Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çifteköprü Vadisi’ni koruyabilmek için taşocağına karşı dava açtılar

Çifteköprü Vadisi’ni koruyabilmek için taşocağına karşı dava açtılar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımına 3 yıl önce başlanan Rize-Artvin Havalimanı inşaatında deniz dolgusu çalışmaları devam ederken, dolgu malzemesinin çıkarıldığı Çifteköprü Vadisi’nin yok edildiği ileri sürüldü.

3 yıl önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımına başlanan Rize-Artvin Havalimanı inşaatında deniz dolgusu çalışmaları devam ederken, dolgu malzemesinin çıkarıldığı Çifteköprü Vadisi’nin yok edildiği ileri sürülüyor. Vadide vahşi yöntemler kullanılarak malzeme çıkarılan yere bir taş ocağı açılınca Dikyamaç köyü de risk altına girdi. Köylüler ve Dikyamaç Derneği konuyu yargıya taşıyarak taş ocağının kaldırılmasını istediler.

VADİNİN KORUMASI İÇİN DAVA AÇTILAR

Arvahi Doğa Koruma Platformu sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Artvin İl Çevre Müdürlüğü tarafından II.Grup Bazalt Ocağı ile ilgili olarak ‘ER:3380124 numaralı sahada Bazalt Ocağı Kapasite Artışı’ projesi hakkında verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının öncelikle yürütülmesinin durdurulması ve neticede iptaline karar verilmesi talebiyle Dikyamaç köylüleri ve Dikyamaç Derneği tarafından açılan dava halen devam ediyor” denildi.

Platform, açılan davaya rağmen taş ocağında üretime başlandığını ve proje tanıtım dosyasındaki taahhütlere tamamen aykırı bir şekilde vahşi üretim teknikleri ile sürdürüldüğünü iddia etti. Öte yandan, konuyla ilgili olarak Rize İdare Mahkemesi tarafından 7 kişiden oluşan bilirkişi görevlendirildiğini ve bölgede inceleme yapacakları belirtildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top