Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Bir Akbelen Hikayesi | Video

Bir Akbelen Hikayesi | Video

Fosil yakıtlar iklim krizini gün geçtikçe derinleştiriyor. Muğla ili Milas ilçesindeki İkizköy yakınlarında yer alan Akbelen Ormanı ise son beş yıldır Türkiye’de kömüre ve termik santrallere karşı verilen mücadelenin simgesi haline geldi.

Sabahattin Ali’nin 1930 yılında yazdığı ve ormanlarını büyük şirketlere karşı korumak isteyen bir avuç köylüyü anlatan “Bir Orman Hikayesi”, bugün aynı mücadeleyi kömürün karasına karşı veren İkizköylülerin mücadelesinde, yaklaşık 100 yıl sonra yeniden hayat buluyor.

“Bir Akbelen Hikayesi”, yani İkizköylülerin sesi; artık pervasızlığımızın, ders almayışımızın hikayesi haline geliyor. Bu sesleniş bizi gezegenimizin yarınını düşünmeye geç olsa da yeniden itiyor. “Ormansız yaşamak!.. Bunu aklımıza getirmiyorduk bile…” Ormansız, susuz, gıdasız yaşamayı artık aklımıza getirmemiz gerektiğini yeniden düşünmeye itiyor.

Yönetmen: Hülya Çetinkaya – Burak Necip Başar
Görüntü Yönetmeni: Burak Necip Başar
Sanat Yönetmeni: Hülya Çetinkaya
Çeviri: Egecan Türkmen
Müzik: Asher Fulero

Hikayeyi seslendirenler: Ali İhsan Işık, Berin Oğultürk, Halil İbrahim Demir, Hasan Yorulmaz, Esra Işık, Mehmet Oğultürk, Melahat Çulha, Necati Ova, Nejla Işık , Tuncer Saraçoğlu


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top