Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çanakkale orman katliamının eşiğinde: Sondaj çalışması ve ağaç kesimi sürüyor!

Çanakkale orman katliamının eşiğinde: Sondaj çalışması ve ağaç kesimi sürüyor!

Koza Madencilik, Çanakkale’nin merkeze bağlı Serçiler ve Terziler köyleri civarındaki maden sahasında sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Aynı bölgede ağaç kesimleri de yapılıyor.

FETÖ soruşturmaları kapsamında TMSF devredilen Koza Madencilik, çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Çanakkale’nin merkeze bağlı Serçiler ve Terziler köyleri civarında, Atikhisar Barajı Koruma Havzası içerisinde yer alan maden sahasında şirket sondajlarına devam ederken yine aynı bölgede yapılan ağaç kesimleri tepki çekmeye devam ediyor. Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Çanakkale halkının musluğu her açtığında korkulu rüya görmesini istemiyoruz” derken, Orman Bölge Müdürlüğünden yayınlanan bilgi notunda ağaç kesimlerinin “gençleştirme çalışması” olduğu iddia edildi.

“KAZ DAĞLARI’NDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

Kirazlı Balaban bölgesinde direnişlerini sürdüren ve 115 günü aşkın bir zamandır çadırlı nöbet tutan Kaz Dağları Direnişçileri, Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na yaklaşık 3 kilometrelik mesafede, Koza Madencilik tarafından yapıldığı ileri sürülen ağaç katliamını belgeledi. Kaz Dağları Direnişçileri, “Kaz Dağları’ndan elinizi çekin, yeter!” dediler.

Her Yer Kaz Dağları Grubu’ndan paylaşılan fotoğraflarla birlikte yapılan açıklamada, “Bu görüntüler Koza Madencilik’in Serçeler – Terziler altın ve gümüş madeni projesinin ÇED alanından alınmıştır. Koza Madencilik şu an bu alanda ağaç kesimi ve sondaj çalışmaları yapıyor. ÇED alanı Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan tek baraj olan Attikhisar’a 3km. mesafededir. Alanda karşılaştığımız şirket yetkilileri ağaç kesiminin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığını iletti. Alamos Gold’un Kirazlı’da izlediği katliam yolunun aynısı diyebiliriz. Kaz Dağları’ndan elinizi çekin, yeter!” denildi.

“KAZ DAĞLARI SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE YOK EDİLİYOR”

“Kaz Dağları’nda talan bitmiyor” denilen Kaz Dağları Kardeşliği Grubu ise, “Koza şirketi, Çanakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na sadece 3,8 km mesafede açmak istediği Terziler-Serçiler altın ve gümüş madeni için sondaj çalışmaları yapıyor, ağaç kesiyor. Bu alan, Alamos Gold’un Kirazlı projesine sadece 10 km uzaklıkta bulunuyor. Alandaki çalışanlar ağaç kesiminin orman müdürlüğü tarafından yapıldığını söylüyorlar ve aynı Alamos Gold’un yapmaya çalıştığı gibi katliamın sorumluluğunu almıyorlar. Çalışmalar sonucu oluşacak asit kaya drenajı, içme suyu barajının ağır metallerle kirlenmesi riskini yaratıyor ve Alamos Gold’un Kirazlı’da yok ettiği yüz binlerce ağaca yenilerini ekliyor. Kaz Dağları sistematik bir şekilde yok edilmeye devam ediliyor” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası altın tekeli Alamos Gold tarafından yapılan ağaç katliamına ve maden çalışmalarına karşı direnen, 115 günü aşkın bir zamandır da çadırlı nöbet tutarak ağaç katliamına izin vermeyen Kaz Dağları Direnişçileri, bu kez de daha önce FETÖ soruşturması kapsamında TMSF’ye devredilen Koza Madencilik’in yaptığı ileri sürülen katliamı ortaya çıkardı. Çanakkale’nin tek ve alternatifsiz içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na yaklaşık 3 kilometrelik mesafede bulunan alanda fotoğraflar çeken Kaz Dağları Direnişçileri, duruma tepki göstererek, “Kaz Dağları sistematik bir şekilde yok edilmeye devam ediliyor” dediler.

