Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Bergama Kozak Yaylası’nda su kaynaklarını tüketen madenlere karşı basın açıklaması: ‘Suyumuza sahip çıkıyoruz’

Bergama Kozak Yaylası’nda su kaynaklarını tüketen madenlere karşı basın açıklaması: ‘Suyumuza sahip çıkıyoruz’

Bakırçay ve Madra’daki çevre örgütleri, ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle Bergama’nın Kozak Yaylası’nda bir araya geldi. ‘Su hayattır, satılamaz’ sloganlarının atıldığı buluşmada basın açıklaması da okundu.

Bergama’nın Kozak Yaylası’nda bulunan Çamavlu Köyü’ndeki ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle düzenlenen buluşmaya; Bergama Çevre Platformu ev sahipliğinde Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Ayvalık Tabiat Platformu, Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP), Dikili Kültür ve Çevre Platformu (DİKÇEP),  Yeşil Gelecek Derneği, Tüm Emekliler Sendikası ve İzmir Yaşam Alanları üyeleri katıldılar.

Buluşmada Çamavlu Köyü kadınları ‘Suyumuza sahip çıkıyoruz’, ‘Kar için değil, yaşam için su’, ‘dereler özgür aksın’, ‘Madenciye değil, halka su’, ‘Çiftçinin suyuna dokunma’ ve Havama, suyuma, toprağıma dokunma’ yazılı dövizleri taşıdılar. Basın açıklaması sonrasında Çamavlu Köyü Muhtarı Mustafa Kocataş, Ayvalık Tabiat Platformu ve Burhaniye Çevre Platformu temsilcileri de söz aldı.

“SUYUMUZU ELİMİZDEN ALANLARA KARŞI BURADA BULUŞTUK”

Açılış konuşması yapan Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel; “İki gün önce 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla, bugün burada buluştuk. Madra’nın çok zengin yeraltı sularını hepimiz biliriz. Yıllardır Burhaniye, Ayvalık, Dikili, Bergama Madra’dan beslenir. Ancak gelinen noktada Madra’nın suları tükenme noktasına geldi. Geçen yıl ilk defa Madra Barajı kurudu. Kozak susuzluk çekmezken son 3-4 yıldır kuraklık başladı. O nedenle suyumuzu elimizden alanlara karşı burada buluştuk”

“KOZAK’TA SON 3 YILDIR KURAKLIK YAŞANIYOR”

“Madra’nın zirvesinde, çatısında TÜMAD Altın Madeni 6 yıl önceki ÇED dosyasında saniyede 58 litre su tükettiklerini beyan etmişti. Bunun en az 4-5 katı tükettiklerini de biliyoruz. Önümüzdeki günlerde de kapasite artırımına gidecekler. Bunun kat ve kat fazlasını tüketecekler. Kozak’ta kuraklık hiç yaşanmaz iken son 3 yıldır kuraklık yaşanıyor. TÜMAD’ın Madra’ya verdiği zarar bilinenin çok daha ötesinde. TÜMAD aynı Erzincan İliç’te olduğu gibi yamaç bir arazide. Orada siyanür havuzları ver. Burada açık ortamda siyanür püskürtme yöntemiyle altına ve gümüşe ulaşmaya çalışıyorlar. Kelimenin tam anlamıyla vahşi madencilik yapılıyor”

“MADENLER DEVLETE BİR KÖR KURUŞ DAHİ SU PARASI ÖDEMİYORLAR”

“Madra’nın hayat verdiği Akçay’ın, Burhaniye’nin, Ayvalık’ın, Bergama’nın, Dikili’nin suları gasp ediliyor. İzmir, Türkiye’nin en pahalı su faturasının ödendiği yer. Bu madenler devlete bir kör kuruş dahi su parası ödemiyorlar. Sondajı çakıyorlar, çıkardıkları suları hoyratça kullanıyorlar”

“DİKİLİ OVASI’NDA KURAKLIĞA NEDEN OLDULAR, MADRA BARAJI KURUDU”

 “TÜMAD bu faaliyetler içerisindeyken Kozak’ın eteklerinde ki Çukuralan’da; zengin yer altı su kaynakları üzerinde, Koza Altın Madeni var. Biz bir buçuk yıl önce oraya keşfe gittiğimizde yerin 230 metre derinine inmişlerdi. Şu günlerde ise 400 metre derinliğe indiler. 400 metreden cevher çıkarıyorlar. Suyu kesmeden cevheri alamadıkları için; orada binlerce yıldır süren su altı akış rejimini değiştiriyorlar. Suyu kesmek için oraya yüzlerce ton kimyasal beton döktüler. Dikili Ovası’nda kuraklığa neden oldular. Madra Barajı da geçen yıl kurudu” dedi.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Ardından TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası İzmir Barosu,  DİSK, KESK, Konak Kent Konseyi, Ege Kent Konseyleri Birliği, EGEÇEP ve İzmir Yaşam Alanları tarafından hazırlanan basın açıklaması okundu.

