaklaşık 2 hektar daha genişletildi. Yeniden dava açmaya hazırlandıklarını belirten DOĞADER, Duvar‘a açıklamasında; alana 10 kadar otelin yapılabilecek, diyerek Uludağ’a özgü flora ve faunanın zarar göreceğine dikkat çekti.

DOĞADER Genel Sekreteri Sedat Güler, mevcut yapıların alt yapısının yetersiz olması nedeniyle evsel atığın kirlilik yarattığına değinerek alt yapı sorunu çözülmeden yeni yapılaşmanın olmasını doğru bulmadığını söylüyor. Güler, ikinci gelişim bölgesi olarak adlandırılan bölgede inşaat halinde kaçak yapılar olduğunu da sözlerine ekliyor. Uludağ’a özgü endemik tür olan Apollo Kelebeği, ayrıca dünyada sayıları çok azalmış olan Sakallı Akbaba, Uludağ Milli Parkı’nda bulunuyor.

2 KEZ DAVA KAZANDIK AMA SONRA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ ÇIKARILDI

Bugüne kadar 5-6 kere dava açıldığını belirten Güler, açtıkları davaları kazanmalarına rağmen ikinci gelişim bölgesinden vazgeçilmediğini söyleyerek 15 yıllık süreci, “Davayı kazanıyoruz, ama sonra plan değişikliğine gidiliyor. Softaboğan deresine kadar sınır genişletme yapılmıştı. Açtığımız davayı kazandık ama tekrar plan değişikliği yapıldı. Mevcut iktidarın yeni tarzı bu, istediğini yapana kadar deniyor. Ufak tefek değişiklikler ile tekrar izin alınıyor. Biz ikinci kez dava açtık onu da kazandık. En son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkararak ikinci gelişim bölgesinin sınırları değişti” şeklinde anlattı.

DÜNYADA YALNIZCA ULUDAĞ’DA OLAN 32 ENDEMİK BİTKİ ÇEŞİDİ TEHLİKEDE

Güler, bölge sınırının değişmesine neden karşı olduklarını ise şöyle açıklıyor; “Dünyada olmayan 32 çeşit bitki türü sadece Uludağ’da var. Bunun yanında bin 100 endemik tür yine Uludağ Milli Parkında bulunuyor. 32 bitki türünden bazıları ise genişletilmek istenen üzerinde… 2 hektar kadar sınır genişletilmesi derelere, bitkilere zarar verecek. Bahsi geçen bölge Uludağ’ın en değerli yerlerinden. Daha önceki bilirkişi raporlarını dayanak göstererek tekrar dava açmayı düşünüyoruz.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top