Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Keşif sırasında Çeşme’de halk ranta karşı set ördü, Bakan Ersoy’a tepkisini haykırdı

Keşif sırasında Çeşme’de halk ranta karşı set ördü, Bakan Ersoy’a tepkisini haykırdı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İzmir’in Çeşme ilçesinde hayata geçirmeye hazırlandığı dev turizm projesi için açılan iptal davasında bilirkişi incelemesi yapıldı.

Çeşme Adliyesi önünde toplanan çevre örgütleri, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri ve davacı vatandaşlar projeyi protesto etti. Davacılar adına açıklamada bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, “Memleketin topraklarını kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Çeşme’nin Kanal İstanbul’u olarak adlandırılan ve rant iddialarıyla gündeme gelen mega turizm projesine itiraz eden İzmirliler soluğu Çeşme Adliyesi önünde aldı. Kamuoyunda rant ve Arap sermayesine yer tahsisi gibi iddialarla anılan projeye dair Danıştay Altıncı Dairesi’ne açılan iptal davası kapsamında bilirkişi heyeti yatırımın hayata geçirileceği Alaçatı’da incelemelerde bulundu.

UZMANLAR DİNLENDİ

Danıştay tarafından dava için atanan bilirkişiler Prof. Dr. Melih Ersoy, Prof. Dr. Cemal Can Bilgin, Prof. Dr. Necibe Aydan Sat, Doç.Dr. Mücahit Taha Özkaya ve Doç. Dr. Koray Kamil Yılmaz turizm bölge sınırlarını değiştiren karara karşı açılan dava nedeniyle yapılan keşfin ilk bölümünde; bazıları türleri tehlike altında olan 168 tür kuşa ev sahipliği yapan Alaçatı Azmak’ta davacı avukatları ve onların getirdiği uzmanları dinlediler.

Ayrıca dava ile ilgili çok sayıda uzman görüşünü içeren dosya keşif hakiminin onayı ile dosyaya eklendi. Daha sonra Çeşme yarımadasının değişik noktalarında keşif davacı avukatlarının da katılımıyla bilirkişi tarafından sürdürüldü. Keşfi izleyenler arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Aziz Kocaoğlu da vardı.

Bilirkişi raporunun 3-6 ay arasında çıkması bekleniyor.

Adliye girişinde toplanan ve ellerinde “Yağmaya, talana, ranta hayır’, ‘Çeşme talanına dur de’, ‘Bu memleket bizim’, ‘Talan projesine hayır’ pankartları yurttaşlar ve meslek odaları, çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de bilirkişi incelemesine eşlik etti. İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, TMMOB İzmir İKK, ilçe Kent Konseyleri, EGEÇEP, Emek Partisi, CHP, TKP, Sol Parti, Yeşil Sol Parti, İzmir Yaşam Alanları, Veli-Der ve çok sayıda İzmirli Çeşme Adliyesi’nden keşfin yapılacağı Alaçatı Azmak bölgesine gitti.

Davacı yurttaşlar adına açıklamada bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, “Bu memleketin topraklarını hiçbir şekilde kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Burada hala bir çalışma yapıldığını, net bir durumun oluşmadığına dair bilgi aktarmaya çalışıyorlar ama bu bir manipülasyondur, algı yönetimidir. Sayın Bakan, Çeşme Projesi’nin planları bu yıl sonunda askıya çıkacak diyor. Akıl var, mantık var. Plan askıya çıkacaksa içeriği bellidir. Projenin hayata geçeceği alan Çeşme’nin yüzde 45’idir. Mevcut idareden koparılacak bu alan 1 milyar dolara birine satılacak, bu parayla alt yapısı yapılacak ve sonrasında burası turizm bölgesi olacakmış. Yani bu vatan toprağını satarken üstüne para veriyorsunuz. Buna itirazımız var, sattırmayacağız” dedi.

Alaçatı sulak alanında yapılan keşif te konuşan Avukat Ömer Erlat yapılmak istenen projenin hukuka ve kamu yararına aykırı ve bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu anlattı. Avuka tErlat, proje hakkındaki konuşmasında kamu alanlarının rant politikasının kıyımına uğradığını söylerken, “Başta Anayasa olmak üzere mevzuata aykırı olduğu gibi, bu kamusal alanların, gerçekte sahibi ve hak alacaklısı, İzmir halkı tarafından kullanılamaması sonucunu da doğuracaktır” dedi.

 ‘Çeşme Turizm Projesine’ ait detaylar tam olarak kamuoyu tarafından bilinmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı proje ile ilgili ayrıntıları kısmen işadamları ve yerel yönetimlerle paylaşıyor. Bu toplantılardan kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; Çeşme’deki kamu arazilerinin yüzde 55’i proje alanında kalıyor. Turizm geliştirme bölgesi olarak belirlenen alan çok sayıda parsele bölünerek turizm yatırımcılarına verilecek.

Böylece kamu malı olan dönümlerce arazi sermayeye aktarılacak. Proje ile bölgede yapılması planlanan çok sayıda otel, marina, alış-veriş merkezleri, havaalanı ve bir tane de kanal var. Proje tamamlandığında bölgenin nüfusunun 5-6 kat katlanarak çoğalacağı hesaplanıyor.

Cumhuriyet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top