Çanakkale’nin, tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı’nın su toplama havzası ve koruma alanı içerisinde bulunan Serçiler ve Terziler Köyleri civarındaki bulanan maden sahasında Koza Madencilik sondajlarına devam ediyor. Sondaj çalışmaları ve ağaç katliamına ilişkin olarak bölgeye giderek incelemelerde bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Yardımcısı İrfan Mutluay, bölgede hızla orman katliamı yapılacağını düşündüklerini, bunun örneklerinin daha önce görüldüğünü ifade ederek, “Çanakkale halkının musluğu her açtığında korkulu rüya görmesini istemiyoruz. Çünkü Çanakkale halkına sağlıklı su ulaştırma görevi Çanakkale Belediyesinindir, onun sorumluluğundadır” dedi.

“HUKUKİ VE FİİLİ HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, “Biraz önce, çok büyük bir alanda, kesilen orman ağaçlarını gördük, genç-yaşlı denmeden traşlanan orman arazisini gördük. Tabi bunu soracağız, ilgili kurumdan bilgi alacağız. Bunlar hangi amaçla kesildi/kesiliyor? Dileriz madencilik amacıyla kesilmiyordur, ama sanmıyoruz. Geçmişte de bunların örneklerini yaşadık. Şu anda da sondaj yapılan alandayız, görevlilerle ve burada çalışanlarla yapmış olduğumuz görüşmede madenin, Koza firmasının sondaj çalışması olduğunu söylediler. Buradan alınan numuneleri değerlendireceklerini ve buradaki cevherin özelliklerini saptayacaklarını bize bildirdiler. 2009 yılında alınan ruhsatla da Alamos Gold Kirazlı’da benzer bir süreci başlatmıştı. Önce sondajlar yapıldı, sonra değerlendirildi. 2017 yılına kadar hukuki süreçler ve ÇED süreçleri takip edildi, sonrasında da ağaçlar kesilmişti. Şimdi de burada sondaj için alanlar ayrılıyor ve çok sayıda sondajın yapılacağını gördük, işaretlendiğini gördük. Burada hızla bir orman katliamının yapılacağını düşünüyoruz önümüzdeki süreçte. Buna şu aşamada dur demek istiyoruz. Bizler gerek Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi olarak, gerekse Çanakkale Belediyesi olarak hem hukuksal hem de fiili olarak burada haklarımızı kullanacağız. Çanakkale halkının musluğu her açtığında korkulu rüya görmesini istemiyoruz. Çünkü, Çanakkale halkına sağlıklı su ulaştırma görevi Çanakkale Belediyesinindir, onun sorumluluğundadır. Musluğu her açtığımızda, suyumuzu siyanür karıştı mı, ağır metal karıştı mı, korkusuyla yaşamak istemiyoruz. Bu coğrafyayı sonuna kadar korumaya kararlıyız” dedi.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ: MADENCİLİK ÇALIŞMALARI İLE İLGİSİ YOK

Basında ve sosyal medyada yer alan haberlere ilişkin Orman Bölge Müdürlüğünden yayınlanan “bilgi notu” ile ağaç kesimlerinin madencilik çalışmaları ile ilgili olmadığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada, “Terziler-Serçiler mevkiindeki ağaç kesimlerinin altın veya başka bir madencilik çalışmalarıyla ilgisi olmayıp; ormancılık faaliyetleri kapsamında yer alan ormanların gençleştirme çalışmaları aynı zamanda bakımını sağlama çerçevesinde yapılan planlı ve programlı teknik çalışmalardır” denildi.

Kaynak: Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top