Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Cevdet Bağca: “Çaldağıma dokunmayın!”

Cevdet Bağca: “Çaldağıma dokunmayın!”

Turgutlu Belediyesince düzenlenen ve 1 ile 7 Eylül tarihleri arasında sürecek Bağbozumu ve Kurtuluş Şenlikleri, 2 Eylül akşamı da Turgutluluları muhteşem bir konserde ünlü sanatçı Cevdet Bağca ile buluşturdu. Konserde Cevdet Bağca seslendirdiği şarkılarla Turgutlulara unutulmaz bir gece yaşatırken, coşkun alkışlarla kendisine alkış tutan Turgutlulu izleyicilerine ayrıca ülkedeki doğa tahribatına da dikkat çekerek, çevresel sorunlara ilişkin mesaj da verdi.

“Çaldağıma dokunulmasın”

Cevdet Bağca, konserinin açılışını yapmak üzere sahneye gelerek kendisini davet eden Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, yaptığı kısa sunumunda ayrıca Nazım Hikmet’in ünlü “Davet” şiirini de okuyarak “bu memleket bizim” mesajını verdi.

Belediye Başkanı Akın, bu arada Cevdet Bağca’ya sahnede hediye olarak Cevdet Bağca adına Orman Vakfına 10 adet fidan sertifikası verdi ve konuşmasında Çaldağı’ndaki nikel madenciliği projesinin Turgutlu ve Manisa ovası ile tüm Gediz vadisi için nasıl bir çevre felaketi olabileceğinden söz etti.

Sanatçı Cevdet Bağca da, Belediye Başkanı Akın’ın hediye olarak takdim ettiği Cevdet Bağca adına Orman Vakfına 10 adet fidan bağışı sertifikasına ilişkin söz alarak; “Gösterdiğiniz bütün duyarlılığı kocaman alkışlıyorum” dedi. Cevdet Bağca, “Aynı duyarlılığın Türkiye’deki bütün çevre sorunlarına, Hasankeyf’e baraj yapılmasına karşı da, Dersim’e de, Kaz Dağları için de gösterilmesini temenni ediyorum” sözleri ile ülkedeki doğa tahribatlarına dikkat çeken konuşmasında, “Çaldağıma dokunulmasın, Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” diyerek TURÇEP tarafından sürdürülen madene karşı imza kampanyasına da destek verdi ve Turgutlululara “Dostlukla, sevgiyle katkınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Temennim ve isteğim kocaman bir kardeş sofrası oluşturun” diyerek seslendi.

Hem imza verdi, hem imza topladı

Konserinin ertesi günü (3 Eylül) de şenlikler kapsamında TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından kurulan TURÇEP Çevre Standını ziyaret eden Cevdet Bağca, önce madene karşı açılan imza kampanyasına imzasını vererek destek oldu, sonra da standa oturarak TURÇEP ile birlikte “bir imza da sen ver, Çaldağı’ndaki maden kapatılsın, ormanımız yok olmasın” diyerek halktan imza topladı.

Daha sonra TURÇEP üyeleri yanı sıra, stand yerinde kendisini ziyare gelen Turgutlulu dostları ile de bir süre sohbet eden Cevdet Bağca, sohbet sırasında Çaldağı sorununa ilişkin detaylı bilgiler de edindi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top