Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > TMMOB ÇMO: Halkın kapitalist talana karşı mücadelesinden yana, ekolojik yıkım çetelerinin karşısındayız

TMMOB ÇMO: Halkın kapitalist talana karşı mücadelesinden yana, ekolojik yıkım çetelerinin karşısındayız

“5 Haziran Dünya Çevre Günü” yaklaşırken, bir basın açıklaması yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası,  Türkiye ve Dünya genelinde, iklim krizi ve pandemi gerçeğinde 5 Haziran’ların “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” anlamı taşıdığını vurguladı. ÇMO’nun açıklamasında “Ekolojik ve Yıkım Haftası öncesinde bizler, bir kez daha ilan ediyoruz ki tüm mesleki birikim ve becerilerimizle emeğin, bilimin, doğanın ve İkizdere halkının yanında; iktidarın yıkım politikalarının ve sermayenin nemalandığı rantın tam karşısındayız!” ifadeler yer aldı.

“5 Haziran Dünya Çevre Günü” yaklaşırken, bir basın açıklaması yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası,  Türkiye ve Dünya genelinde, iklim krizi ve pandemi gerçeğinde 5 Haziran’ların “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” anlamı taşıdığını vurguladı. Türkiye’de kapitalizmin doğa katliamı ve ekolojik yıkımın iktidar ve yandaşları eliyle acımasızca sürdürüldüğünü belirten ÇMO’nun açıklamasında, ekolojik yıkım sürerken halkın bu yıkıma karşı mücadelesinin sürdüğü de vurgulandı.

ÇMO’nun yaptığı açıklamada “Ekolojik ve Yıkım Haftası öncesinde bizler, bir kez daha ilan ediyoruz ki tüm mesleki birikim ve becerilerimizle emeğin, bilimin, doğanın ve İkizdere halkının yanında; iktidarın yıkım politikalarının ve sermayenin nemalandığı rantın tam karşısındayız!” ifadeleri yer aldı. 5 Haziran’ın ve halkın kapitalizmin doğa talanına karşı verdiği mücadelenin anlamının da ifade edildiği ÇMO’nin açıklamasında “İkizdere Halkının Yanındayız” sözleriyle İkizdere halkına desteklerini ifade ederken, yapılanlara karşı tepki de “Doğa düşmanlarına, gelecek hırsızlarına, talan çetesine karşı direnen İkizdere halkının yanındayız. İkizdere‘de taş ocağı bir katliamdır; izin verilemez.” vurgulaması ile açıklandı. TMMOB ÇMO‘nun açıklaması şöyle

5 Haziran’a doğru

Bildiğiniz üzere 5 Haziran Dünya Çevre Günü yaklaşmaktadır. Bu gün bizler için hiçbir zaman kutlanacak bir gün olmamıştır. Tam aksi; bu günler, ekolojik yıkıma dikkat çektiğimiz, çevreye karşı işlenen suçlarla mücadele ettiğimiz, bu mücadelelere çağrılarımızı yükselttiğimiz günledir.

Bu günler bizlerde 31 Mayıs 2011‘de HES karşıtı mücadelede kaybettiğimiz Metin Lokumcu‘nun ölüm yıl dönümü ve aynı zamanda Gezi Direnişi‘nin ilhamı ile 31 Mayıs – 5 Haziran Ekolojik Yıkım ile Mücadele Haftası’dır.

Son günlerde Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği Cevizlik Taş Ocağı Projesine karşı İşkencedere Vadisi halkının mücadelesine tanıklık etmekteyiz.

Bu yıl Ekolojik Yıkım ile Mücadele Haftası’nda İkizdere’deki mücadeleye omuz vermek, desteğimizi yükseltebilmek adına İkizdere özelinde tüm yıkım, talan projelerine karşı tüm Kaz dağlarına, Salda göllerine, Fırtına derelerine ve nicelerine doğru çağrımızı haykıracağız.

Ekolojik yıkım, İkizdere

Bu mücadele ile sahip çıkılan alan; UNESCO tarafından dünyada korunması gereken 254 vadi listesinde yer alan vadilerden biri, sahip olduğu sular, ormanlar ve zengin biyolojik çeşitliliği ile nadir/hassas türlere ev sahipliği yapan bir ekosistem ve aynı zamanda doğal sit alanıdır.

Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği ve iktidar tarafından uygun bulunan Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi; planlanan kapasite artışı ile birlikte patlatma yöntemiyle 37,02 ha alandan yılda 20.000.000 ton malzeme çıkarılmasını hedeflemektedir. Proje ile çıkarılan malzeme Rize İyidere Lojistik Limanı ve Dip Taraması projesi kapsamında bakım, onarım ve yol yapımı projelerinde kullanılacaktır.

Bu proje kapsamında yapılacak patlatma, malzeme taşınımı vb. faaliyetlerin neden olacağı çevresel etkiler daha önce bölgede yapılan pek çok benzer projede olduğu gibi bölgenin bitki örtüsünü yok edecek, sularını kirletecek, yaban hayatını olumsuz etkileyecek; böylece doğal sit alanı olan vadide geri dönülemez bir ekolojik yıkıma neden olacaktır.

Emek, bilim, doğa

Doğaya düşmanı bu proje aynı zamanda emeğin de düşmanıdır. Bölge halkının temel geçim kaynağı olan organik çay üretimi, arıcılık ve büyükbaş hayvancılığı, taş ocağının çevresel etkileri nedeniyle sona erecek; yöre halkı açlığa ve akabinde göçe mahkum edilecektir.

İkizdere örneğinde de olduğu gibi doğanın ve emeğin düşmanı pek çok projeye izin almak için yazılan ÇED Raporları, projelerin çevresel etkilerinin boyutlarını olduğundan çok daha düşük göstermekte, söz konusu etkilere önlem olarak oldukça yetersiz taahhütler içermektedir, dolayısıyla bilimsel değildir ve kabul edilemez!

Ekolojik yıkıma karşı

İktidarın İkizdere’den, Mersin Akkuyu’ya, Hasan Keyf’den, Ergene Havzasına, Hewsel’den Kanal İstanbul’a kadar ülkenin dört bir yanında “kalkınma, ekonomik büyüme, 2023 hedefleri” propagandalarıyla gerçekleştirmeye çalıştığı rant ve yıkım projeleri, başta kendisine yakın Cengiz Holding ve türevleri olmak üzere sermaye gruplarını zenginleştirirken halkın geleceğini ve ekolojik yaşamın sürekliliğini yok etmektedir.

Rize’nin Pazar İlçesinin Haçapit Köyünde yapılan ve büyük ekolojik yıkıma neden olan taş ocağı engellenemediği için bugün İkizdere’de benzer bir yıkımı yapma gücünü kendinde bulan iktidar ve sermaye, yarın İkizdere’den aldığı güçle Kanal İstanbul ve başka büyük yıkım projelerini hayata geçirmek için attığı adımları sıklaştıracaktır.

Çevre Mühendisleri Odası olarak; başta İkizdere mücadelesinin en önünde yer alan kadınlar olmak üzere tüm mücadele edenleri selamlıyor, tüm yurdu bu mücadeleye sahip çıkıp; büyütmeye çağırıyoruz.

Bizler bir kez daha ilan ediyoruz ki tüm mesleki birikim ve becerilerimizle emeğin, bilimin, doğanın ve İkizdere halkının yanında; iktidarın yıkım politikalarının ve sermayenin nemalandığı rantın tam karşısındayız!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

ÇMO‘nin açıklamasına ulaşmak için tıklayınız

TMMOB

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top