Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Çevre Bakanlığı Bir Günde Tam 15 “ÇED Gerekli Değil” Kararı Verdi!

Çevre Bakanlığı Bir Günde Tam 15 “ÇED Gerekli Değil” Kararı Verdi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bir günde içinde tarım arazileri ve ormanların da olduğu 3 maden ve 12 enerji projesi için “ÇED gerekli değil” kararı verdi.

Maden ve enerji şirketlerine verdiği izinlerle adeta talan bakanlığına dönüşen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bir günde içinde fındık bahçeleri, tarım arazileri ve ormanların bulunduğu alanlara açılmak istenen 3 maden ve 12 enerji projesi için “ÇED gerekli değil” kararı verdi.

Erzincan İliç ve Elazığ Palu maden ocaklarında yaşanan göçükler ve binlerce ağır metalin toprağa, suya karışması üzerine iktidar talanda durmak yerine daha da hızlandı. Sadece bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 3 maden ocağı için “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil” kararı verdi.

Bu madenlerden birisi Balıkesir Balya ilçesi Patlak Mahallesinde Kemalpaşa Mermer isimli firma tarafından açılmak istenen mermer ocağı. Bölgede 75 hektarlık bir alan 23 Mart 2023’te Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 yıllık işletme ruhsatı verilirken, şirketin bu alanın 22,62 hektarlık kısmı için başvuruda bulundu. Maden sahası Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında proje alanı orman arazisi olarak işaretlenmiş durumda. Balya ilçe merkezine 3,3 kilometre uzaklıkta bulunan maden sahası Patlak Mahallesi’ne bin 500 metre, en yakın haneye ise 500 metre uzaklıkta bulunuyor.

VAN’DA TARIM ARAZİLERİNE TAŞ OCAĞI

Van’ın Özalp ilçesinde yapılmak istenen “Gültepe Göleti ve Sulaması, Malzeme Ocakları Kapasite Artışı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Santrali” için bölgede kaya ocağı açılmak isteniyor. Bu proje için de “ÇED gerekli değildir” kararı alınırken, 3 geçirimsiz malzeme, 2 tane kaya ve 1 tane kum ocağının yanı sıra havuz alanı, kırma-eleme tesisi ve beton santrali açılması planlanıyor.

Kaya ocaklarının ikisi, kırma-eleme tesisi ve hazır beton santrali 1/100.000 ölçekli Muş-Bitlis-Van Planlama Bölgesi çevre düzeni planına göre çayır-mera vasfında bulunuyor. Yine geçirimsiz malzeme alanlarının üçü tarım arazileri, birisi mera alanı üzerinde kurulacakken, birisinin 18 metre, diğerinin ise 862 metre uzağında evler bulunuyor. Yine madenden çıkarılacak malzemelerin depolanacağı cevher stok alanları da mera ve tarla vasfında olan araziler üzerinde bulunuyor.

FINDIK BAHÇELERİNİN ORTASINA MADEN DEPOSU

Öte yandan Ordu’nun Fatsa ilçesi Taşlıca Mahallesi’nde de Laviosa isimli bir şirket tarafından 5 bin 224 metrekarelik bir alanda bentonit madeni depolama alanı açılması için “ÇED gerekli değil” kararı verildi. Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre tarımı arazisi ve fındık bahçeleri olarak görünen alanda açılmak istenen tesis için bölgede bulunan fındık ağaçlarının tamamı kesilecek. Alanın 315 metre uzağından Bolaman Deresi geçiyor ve bu dere Karadeniz’e akıyor. Yine depolama alanının 350 metre uzağında Taşlıca Mahallesi, çevresinde ise hektarlarca fındık bahçesi bulunuyor.

ENERJİ ŞİRKETLERİ UNUTULMADI

Maden şirketlerine ‘kıyak’ geçen bakanlık enerji şirketlerini de unutmadı ve 1 gün içinde toplamda 12 enerji projesine “ÇED gerekli değil” kararı verdi. Bu kapsamda Akçakale’de 6, Viranşehir’de 2, Halfeti’de 1 olmak üzere Urfa’da 9, Konya Kulu, Balıkesir Susurluk ve Van Tuşba’da 12 Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak. Ayrıca Manisa Ahmetli’de 2, Dersim Pertek’te 1, Karaman Merkez’de 1 ve Kütahya Aslanapa’da 1 GES’in yanı sıra Tekirdağ Kapaklı’da 2, Bursa Mustafakemalpaşa’da 1 Rüzgar Enerji Santrali (RES) için de ÇED süreci başlatıldı. (MA)


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top