Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: İktidar üç beş ağaç dikip yaptığı ekokırım suçlarını affettiremez!

Ekoloji Birliği: İktidar üç beş ağaç dikip yaptığı ekokırım suçlarını affettiremez!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Her tarafı yemyeşil, zümrüt gibi olan Anadolu coğrafyasını adeta talan ettik. Ağaçlarımızı yok ettik, ormanlarımızı da kel hale getirdik. Şimdi yeniden bir seferberlik başlatıyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de ‘Erciyes Dağı, Tekir Yaylası ve çevresi Karbon Yutak Alan Ağaçlandırması’ programına katıldı.

Bakan Özhaseki’den itiraf gibi sözler

Bugüne kadar 7 milyon ağacın dikildiği Erciyes’te bugün de 271 bin fidanın dikimini gerçekleştireceklerini söyleyen Özhaseki, “Bunlar bir taraftan elbette ki göze hoşluk verecek. Baktığımız zaman yemyeşil, zümrüt gibi bir manzara. Kar yağdığında onun zaten görüntüsü bir başka şekilde hoşluk oluşturacak. Ama bir taraftan da kirlenen dünyada karbon emisyonlarını çeken, o zehirli atıkları içine doğru alan, emen bir yapıya da kavuşmuş olacağız. İklim değişikliğinin getirmiş olduğu her türlü sıkıntılarla baş etmek için hep birlikte mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki

‘Anadolu coğrafyasını talan ettik, ağaçlarımızı, ormanlarımızı yok ettik’

İklim değişikliği ile mücadele ettiklerini de ifade eden Özhaseki, “Taraf olduğumuz anlaşmalardaki kendi ahitlerimizi, sözlerimizi yerine getireceğiz.” diyen Bakan Özhaseki, sözlerinin devamında Türk geleneğinde hatıra ormanlarının önemli bir yeri tuttuğunu ancak bunların zamanla yok olduğunu anlatırken, “Fakat nasıl oldu bilemiyorum, her tarafı yemyeşil, zümrüt gibi olan Anadolu coğrafyasını adeta talan ettik. Ağaçlarımızı yok ettik. Ormanlarımızı da kel bir hale getirdik.” ifadelerini kullandı. 

Ekoloji Birliği: İktidar üç beş ağaç dikip yaptığı ekokırım suçlarını affettiremez!

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Ekoloji Birliği ise; “Çevre bakanından suç itirafı: ormanlarımızı yok ettik” vaşlığı altında yaptığı açıklamasında, “İktidar suç işleyip sonra da üç beş ağaç dikerek suçlarını affettiremez. Önce işlediği ekokırım suçlarının hesabını vermelidir” dedi. “Yok edilen orman ekosistemleri ve biyoçeşitliliktir” diyen Ekoloji Birliği, açıklamasının devamında şu vurgulamalarda bulundu:

“Ormanlar sadece birer orman değildir, ormanlar büyük ekosistemler olup binlerce türe, milyarlarca canlıya ev sahipliği yapar. Yerkürenin en önemli varlıklarındandır ve yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Yok edilen, kesilen yalnızca ağaçlar değildir… Yok edilen temiz havadır, su toplama havzalarıdır. Yok edilen köylülerin geçim kaynaklarıdır. Yok edilen karbon yutak alanlarıdır…”

Özgür Özel: “Ülkemizi bu hale getiren Özhaseki’nin kendi partisinin zihniyetidir”

Söz konusu açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel tepki göstererek şunları söyledi: 

“Sizin yüzünüzden tabii ki. Birçok şehrin yüzde 65’i maden alanı olarak işaretlendi. Ülkenin varlıkları elbette çıkarılsın ama en vahşi madencilik yöntemleriyle altın çıkarılıyor siyanürle arındırılıyor; posası bize kalıyor. Kaz Dağları ortada, Akbelen ortada… Eskiden kayda alınmayan ormanlar kayda alındığı için, gerçekte kayıtta olmayanlar kayıt altına alınıyor, kayıtta olanlar da talan ediliyor. Bu yüzden ormanlar azalmıyor gibi görünüyor. Özhaseki şunu bilsin Türkiye’nin dört bir yanını talan ettiler, güzelim Anadolu’yu bu hale getirenler kendi partisinin zihniyetidir.”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top