Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Dersim’deki dağ keçilerinin avı için açılan ve tepki çeken ihale iptal edildi

Dersim’deki dağ keçilerinin avı için açılan ve tepki çeken ihale iptal edildi

Tarım ve Orman Bakanlığının Dersim’de dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale kamuoyundaki büyük tepkilerin ardından iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün Dersim’de dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale iptal edildi. Tunceli Valiliği sitesinde “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden ilimizi de ilgilendiren Açıklama” başlığıyla yayınlanan açıklamada yaban keçisi popülasyonunun ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması ve hazırlanacak rapora göre hareket edileceği belirtildi.

Valilik sitesinde yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.

Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top