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Baha Okar tarafından okunan açıklamada; “İklim Değişikliğine bağlı meteorolojik afetlerin sıklığı ve şiddeti artmaya devam ederken; kuraklık, susuzluk, çölleşme de su kaynaklarını ve yaşamı tehdit ediyor. Dünya genelinde ülkeler, bölgeler ve havzalar arasında zaten eşit dağılmamış olan su kaynaklarının paylaşımı konusunda sorunların artacağı, su kıtlığının çatışmalara yol açacağını söylemek için kâhin olmaya gerek kalmadı. Suyun yaşamsal önemi ortadayken; korunması gereken su varlıklarımız, hem miktar hem de nitelik olarak azalıyor, sulak alanlarımız kuruyor yağmalanıyor, yok oluyor”

“6 Şubat depremlerinin yıkıcı etkileri, kayıplarımızın acısı devam ederken, bölgede sele dönüşen yağmurlarla gelen yeni yıkımlar yaşandı. Bir yıl geçmesine rağmen bölgede hala temiz suya erişim ve atıksu altyapısı ile ilgili sorunlar devam ediyor. 13.02.2024‘te Erzincan İliç’te ‘Çöpler Altın Madeni’ liç alanındaki heyelan sonucu 9 işçi göçük altında kalırken, siyanür ve diğer tehlikeli maddeleri içeren 10 milyon m3 ’ten fazla toprak, Sabırlı Deresi boyunca yayılarak çevre felaketi yarattı”

“Bölgemizde de durum ülke genelinden farklı değil. İzmir’inde içinde bulunduğu Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Kuzey Ege Havzalarında; yerüstü ve yeraltı su kütlerinin büyük kısmında, nihai durumunun kötü ve zayıf olduğu havza yönetim planlarında paylaşılıyor. Havza yönetim planlarında Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Kuzey Ege Havzalarında; yerüstü ve yeraltı su kütlerinin büyük kısmında, nihai durumun hiç de iç açıcı olmadığı görülüyor. Havzalarımızda yüzey ve yer altı sularına yönelik kirlilik baskısı artarak devam ederken, kontrolsüz yeraltı suyu çekimleri ile su varlıklarımız yok oluyor”

MÜCADELEYİ BİRLİKTE SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ

“Biz Suyumuza yönelik tehditlere karşı, tüm canlılara ait olan su, toprak ve doğal varlıkların özelleştirilmesi, çok uluslu şirketlerin eline geçmesi süreçlerine karşı; mücadeleyi birlikte sürdürmeye kararlıyız. Bizler yaşamsal sorumluluğumuzun ağırlığı ve örgütlü mücadele bilinci ile Suyun en temel yaşam hakkı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, suyun özelleştirilmesi, metalaştırılması, ticarileşmesine HAYIR diyoruz, İzmir’in Su Varlıklarını, Sağlıklı Suya Erişim Hakkını Koruma bilinci ve kararlılığı ile Efemçukuru Altın ve Gördes’teki Nikel Madenlerine hayır diyoruz, Çamlı Barajı yapılsın, suyumuz korunsun diyoruz, Gördes’te Sülfürik Asit Fabrikasına hayır diyoruz, Geleceğimizi koruma kararlılığımızı kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyor ve yaşam mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz” denildi.

Basın açıklaması sonunda söz alan Çamavlu Köyü Muhtarı Mustafa Kocataş da madenlerin Kozak’a verdiği zararları ve yöre halkının buna karşı verdiği mücadeleyi anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.

Ayvalık Tabiat Platformu ve Burhaniye Çevre Platformu temsilcilerinin de söz aldığı açıklama sonrası topluluk, TÜMAD Altın Madeni’nin verdiği zararları gözlemek için maden alanı yakınlarına gezi düzenledi.


Kaynak: Ajans Bakırçay

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top