Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > AYÇEP jeotermal firmasıyla protokol yapan DSİ hakkında suç duyurusuna hazırlanıyor

AYÇEP jeotermal firmasıyla protokol yapan DSİ hakkında suç duyurusuna hazırlanıyor

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, Kuyucak’a bağlı Pamukören Mahallesi Değirmendere mevkisinde jeotermal firmasıyla protokol yaparak kuyu açılmak istenen zeytinliğe geçiş için köprü yapılmasını sağlayan DSİ’nin suç işlediğini iddia etti.

Değirmendere mevkisindeki bir zeytinlikte kuyu açmak isteyen jeotermal firmasına karşı söz konusu zeytinliğin yakın çevresinde yaşayan vatandaşların direnişi sürüyor. Direniş nedeniyle bir süredir çalışmalarını durduran firma 22 Ekim günü öğleden sonra zeytinliğin kenarında bulunan derenin üzerine köprü kurarak geçmeye çalıştığı sırada yine vatandaşların direnişiyle karşılaşınca emniyet güçlerine haber verildi. Jandarma ekipleri ve vatandaşlar arasında yaşanan arbedede dört vatandaş gözaltına alındı.

Vergili: “Bunları yapanlar bir gün yargılanacaklar ve ceza alacaklar”

Vergili: “DSİ’nin yaptığı suçtur”

Yaşananların ardından jeotermale karşı söylemleriyle bilinen Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, firmanın sözü edilen köprüyü Devlet Su İşleri ile protokol imzalayarak inşa ettiği yönünde beyanat verdiğini belirterek, “DSİ’nin yaptığı suçtur. Tarım alanlarına kimse kafasına göre köprü yapamaz. Köylüler izin vermeyince jandarma gelmiş ve şirket namına orantısız güç kullandılar. AYÇEP olarak suç duyurusunda bulunacağız. Bunları yapanlar bir gün yargılanacaklar ve ceza alacaklar” dedi.

Kaynak: Filiz Özdemir

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top