Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Aydın’da 110 santralin ihalesine iptal davası

Aydın’da 110 santralin ihalesine iptal davası

Aydın’da 6 Ağustos’ta ihalesi gerçekleştirilecek 110 jeotermal tesisin ihalesinin iptali için Aydın 2. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Germencik Çevre ve Doğa Derneği tarafından açılan davaya Aydın Barosu da müdahil oldu.

Aydın Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu’nca Aydın Barosu Staj Eğitim Merkezi Seminer Salonu’nda 110 yeni JES ihalesine karşı açılan dava ile ilgili olarak basın toplantısı yapıldı. Toplantıya Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu Başkanı İsmail Türkbay, Germencik Doğa Severler ve Çevre Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, avukat Akın Yakan ile vatandaşlar katıldı.

“AYDIN’IN YÜZDE 50’Sİ İHALEYE ÇIKIYOR

Germencik Doğa Severler ve Çevre Derneği’nin avukatı Akın Yakan, 110 tesisin Aydın’ın sonu olacağını savundu. Yakan konuyla ilgli yaptığı açıklamada, “Bu ihaleyle Aydın’ın yüzde 50’si ihaleye çıkıyor. İhaleye çıkan alanların yüzde 90’i sulanabilir tarım alanı. Tarım alanlarına tesis yapılabilmesi yasal olarak mümkün değil. İhalenin iptali için Aydın 2. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması davası açtık. JES’lerin tarıma zararlarıyla ilgili bakanlık tarafından İzmir Valiliğine rapor gönderildi. Ama bu rapor açıklanmıyor. Aydın hava kalitesi en kötü iller sıralamasında 8’inci sırada bulunuyor. Germencik’te 10 yıldır iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı olmadan çalışan tesisler var. Bunların denetlenmesi noktasında Aydın Valiliği görevini yapmıyor. 35 santral ve bin kuyu Aydın’ı felakete sürüklüyor. Şimdi 110 tesis daha açılmak isteniyor. 145 tesis ve 5 bine yakın kuyu olacak. Ortada bu kadar ağır tablo varken yenileri açıldığında Aydın’ın ne kadar kirleneceğini tahmin bile edemiyoruz. Aydın daha fazla kirliliği kaldıramayacak durumda. 140 sayfalık dilekçe ile bunu ifade ettik. 6 Ağustos’a kadar az zaman kaldı. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını acilen vermelerini bekliyoruz” diyerek ihalenin iptalini istediklerini dile getirdi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top