Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Direnişin 14. gününde Akbelen’de Büyük Buluşma: “Akbelen bugün yeniden doğdu”

Direnişin 14. gününde Akbelen’de Büyük Buluşma: “Akbelen bugün yeniden doğdu”

Ağaç katliamının yaşandığı Akbelen Ormanı’nda Büyük Buluşma etkinliği düzenlendi. Ülkenin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları nöbet alanında “Topraklarımızı madene vermeyeceğiz” diyen köylülerle buluştu. Yoğun katılımın olduğu ve bazı ünlü isimler ve sanatçıların da yer aldığı etkinlikte kesilen bir ağaç kefenlenerek temsili olarak bir cenaze töreni düzenlendi. Yaşam savunucuları ve aktivistler, direniş alanından başlayarak 3 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu.

Muğla‘nın Milas ilçesine bağlı İkizköy‘deki Akbelen Ormanı‘nda hukuka aykırı bir şekilde başlatılan ve sürdürülen ağaç katliamına karşı bölge halkı ve çevrecilerin başlattığı direniş ve eylemlerin bugün 14’üncü günü.

İkizköy Çevre Komitesi’nin çağrısıyla bugün saat 14.00’te Akbelen’de ‘Büyük Buluşma’ etkinliği düzenlendi. Buluşmaya Türkiye’nin dört bir yanından yaşam alanı savunucuları, siyasi partiler, meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleri katıldı. Ülkenin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları nöbet alanında “Topraklarımızı madene vermeyeceğiz” diyen köylülerle buluştu. Yoğun katılımın olduğu ve bazı ünlü isimler ve sanatçıların da yer aldığı etkinlikte kesilen bir ağaç kefenlenerek temsili olarak bir cenaze töreni düzenlendi. Yaşam savunucuları ve aktivistler, direniş alanından başlayarak 3 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu.

‘AKBELEN BÜYÜK BULUŞMASI’NA YOĞUN İLGİ

8 Ağustos salı günü Akbelen’deki ağaç katliamına karşı toplanacak. Meclisin toplanması öncesi Akbelen’den seslenen köylüler ve yurttaşlar, “Kanser olmak istemiyoruz. Ormanımızı, toprağımızı madene bırakmayacağız” diyerek, kararlılıklarını dile getirdi.

EMEP, HDP, Yeşil Sol Parti, CHP ve Milletvekilleri Semra Dinçer, Gizem Özcan ve Cumhur Uzun, İzmir Sağlık Platformu, İzmir, Muğla, Aydın Tabip Odaları, AYÇEP, Ekoloji Birliği, EGEÇEP, İzmir Barosu, MUÇEP, Bandırma Demokrasi Platformu, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İDA Dayanışma Derneği gibi ülkenin dört bir yanından birçok dernek, siyasi parti, meslek örgütleri desteğe geldi.

KİMLİK KONTROLÜ YAPILARAK ALANA ALINDILAR

Sabah saatlerinden itibaren Akbelen’e çıkan tüm yollarda 3 kilometrede bir jandarma ve polis arama kontrol noktaları oluşturuldu, geniş güvenlik önlemleri alındı. Akbelen’deki büyük buluşma etkinliğine gelenler kontrol noktalarında kimlik kontrolü yapılarak alan alındı.

Yol üzerinde kurulan kontrol noktalarında dört kez GBT yapılmasının ardından alana girişte yeniden GBT yapılmak istenmesi nedeniyle kısa süreli gerginlik yaşanırken, kitle “Akbelen’den Cudi’ye edi bese” sloganları ile alana girdi. Sabah saatlerinden itibaren Akbelen’e çıkan tüm yollarda 3 kilometrede bir jandarma ve polis arama kontrol noktaları oluşturuldu, geniş güvenlik önlemleri alındı. Akbelen’deki büyük buluşma etkinliğine gelenler kontrol noktalarında kimlik kontrolü yapılarak alan alındı.

Akbelen’deki büyük buluşmaya az bir süre kala alanda Akbelen orkestrası konser verdi. Müzik ve danslarla çevreciler Akbelen Ormanları’nın katledilmesini protesto etti. “Her yer Akbelen, her yer direniş” sloganları atıldı. Büyük Buluşma etkinliğinde yüzlerce kişi yaklaşık 2 kilometre yürüyüş gerçekleştirerek ağaç katliamını protesto etti.

DAYANIŞMAYA GELEN SANATÇILARDAN KONSER

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte bazı ünlü isimler ve sanatçıların da yer aldı. Alana girenler “Her yer Akbelen her yer direniş”, “Katil Limak işbirlikçi AKP” ve “Halka değil çetelere barikat” sloganları ile karşılandı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Tabip Odası ve çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de alana ulaştı.

