Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Çevrecilerden Akkuyu protestosu: Ölüm fermanı

Çevrecilerden Akkuyu protestosu: Ölüm fermanı

Dünya nükleerden vazgeçerken fay hattı üzerine yapılan Akkuyu Nükleer Santralı’na daha inşaat halindeyken nükleer yakıt verildi. Erdoğan hastalığı nedeniyle törene uzaktan bağlandı. Çevreciler açılışı, “Bu ölüm fermanı. Ülkemiz nükleer çöplük olmayacak” diyerek protesto etti.

Uzmanlar ve yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın yapımı devam eden Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santralı’na ilk yakıt dün getirildi. Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralı’na ilk yakıtın getirilmesi dolayısıyla santral sahasında tören yapıldığı sıralarda bir grup nükleer karşıtı; santral kapısında eylem yapmak istedi. Jandarma, göstericileri santral kapısına yaklaştırmadı, aralarında TİP Mersin milletvekili adayı Hakan Güneş’in de olduğu 3 kişi gözaltına alındı. 

ASFALTA YATTILAR

Türk ve Rus yetkili makamların katılımıyla tören düzenlenirken Mersin Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri de santral bölgesine geldi. Araçlarından santral yolunda indirilen nükleer karşıtları jandarma, barikatıyla karşılaştı. Jandarma göstericileri kalkan ve cop kullanarak santral sahası bölgesinden uzaklaştırdı.

Santral kapısının önündeki asfalta yatan bir eylemci, boynuna “Ölüm fermanı Akkuyu” yazılı bir döviz astı. Yerde yatan eylemci, “Nükleer ile ölmek istemiyorum” sloganları attı. 


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top