Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Denizli’de 21 kurumdan ortak açıklama: Maden ihaleleri iptal edilsin!

Denizli’de 21 kurumdan ortak açıklama: Maden ihaleleri iptal edilsin!

Maden ihalelerine karşı tepkiler giderek büyüyor. Denizli’de 12 maden sahasının ihaleye açılmasına karşı 21 kurum ortak açıklama yaparak, maden ihalelerin iptal edilmesini talep etti.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) 68 ilde toplam 766 maden arama ve işletme sahasını ihaleye çıkardı. Bu ihaleler 28 Eylül’e kadar devam edecek ve toplam 893 bin hektarlık orman alanını kapsayacak. Yapılacak ihaleler ve madencilik projelerinin doğadaki heryeri ve herşeyi sermayenin rant alanına çevirerek ekolojik bir yıkıma dönüştüreceğini ileri süren çevreci kuruluşlar ve bir çok STK tarafından ihalelere karşı tepkiler de giderek daha yükseltilmeye başlandı. İhale süreciyle birlikte ormanlar, ağaçlandırma sahaları, özel koruma bölgeleri, milli parklar, meralar, sit alanları, su havzaları, kıyı alanları, turizm bölgeleri, askeri yasak bölgeler ve şahsa ait özel alanlar dahi madencilik faaliyetine açılacağını ifade eden kuruluşlar tarafından ihalelerin iptali isteniyor.

12 MADEN SAHASININ İHALESİNE KARŞI DENİZLİ’DE MÜCADELE BAŞLIYOR

Türkiye genelinde yapılacak 766 adet, Denizli’de 5 ayrı ilçede 12 maden sahasının ihaleye açılmasına karşı Denizli’de 21 kurum ortak açıklama yaptı. Denizli Gazeteciler Cemiyetinde yapılan aç klamayı Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sevtap Demirci okudu.

Adı geçen madenlerin 4.grup vasıfta olup ihalelerin 24 Ağustos – 28 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirten Dr. Sevtap Demirci, “68 ilimizde 893 bin hektarlık alanı yani Türkiye yüz ölçümünün  yüzde 1.14’lük kısmını kapsamaktadır. Denizli’de ise 12 ayrı saha ile ilgili. Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği bu bölgelerde altın madeni olduğu yönündedir. Gerçekte ilimizdeki bu sahalar mangan, krom, demir, bakır gibi rezervlere sahiptir. Bölgeler yoğunlukla ağaçlandırılacak alan, tarım ve mera alanı, ormanlık alan, doğal sit alanı ve yaşam alanları  niteliği taşımaktadır” diye konuştu. Son ihaleler ile maden sahalarının açılıp işletilmesinin, iklim krizine etkisi, erozyona, biyoçeşitliliğin azalmasına neden olacağı belirten Demirci, ayrıca su havzalarının yok olma riskinin de artacağını söyledi.

“İHALELER İLE ÇEVRE VE HALK SAĞLIĞI TEHDİT EDİLMEKTEDİR”

Türkiye çölleşme haritası verilerine göre ülke arazilerinin yüzde 53’ü orta, yüzde 26’sının yüksek çölleşme riski altında olduğu uyarısında bulunan Demirci şöyle devam etti: “Son 16 yılda 3.5 milyon hektar tarım arazisi tarım dışı amaçlara tahsis edilmiş olup, ekosistemimizi zarara uğratan maden işletmeleri ülke topraklarını adeta köstebek yuvasına çevirmiş, üstün kamu yararı hiçe sayılmıştır. 2004’te korumacı maden yasalarından vazgeçilerek vahşi madenciliğin önü iyice açılmıştır. Durum böyle iken oldubittiye getirilen ihaleler ile çevre ve halk sağlığı tehdit edilmektedir. Doğru olan ÇED raporlarının hazırlanmasını beklemektir, ihaleye bahis madenlerin ülkemiz için zaruri olup olmadığı ve çıkarılmalarının üstün kamu yararını gözetip gözetmediği kamuoyu ile paylaşılmalıdır.”

“GEÇ OLMADAN ‘DUR’ DEMEK ZORUNDAYIZ” 

Anayasanın 56. maddesinde yer alan sağlıklı yaşama hakkı ve devletin çevre sağlığını koruma görevini hatırlatan Demirci, “Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak bugün ve gelecekte sağlıklı kuşakların devamı için doğayla barışık, ekosistemleri koruyan politikalar geliştirmek ile yükümlüyüz. Henüz çok geç olmadan ülke yöneticilerini, kişi yararını değil kamu yararını gözetmeye çağırıyoruz. Ormanlık alanların, tarım ve mera alanlarının, suların, ekosistemimizin  tahribine neden olacak tüm bu oldubitti ihale seline dur demek zorundayız” sözleriyle ihaleleri durdurma çağrısı yaptı. 

“MADENLER İŞÇİ SAĞLIĞINI DA TEHDİT EDİYOR” 

Madenlerdeki çalışma koşullarına ve meslek hastalıklarına da dikkat çeken Demirci, “Önemle vurgulanması gereken bir diğer konu, hafife alındığına defalarca tanık olduğumuz madenlerde çalışacak işçilerin sağlık riskleri ve iş kazalarıdır. Ağır ve tehlikeli iş sınıfı kapsamındaki madencilik sektörü yeterli önlemler alınmadığı için ciddi hastalık ve ölüm risklerini barındırmaktadır. Sermayeye getiresi olacak madenlerin, maluliyetlere ve ölümlere neden olacağı endişesi taşıyoruz. Türkiye’de maden işletmecilerinin duyarsızlığından ve yetersiz denetimlerden ise son derece kaygı duymaktayız. Maden işletmelerinin doğaya yaydığı toz, zehirli gazlar ve diğer kimyasal atıklar ile yaşam alanları tehdit altındadır” ifadelerini kullandı. 

Evrensel‘in haberine göre; basın açıklamasına destek veren kurumlar ise şu şekilde:

 1. TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu
 2. Denizli Barosu
 3. Denizli Tabip Odası
 4. Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası
 5. Denizli Diş Hekimleri Odası
 6. Denizli Eczacılar Odası
 7. Denizli Veteriner Hekimleri Odası 
 8. Büyük Menderes İnisiyatifi
 9. Çevre Mühendisleri Odası Denizli Temsilciliği
 10. Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi
 11. Gıda Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği
 12. Harita Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği
 13. İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi
 14. Kimya Mühendisleri Odası Denizli Bölge Temsilcilği 
 15. Maden Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği
 16. Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi
 17. Mimarlar Odası Denizli Şubesi
 18. Orman Mühendisleri Odası Denizli İl Temsilciliği 
 19. Peyzaj Mimarlar Odası Denizli İl Temsilciliği 
 20. Tekstil Mühendisleri Odası Denizli Şubesi
 21. Ziraat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top