Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Aydın’da JES çalışanları köylülere saldırdı!

Aydın’da JES çalışanları köylülere saldırdı!

Aydın’da yapılmak istenen JES’e karşı direnen köylülere şirketin özel güvenlikleri saldırdı. Darp edilen bir köylü baygınlık geçirdi.

Aydın’ın Beyköy ve Kuyucular mahallelerinde, Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş (KARKEY) tarafından açılmak istenen Jeotermal Santralı’na (JES) karşı bölge halkı mücadelesini sürdürüyor. Geçen günlerde şirketin çalışmalarını durduran bölge halkı, dün de şirketin bölgeyi çit ile çevirmeye çalışmasını engellemeye çalışırken, şirket özel güvenliklerinin saldırısına uğradı. Müdahale esnasında 50 yaşındaki Muhammet Kömürcüoğlu baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Haftalardır direnen köylüleri ziyaret eden Efeler Belediye Başkanı CHP’li Fatih Atay, yaşananlara sert tepki göstererek “Hiç kimse benim halkımı silahla korkutamaz” dedi.

Aydın’da açılması hedeflenen onlarca Jeotermal Enerji Santraline (JES) karşı köylülerin direnişi sürüyor.  Efeler ilçesine bağlı Kuyucular, İlyasdere, Umurlu, Kızılcaköy mahalleleri, Köşk ilçesine bağlı Beyköy Mahallesi, Kuyucak ilçesi Değirmendere mahallesinde 70 bin dekara yakın araziyi etkileyecek JES şirketlerine karşı vatandaşların tepkisi büyüyor.

Kuyucular mahallesinde zeytinliklere ve su kaynaklarına çok yakın olan bir yerde kurulmak istenen JES’e tepki gösteren, çalışmaların durdurulmasını isteyen köylülere, önceki gün JES firmasının özel güvenlik elemanları ve çalışanları müdahale etti.

Yaşanan arbedede darp edilen 50 yaşındaki Muhammet Kömürcüoğlu hastaneye kaldırıldı. JES Şirketi çalışanlarının bölgeden çekilmeyen kadınlara hakaret ettiği ve tansiyonun gittikçe yükseldiği mahalleyi, CHP’li Belediye Başkanı Fatih Atay ziyaret etti.

“BENİM HALKIMI KİMSE SİLAHLA KORKUTAMAZ”

Kuyucular mahallesine bugün giden Atay, köylülerden yaşananlarla ilgili bilgi aldı. Kuyucular’da JES istemediklerini söyleyen mahalle sakinlerinin “bizi silahla tehdit ediyorlar” iddiasına sert tepki gösteren Atay, şunları söyledi;

“Hiç kimse benim halkımı silahla korkutamaz, tehdit edemez. Sizin yanınızdayım. Bu siyasi bir olay değil, bir yaşam mücadelesidir. Kimsenin yaşadığımız toprakları, suyumuzu zehirlemesine izin vermeyeceğiz. Direnişimizi, tepkimizi yasal olarak kullanacağız. Hiç kimse yasaların üzerinde değil. O yüzden korkmayın. Hukuki mücadelemiz sürecek.

“BAŞKA TOPRAĞIMIZ YOK”

JES Şirketlerinin yer altı suları için geldiklerini, sular biterse bırakıp gideceklerini söyleyen Atay, “Bizim gidecek başka toprağımız yok. Çocuklarımızı burada büyütüp, okutup, burada evlendireceğiz. Bunları yapmak, yaşamak için bu topraklara ihtiyacımız var. Onun için toprağımızı, suyumuzu kimsenin zehirlemesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Aydın Çevre Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili, “Şirket buraya çit çevirmeye çalıştı. Bölge halkı olarak buna izin vermedik. Yasal süreci beklemeleri gerektiğini söyledik ama bizi dinlemediler. Güvenlik görevlileri bölge halkına saldırdı. Bir arkadaşımızda bundan dolayı fenalık geçirerek hastane kaldırıldı. Buradaki halk kararlı. Daha öncede izin vermedi, bundan sonra da izin vermeyecek” diye konuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top