Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Doğa hakkını arıyor: Göller ve çaylar, inşaat projesine karşı dava açtı

Doğa hakkını arıyor: Göller ve çaylar, inşaat projesine karşı dava açtı

“Şimdiye kadar kendilerini temsil etme şansı bulamadan sessizce acı çektiler”

ABD’nin Florida eyaletinde göller ve dereler inşaat projesini mahkemeye taşıdı. Orange County‘de 2020 Kasım’da sulak alanların korunmasına yönelik kabul edilen “doğa hakları” kapsamında Beachline South Residential adlı konut inşaat şirketine dava açıldı.

Söz konusu kanunla sulak alanlardaki göl, dere ve çaylar belirli haklara sahip ve bu hakların ihlali durumunda dava açabilecek “bireyler” olarak görülüyor. Doğanın haklarını koruyan yasa çalışmaları için Ekvador’dan Uganda’ya, Hindistan’dan Kolombiya ve Bangladeş’e kadar birçok ülkede mücadele veriliyor. Fakat ABD’de ilk defa böyle bir dava görülecek. 

Davacı göllerden Mary Jane Gölü, civarındaki evlerin manzaraları nedeniyle yüksek fiyatlardan alıcı buluyor 

Wilde Selvi Çayı, Boggy Çayı, Crosby Island Bataklığı, Hart Gölü ve Mary Jane Gölü davacı olarak mahkeme karşısına çıktı. Davada şirketin 7 bin 687 dönümlük arazi üzerine yapmayı planladığı konut inşaatında en az 255 dönümlük sulak alanın ve 133 dönümlük çay ve dere geçen alanın zarar göreceği öne sürüldü.

Ayrıca sel sularını engellemek için oluşturulacak göletlerin de 72 dönümlük bataklık alanı tahribata uğratacağı savunuldu. Buna ek olarak yapılacak yeni binalarla yolların yol açabileceği kirliliğin bölgedeki su yapısını bozacağı ve temiz suya erişimi engelleyerek insan haklarını ihlal edeceği iddia edildi.

Davada sulak alan bölgesini temsil edecek Chuck O’Neal, “Sulak alanlarımız ve besledikleri yaban hayatı kötü planlanmış banliyö evlerin dağılımı nedeniyle sistematik şekilde yok ediliyor. Şimdiye kadar kendilerini temsil etme şansı bulamadan sessizce acı çektiler” dedi.

Kaynak: Independent

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top