Akbelen’deki büyük buluşmaya az bir süre kala alanda Akbelen orkestrası konser verdi. Siya Siyabend, Praksis ve Tolga Çandar’ın sahne aldığı buluşmada, müzik ve danslarla çevreciler Akbelen Ormanları’nın katledilmesini protesto etti. “Her yer Akbelen, her yer direniş” sloganları atıldı.

Akbelen’deki büyük buluşmaya az bir süre kala alanda Akbelen orkestrası konser verdi. Müzik ve danslarla çevreciler Akbelen Ormanları’nın katledilmesini protesto etti. “Her yer Akbelen, her yer direniş” sloganları atıldı.

“EĞER Kİ ORMANLARIMIZ İÇİN ÖLECEKSEK, BU UĞURDA ÖLECEĞİZ”

İkizköy Çevre Komitesi temsilcisi Necla Işık: “Akbelen yeniden doğuyor bugün”

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık, “14 gündür burada büyük bir katliam var. Ama burada oluşunuzla Akbelen bugün yeniden doğuyor. Burayı madene vermeyceğiz. 4 senedir bağırıyoruz. Madene verecek toprağımız, bir tane dalımız yok. Bu uğurda dedik ki İkizköylü kadınlar olarak boynumuz kıldan ince.Ormanımız için öleceksek bu uğurda öleceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Akbelen için gelen yüreklere sağlık. Madene vermeyeceğiz, burayı yine ağaçlandıracağız. Bu böyle biline.” dedi.

AĞACA KEFEN GİYDİRDİLER, CENAZE TÖRENİ DÜZENLEDİLER

Tam bir festival ve şenlik havasında gerçekleştirilen Akbelen Ormanı’ndaki ‘ Büyük Buluşma’da, Akbelen ve Cudi başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında katledilen ağaçlar için mizansen olarak cenaze kaldırıldı.

Konuşmaların ardından yaklaşık 3 metrelik kesilen bir ağaç kefene sarıldı. Kesilen 100 bine yakın ağaç için saygı duruşunda bulunuldu. Temsili olarak cenaze töreni düzenlendi.

Ormanda eylem için bir araya gelen yurttaşlar, “Yurdunu, suyunu, ormanlarını seven buraya gelsin. Biz mücadeleden vazgeçmiyoruz, Akbelen Ormanı’nı koruyoruz” dediler.

ÜNLÜ İSİMLER DE AKBELEN’DE DAYANIŞMADA

Siya Siyabend, Praksis ve Tolga Çandar‘ın sahne aldığı buluşmada, oyuncular Mert Fırat, Kerem Fırtına, Levent Üzümcü ve sanatçı Tolga Çandar da Akbelen direnişine destek vermek için alana gelen isimlerden oldu.

Mert Fırat

Ünlü oyuncu Mert Fırat, Akbelen’de gerçekleşen ‘Büyük Buluşma’ için alana geldi.

Levent Üzümcü

Oyuncu Levent Üzümcü de destek için bölgeye geldi. Levent Üzümcü, “Buradaki köylülerin topraklarını satın alıp onların üzerine çöken insanlara sormak lazım, ülke bir şirket yönetilir gibi mi yönetilir? Belki cümleyi böyle kurarsan anlaşılabilir ama vatan bir şirket gibi yönetilmez” dedi.

Tolga Çandar

Ünlü sanatçı Tolga Çandar da Akbelen direnişine destek vermek için alana gelen isimlerden oldu. Siyasetçi ve Türk halk müziği sanatçısı Tolga Çandar söylediği türkülerle eyleme renk kattı. Sanatçı Tolga Çandar’ın çalıp söylediği Ege türküleri eşliğinde İkizköylülerin zeybek oynadığı anlar ise gündem oldu.

Yöre halkı ve katılımcılar Tolga Çandar’ın Ege türküleri ile coştu

3 KİLOMETRELİK İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDULAR

Büyük Buluşma etkinliğinde yüzlerce kişi yaklaşık 3 kilometre yürüyüş gerçekleştirerek ağaç katliamını protesto etti.

Konuşmaların ardından Milas-Ören Karayolu’nda yüzlerce kişinin katılımıyla yaşam savunucuları ve aktivistler tarafından direniş alanından başlayarak 3 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu. “Havama suyuma toprağıma dokunma”, “Her yer Akbelen, her direniş” sloganları attılar.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top