Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Ayvalık’ta madencilere geçit yok

Ayvalık’ta madencilere geçit yok

Atık Depolama Projesi için yapılması planlanan ÇED toplantısına köy halkı ve çevreciler izin vermedi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Karaayıt Köyü’nde yapılması planlanan Bilfer Madencilik isimli demir madeni zenginleştirme tesisinin aynı yerde hazırladığı Atık Depolama Projesi için yapılması planlanan ÇED toplantısına köy halkı ve çevreciler izin vermedi.

Karaayıt Köyü Muhtarı Bayram Kaçar, sosyal medyadan maden firmasının çevreyi kirlettiğine dair videolu paylaşımda bulundu ve yardım istedi. Bunun üzerine Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Platformu ve Ayvalık Çevre Derneği harekete geçti. Karaayıt Mahallesi’nde yapılması planlanan Bilfer Madencilik isimli demir madeni zenginleştirme tesisinin aynı yerde hazırladığı Atık Depolama Projesi için yapılması planlanan ÇED toplantısına çevreciler ve köy halkı izin vermedi.

“MADRA BARAJI KIYISINDA MADEN OLAMAZ”

Köy meydanında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Sayın muhtarımız başlattığı o videoyla, bir çığlık attı. Bizlere yardım edin diye mesajlar gönderdi. Biz zaten bu sıkıntıları yaşanılacağını 10 yıl öncesinden biliyorduk. 10 yıl sonra bu köyde nelerin olabileceğini tahmin edebiliyorduk. Bizler, Ayvalık Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle aldığımız karar sonrasında, bunu Büyükşehir Belediyesi Meclisine taşıdık. Hedefimiz burada ÇED toplantısının yapılmamasını sağlamaktır. Ben Karaayıt halkına verdikleri bu mücadele için teşekkür ediyorum. Şurada Madra Barajı kıyısında bir maden nasıl olabilir? Bu biraz vicdan meselesi.” dedi.

“MADEN OCAĞINI KAPATTIRACAĞIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ’nin Madra Barajı suyu ile Ayvalık’ın su ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir projesinin bulunduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Bu proje hayata geçecek olursa ne olacak? Bu çevre kirliliğinin yoğun yandığı bu bölgedeki suyu içecek miyiz? İçmeyeceğiz. Nasıl ki bizler bugün burada ÇED toplantısını hep birlikte yaptırmadık, inşallah bizde büyükşehirde bu projenin hayata geçirilmemesinin mücadelesini vereceğiz. Buradaki maden ocağını da kapattıracağız.“ diye konuştu.

Sadece Karayıt’ın değil, Ayvalık ve Edremit Körfezinde hemen hemen her alanın tehlike altında olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mesut Ergin “İşte Çanakkale’de görüyoruz. Çanakkale’de yapılan mücadelelerimizin ardından oradaki proje ertelendi. İnşallah burada da aynı mücadeleleri Balıkesir’in her yerinde göstereceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

Mesut Ergin’in ardından konuşan Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Tabiat Parkı Platformu ve çevreci örgütlerin temsilcileri de maden firmasının Karayıt’ta çok ciddi çevresel kirliliğe neden olduğunu ve bu sorunun ortadan kaldırılmasının gerektiğine ilişkin konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından ÇED toplantısı iptal edildiğine ilişkin tutanaklar imzalandı.

Kaynak: Ajans Bakırçay

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ayvalık’ta madencilere geçit yok” hakkında bir düşünce

  1. Doğaya suya havaya verilecek zararların karşısındayız. Yer altından önce yer üstü zenginliğimizin, tarım hayvan yetiştiriciliği üretime hız verip, dünyayı doyurma potansiyel olan topraklarımızın altınını koruyup üstünü zenginleştirmeliyiz. Hiç bir kotaya engele izin vermemeliyiz.

Bir cevap yazın

Top