Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Aydın’da madenlerin kirlettiği suyu halka içirmek istiyorlar | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Aydın’da madenlerin kirlettiği suyu halka içirmek istiyorlar | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Dünyadaki nadir jeolojik oluşumlardan birisi olarak gösterilen gnays kayaları, 8 bin 500 yıl öncesine tarihlenen kaya resimleri, fıstık çamları ve temiz içme suları ile bir yeryüzü cenneti olan Aydın Söke sınırları içerisindeki Beşparmak (Latmos) Dağları maden işletmeleri tarafından günbegün talan ediliyor. Yıllardır “Milli park ilan edilsin”, “Jeopark olsun”, “Eko turizm yapılsın” talepleri ile gündeme getirilen dağda korkunç bir doğa kıyımı yaşanıyor. Bununla birlikte, kuraklığın iyice kendini hissettirdiği günümüzde bölgedeki üç ilçenin içme suyu sorununu çözeceği ileri sürülerek projelendirilen iki barajın, madenlerin delik deşik ettiği Latmos Dağlarından gelen sularla dolması planlanıyor!

Özer Akdemir, bölgedeki yurttaşlarla görüşerek yaşadıklarını ve yaşam alanlarının katledilmesine karşı nasıl mücadele ettiklerini kayıt altına aldı.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top