Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çanakkale’de Şahinli köyünde ÇED toplantısında gerginlik çıktı | Özer Akdemir

Çanakkale’de Şahinli köyünde ÇED toplantısında gerginlik çıktı | Özer Akdemir

Çanakkale Lapseki Şahinli köyünde yapılan ÇED toplantısında gerginlik çıktı. Pandemi gerekçesiyle ertelenmesi istenen toplantıya gelenler “pandemi var” denerek salona alınmak istenmedi.

Çanakkale ili Lapseki ilçesine bağlı Şahinli Köyü yakınlarında altın işletmeciliği faaliyetini sürdüren TÜMAD Madencilik şirketinin kapasite artışı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısına yöre halkı alınmak istenmedi. Aynı bölgedeki Esan Eczacıbaşı şirketine ait madeni geçtiğimiz ay satın alan şirket, faaliyet alanını yaklaşık 12 katına çıkarmak istiyor.

SALONA MADEN ÇALIŞANLARI DOLDURULMUŞ

Şahinli köyü düğün salonundaki ÇED halkı bilgilendirme toplantısı öncesi yöredeki ekoloji örgütleri pandemi gerekçesi ile toplantının ertelenmesini talep etmişlerdi. Bu talep kabul edilmezken ÇED toplantısına katılmak için Çanakkale ve civar köylerden gelen yurttaşlar “pandemi” gerekçesiyle toplantının yapılacağı salona alınmak istenmedi.

Salona önceden alındığı görülen maden çalışanlarının engellemeleri ve saldırgan tutumları nedeniyle uzun süre salona giremeyen yurttaşlar, tartışmaların ardından toplantı salonuna girebildiler.

MUHTARLAR MADENİN MEYVECİLİK VE SULARA ETKİLERİNİ SORDULAR

Madende çalışan köylülerin ve maden yöneticilerin davranışları nedeniyle gergin geçen toplantıda ekoloji örgütleri ve kurum temsilcileri maden işletmesi ile ilgili itirazlarını, endişelerini dile getirdiler.

Maden çevresinde bulunan Lapseki’ye bağlı diğer köy muhtarlarının da toplantıya katılarak özellikle geçim kaynakları olan madenciliğin ve sularının bu faaliyetten olumsuz etkileneceğine yönelik endişelerini dile getirdiler. Muhtarlar bu konulara yönelik sorular sordular. Salona madene karşı çıkan köylü kadınlar alınmazken, köylü kadınların salonun dışında beklemesi dikkat çekti.

Toplantının ardından Çanakkale’den gelen yaşam savunucuları madene yakın olan Yeniceköy’e giderek köylülerle görüştüler. Yeniceköylüler meyvecilikle geçindiklerini ve yurt dışına şeftali ihraç ettiklerini belirterek, madenin geçim kaynaklarına zarar vereceği endişesini dile getirdiler.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top