Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Çekirge istilası nedeniyle Etiyopya’da 1 milyon kişi açlıkla karşı karşıya!

Çekirge istilası nedeniyle Etiyopya’da 1 milyon kişi açlıkla karşı karşıya!

Çekirge istilası Etiyopya’ya kadar ulaştı. Etiyopya’da yaklaşık 200 bin hektarlık araziye zarar veren çekirgeler, 356 bin ton tahılın kaybına yol açtı. Bu nedenle 1 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklandı.

Çöl çekirgeleri Afrika’da gıda güvenliğini tehdit ediyor. Dünyayı corona virüsü salgını tehdit ederken Afrika, yiyecek krizine yol açacak çekirge istilasını bekliyor.

Etiyopya‘da çöl çekirgelerinin tarım alanlarını istila etmesi nedeniyle 1 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Yaklaşık 200 bin hektarlık araziye zarar veren çekirgeler, 356 bin ton tahılın kaybına yol açtı.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO) yapılan açıklamada, ülkede çekirgelerin, yaklaşık 200 bin hektarlık araziye zarar vermesi sonucu 356 bin ton tahılın kaybına yol açtığı belirtildi. Çekirge istilası nedeniyle 1 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve acil gıda yardımına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

FAO Etiyopya Temsilcisi Fatouma Seid, çekirge istilasının, yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınıyla mücadeleye denk geldiği bu dönemde, halkın geçim kaynaklarını korumak için azami çabanın sarfedilmesi gerektiğini söyledi. Seid, koşullar izin verdiği taktirde FAO’nun, çiftçilere ve kırsal kesimde yaşayanlara destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Aylardır Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki tarlalara zarar veren çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor. Bir kilometrekarede yer alan 40 ila 80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. 

Çöl çekirgeleri, Etiyopya dışında şimdiye kadar Somali, Kenya, Cibuti, Eritre, Tanzanya, Sudan, Güney Sudan ve Uganda gibi ülkeleri zor durumda bıraktı.

Anadolu Ajansı (AA)

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top