Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Bergama’da GES projesine isyan eden halk projenin iptali için imza topladı

Bergama’da GES projesine isyan eden halk projenin iptali için imza topladı

Bergama’da, GES projesiyle tarlaları ve meraları ellerinden alınarak, 10 bin fıstık aşılı Menengiç ile 400 yıllık tarihi Palamut ağaçları kesilmek istenen köylüler itiraz etti.

Bergama’nın Atçılar, Seklik ve İsmailli köylerinde yapılmak istenen GES projesiyle tarlaları ve meraları ellerinden alınarak, 10 bin fıstık aşılı Menengiç ile 400 yıllık tarihi Palamut ağaçları kesilmek istenen köylüler itiraz etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçim sıkıntısı çeken köylü için 2016 yılında Bergama’daki kıraç topraklarda yetişen ve hiçbir ekonomik değeri bulunmayan binlerce Menengiç ağacını aşılama yöntemiyle Antep fıstığı ağacına dönüştürme projesini başlatmıştı. Aşıların tutmasıyla birkaç yılın ardından bugün menegiçler, yılda 25 – 50 kilogram arasında meyve veren Antep fıstığı ağacına dönüşmüştü.

Aliağa’da bir firma ise geçen yıl, Bergama’nın İsmailli, Atçılar ve Seklik Mahalleleri mevkiinde Güneş Enerji Santrali (GES) için proje hazırladı. Tarlaları ve meraları ellerinden alınarak 10 bin fıstık aşılı Menengiç ile 400 yıllık tarihi Palamut ağaçları kesilmek istenen köylüler ise durumu öğrenince soluğu Bergama Adliyesi’nde alarak itiraz dilekçesi vermişti.

Aradan bir yıl geçti, köylünün tüm itirazlarına rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İnceleme Değerlendirme Kurulu’ndan projeye olumlu görüş verdi. Yöre köylüsü soluğu tekrar adliyede aldı. İtiraz dilekçesi veren köylüye Bergama Çevre Platformu’nun yanı sıra Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, meclis üyeleri ve kadın kolları ile birlikte destek verdi.

MERALARIN HALKIN ELİNDEN ALINMASINI KABUL ETMİYORUZ

Adliye önünde açıklama yapan Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel; “10 bini aşkın aşılı Menengiç ile 400 yıllık tarihi Palamut ağaçlarının kesilmesi söz konusu. Bunların halka rağmen zorla halkın elinden alınmasını kabul etmiyoruz. Bir yıl önce çevre bakanlığı bu süreci başlattığında itirazlarımızı yapmıştık. Bir yıl sonra bakıyoruz ki değişen hiçbir şey olmamış. Çevre bakanlığı, Bergama’nın en yoksul köylerdeki halkın, merada besledikleri üç beş hayvana, tarım yaptıkları alanlara ve birkaç yıldır ürün vermeye başlayan Menengiç ağaçlarına göz dikmiştir” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

“Halkın olanın halka verilmesi gerekir, sermayeye değil. Bütünşehir yasası ile halkın elinden bir bir alınan bu yerlerin Bergama’da da sermayenin eline aktarılmanın yolları aranıyor. 34 yıllığına yöre köylülerinin elinden alınacak. Ve 34 yıl boyunca yöre köylüsü kaderine terkedilecek. Çevre bakanlığını bir kez daha uyarıyoruz. Dosyada artık son günlere gelindi. Bu yanlışı düzeltmek için bölge milletvekillerini hangi partiden olursa olsun göreve çağırıyoruz. Bölgedeki belediye başkanlarını göreve çağırıyoruz” dedi.

KÖYDE HAYVANCILIK VE ANTEP FISTIKÇILIĞI BİTER

Atçılar mahalle Muhtarı Rasim Akdeniz ise; “Biz köylüler olarak GES’lere, RES’lere itirazımız yok. Bunlar bir yerlerde yapılacak. Ama bizim burada tek geçim kaynağımız olan meralarımızın, Menengiç ağaçlarının, Antep fıstıklarının elimizden alınmasına itiraz ediyoruz. 2004 yılında köylünün elinden tapulu alanları alındı. Tamamı ormana kaldı. Sadece köy civarında tapulu yerlerimiz vardı, onlarda GES için elimizden alınmak isteniyor. Yörede salma hayvancılık yapılıyor. Bizim köyde hayvancılık biter. Antep fıstıkçılığı biter. Biz buna itiraz ediyoruz. Bu köylüyü hiçe saymasınlar, bu yapılan yanlıştan biran önce geri dönsünler” dedi.

“PROJEDEN MEMNUN DEĞİLİZ, İSTEMİYORUZ”

Maruflar Mahalle muhtarı Hüseyin Palaz da; “Bu projeden memnun değiliz. Her şeyimizi alıyorlar. 30 palamut ağacını kesecek oldular. Orman dairesi kesimi onaylamış. Böyle bir şey yok. Bana getirdiler, itiraz ettim imzalamadım. Belediye başkanı yardımcısı imzalamış, belediye başkanı imzalamış. Çok sıkıntımız var. Bütün köylü bu projeyi istemiyor” dedi.

KÖYLÜ İTİRAZ DİLEKÇESİ VERDİ

Dilekçeleri ile Bergama Kaymakamlığı’nda gelen köylülerin, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na iletilmek üzere verdikleri itiraz dilekçesinde ise şu satırlar yer aldı:

  • Köylerimiz’de en önemli geçim kaynaklarımızdan biri aşılanmış Antep fıstığıdır. İzmir Büyük Şehir belediyesi tarafından Antep fıstığı aşılanan 10 bini aşkın Menengiç ağacımız proje sahasında kaldığından kesilecek olmasına itiraz ediyoruz.
  • Köylerimiz de yerli ırk büyükbaş hayvanlarımızı salma usulü meralarımızda beslemekteyiz. Meralarımız proje sahasında kaldığından bu durum köylerimiz için büyük bir ekonomik yıkım olacaktır.
  • Proje sahasında kalan meramızda ata yadigârı 400-500 yıllık tarihi Palamut ağaçlarımız var, bu ağaçlarımızın kesilecek olması vicdanen bizleri yaralıyor. Bu nedenle projeyi kabul etmiyor, itiraz ediyoruz.
  • Meramızda ki sayıları 300 aşkın yabani atlarımız başta olmak üzere yaban hayatımız da tehlike altındadır.
Fotoğraflar: Ajans Bakırçay

Kaynak: Ajans Bakırçay

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top