Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Dionysos Tiyatro Festivali’nin de gündemi doğa katliamı oldu

Dionysos Tiyatro Festivali’nin de gündemi doğa katliamı oldu

Manisa’nın Salihli ilçesinde bu yıl dördüncüsü yapılan Dionysos Tiyatro Festivali‘nin gündemi doğa katliamları oldu. Ekinliği sahneleyen Sokak Sanatları Atölyesi’ndeki sanatçılar, kendilerini çamura bulayıp dikkat çekerek yaptıkları gösterilerle, doğa katliamını anlatırken, yörenin çevresel sorunlarına da dikkat çektiler. Salihli Çevre Derneği‘nin öncülüğü ile gerçekleşen etkinliğin gösterilerinde, son yıllarda açılan madenler ve özellikle Salihli bölgesini tehdit eden JESlerin doğaya yaptığı tahribat doğaçlama olarak anlatıldı. En büyüğü 64, en küçüğü 9 yaşında olan sanatçılar böylece doğanın da dertlerini sanatsal yolla halkla paylaştı.

Sanat yoluyla “doğa katliamına hayır”!

Antik dönemlerde neşe, eğlence, sanat – tiyatro tanrısı ve tiyatro hamisi, bitkilerin, hayvanların, öldükten sonra yeniden dirilişin tanrısı olarak da kabul edilen Dionysos’un yaşadığı, Dionysos Ritüellerinin ve Şenliklerin yapıldığı, topraklarda, Tumolos (Bozdağ) Dağı yamaçlarındaki Pattalos Çayı (Sartçayı) kenarında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, tiyatro sanatçıları ve sanatçı adaylarından oluşturulan 20 kişilik grup sokak performansı sergiledi. Sokak Sanatları Atölyesi editörü Erdal Çoban’ın kaleme aldığı oyunu sergilemek için, rivayete göre altın akan Pattalos Nehrine (Sart Çayı) giren en yaşlısı 64 ve en genci 9 yaşında olan 20 kişilik performans grubu kil ve çamuru elbiselerinin üzerine sürüp çamura bulandılar ve üzerleri altın rengi vücut boyası ve sahte kan ile boyandı. Gönüllü sanatçı ve sanatçı adayları önce etkinliklerin gerçekleştirildiği Sardes’te ve daha sonra Salihli Merkezde, son yıllarda Maden Ocakları ile Jeotermal Enerji Santrallerinin bölgeye verdiği zararlarını ve insanın doğa kirliliği karşısında yaşadığı çaresizliğini betimlemek için sergilediği gösteride “sanat yolu ile doğa katliamına hayır “ mesajını verdiler.

Frigya ve Lidya’nin ibretlik öyküsü

Sokak Sanatları Atölyesi editörü Erdal Çoban konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Dokunduğun her yer altın olsun (Dionysos). Bu söz Frig kralı Midas’a söylenmiştir. Oysa bilebilir miydi ki Dionysos, Sardes’in taşı toprağı hep altın olacak. Dionysos’un bu sözü tarihe altın harflerle geçerken, Sardes (Sart) toprakları da altın kadar kıymetlenir. Bu ses binlerce yıl öncesinden yankılanır durur. Dionysos ve arkadaşları Tmolos (Bozdağlar) da içerken kendinden geçerler. Dionysos’un arkadaşından bir tanesi kaybolur ve günlerce ilerlerken Frig devletine varır. Bu devletin kralı Midas’ta Dionysos’un arkadaşını alır, Lidya’ya getirir. Bunun karşılığında Dionysos Midas’a dokunduğu her yerin altın olması yetisini verir. Midasın dokunduğu her yer altın olurken, Midas ise yemek yiyemez hale gelir. Çünkü yiyecekleri de altın olacaktır. En son eşi de altın olunca, bu yetkinin bir lanet olduğunu anlar ve tekrardan Lidya topraklarına döner. Dionysos’tan bu lanetten kendisini kurtarmasını ister. O da Midas’a Paktolosta yıkanmasını söyler. Midas gelir Pattalos’ta (Sart Çayında) yıkanır, lanetinden kurtulur. Midas altın yapabilme gücünden kurtulmak için “Kutsal Nehir Pattolos”’ ta yıkanır. Lanet geçti, fakat o gün bu gündür Pattalos Nehri (Sart Çayı) altın renginde akar.

Gönüllülük Hareketi Grubu Genel Koordinatörü Yrd. Doç.Dr. Rasim Aşın’ın öncülüğünde, Dünyada ilk parayı keşfeden Lidyalıların başkenti Sardes antik şehrinde, Pattalos Nehri kenarında hiç bir sponsor olmadan imece yöntemiyle ve usta çırak ilişkisi ile on günlük bir sanat festivali düzenlendi. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Dionysos Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü sanatçılar ve sanatçı adayları performanslarını sergiliyor. Bu etkinlikler her ne kadar yerel bir etkinlik gibi görünse de, sanatın güçlü ve zengin dili dolayısıyla ortaya konulan değerler olduğu gibi, verilen mesajlar da evrensel nitelikte.

Bu yıl Performans ve Sokak Sanatları Atölyesi çalışmalarının ana teması olarak Sardes ve Salihli bölgesinde bulunan Altın Madeni ve Jeotermal Enerji Santrallerin doğaya, insanlara ve hayvanlara yönelik olan zararları konusunu ele aldık. Etkinlik kapsamında bir sokak gösterisi organize edildi. Pattalos çayından çıkarılan çamurlarla kıyafetlerini ve vücutlarını boyayan yirmi kişilik sanatçı ve sanatçı adayından oluşan grup, izleyen seyircilerin dahil olabildiği bir buçuk saat süren bir performans sergilediler. Daha önce bu konuda birçok çalışma gerçekleştiren Salihli Çevre Derneği öncülüğünde yapılan gösteride, son yıllarda açılan madenler ve JESlerin doğaya yaptığı tahribat doğaçlama olarak anlatıldı. En büyüğü 64, en küçüğü 9 yaşında olan sanatçılar dertlerini sanatsal yolla halkla paylaştı” dedi.

Kaynak: Süleyman Arasan / manisahaberleri.com

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top