Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Çocuklardan COP28 için liderlere çağrı: Gelecek nesillere borçlusunuz!

Çocuklardan COP28 için liderlere çağrı: Gelecek nesillere borçlusunuz!

İklim krizinden en çok etkilenen ülkelerden COP28‘e katılan çocuklar, liderlere çocukların geleceğiyle kumar oynamayı bırakma ve 2.2 milyar çocuğu önceleyen finansman ve politikalar taahhüt etme çağrısında bulundu.

Eylül ayında Daniel Fırtınası‘nın yol açtığı eşi benzeri görülmemiş seller yüzünden binlerce insanın öldüğü veya yerinden edildiği Libya‘nın Trablus kentinden 13 yaşındaki Revan Ahmed “Geçen yıl COP27‘ye iklim değişikliği yüzünden neler olabileceğini konuşmak için gitmiştim, bu yıl ise iklim çöküşü hakkında konuşmak için buradayım” diyor.

Guardian‘ın aktardığına göre, UNICEF’in düzenlediği basın toplantısında konuşan Revan hayalindeki geleceği anlatıyor ve liderlerin çocuklara böyle bir gelecek sunması gerektiğini vurguluyor:

“Temiz suyun olduğu bir gelecek hayal ediyoruz, gıda güvenliğinin gerçek olduğu ve sellerden ya da yüksek sıcaklıklardan endişe etmeden okula gidebileceğimiz bir gelecek… Dünya liderleri bunu gelecek nesillere borçlu.”

Fotoğraf: Renee Anna Lova Fanambinana ve Vanessa Nakate, COP28 İklim Zirvesi’nde. Rafiq Maqbool / AP

‘Yapmadığımız bir şeyin bedelini ödüyoruz’

Madagaskar‘tan 13 yaşındaki Lova Renee liderleri “çocukların yaşamları üzerinde gerçek bir etkisi olacak kararlar almaya çağırmak için” iklim zirvesine geldiğini söylüyor ve ekliyor:

“İklim değişti. Biz yapmadığımız bir şeyin bedelini ödüyoruz ve bu adil değil.”

BM Çocuk Hakları Komitesi tarafından ağustos ayında yayınlanan bir raporda, çocukların temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre hakkına sahip olduğu ve hükümetlerin bunu garanti altına almak için fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş de dahil olmak üzere acil önlemler alması gerektiği belirtilmişti.

Fotoğraf: UNICEF

Çocuklar için harcanan, iklim finansmanının yüzde 3’ü bile değil

İklim ve çocuklara odaklanan resmi bir COP kararı hiç olmadı. 2006’dan bu yana çocukları desteklemek için uluslararası iklim finansmanının yüzde 3’ünden daha azı harcandı.

Kolombiya‘dan 14 yaşındaki Francisco Vera, zengin ülkelerin iklim eylemlerini finanse etme konusundaki ikiyüzlülüğüne dikkat çekiyor:

“Gazze’deki savaşa onca para harcanıyor ama iklim değişikliğiyle mücadele için para olmadığını söylüyorlar. İklim adaleti istiyorsak savaşa son vermeliyiz”

Greta Thunberg: “İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz”

Aralarında Greta Thunberg‘in de olduğu dört İsveçli iklim aktivistleri Alde Nilsson, Jamie Mater ve Raquel Frescia ile birlikte bir yazı kaleme alarak; Gazze‘de yaşanan acıları dile getirmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi; “İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz” dedi.

The Guardian gazetesinde yayımlanan yazıda İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında ’15 binden fazla kişinin öldüğü, bu kişilerin en az 6 bininin çocuk’ olduğuna dikkat çekildi. Bu sayıların artmaya devam ettiği ifade edilen yazıda, “İsrail, temel toplumsal altyapıyı ve hastane, okul ve mülteci kampı gibi sivil hedefleri bombaladı. İsrail, abluka uyguladı, gıda, ilaç ve yakıtın işgal altındaki Gazze Şeridi’nde mahsur kalmış 2,3 milyon Filistinliye ulaşmasına engel oldu, bu da Oxfam‘ın İsrail’e açlığı bir savaş silahı olarak kullanma suçlamasını yöneltmesine yol açtı” değerlendirmesine yer verildi.

İklim aktivisti Greta Thunberg’in Gazze tepkisi

Aralarında Greta Thunberg‘in de olduğu dört İsveçli iklim aktivistleri “İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz” vurgusunu yaptıkları ortak yazılarında “Sessizlik, suça ortak olmaktır” vurgulamasında bulundular.

UNICEF: ‘1 milyar çocuk yüksek risk altında’

Aşırı hava koşulları son altı yılda en az 43 milyon çocuğu yerinden etti. Bu her gün 20 bin çocuğun evini ve okulunu terk etmek zorunda kaldığı anlamına geliyor. UNICEF bu sayının tahmin edilenden çok daha yüksek olabileceğini ve bir milyar çocuğun iklim krizinin etkileri karşısında “son derece yüksek risk” altında olduğunu belirtiyor.

27 yaşındaki Ugandalı iklim adaleti savunucusu ve UNICEF iyi niyet elçisi Vanessa Nakate, “Hayatım boyunca her yıl bir COP oldu ve her yıl dünya liderleri iklim krizinde çocukların özel ihtiyaçlarını ve kırılganlıklarını kabul etmekte başarısız oldu” diyor.

Yeşil Gazete


Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top