Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Asbest gemisi Brezilya’dan yarın yola çıkıyor, Aliağa ve İzmir halkı bugün “Aliağa dünyanın çöplüğü değil” mitingine hazırlanıyor

Asbest gemisi Brezilya’dan yarın yola çıkıyor, Aliağa ve İzmir halkı bugün “Aliağa dünyanın çöplüğü değil” mitingine hazırlanıyor

Asbest gemisi Brezilya’dan yarın yola çıkıyor, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” şiarıyla São Paulo gemisine karşı bugün Aliağa’da miting düzenliyor.

Türk firması Sök Denizcilik şirketinin 2021 yılının Nisan ayında Brezilya’dan satın aldığı nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun söküm için İzmir Aliağa‘ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen ay izin vermişti. Bilim insanları söküm işlemiyle ilgili çevre ve halk sağlığına ilişkin zararlar konusunda uyarsa da bakanlık geri adım atmadı. Geminin 5 Ağustos’ta Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması bekleniyor.

Öte yandan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin kentteki çevre odaklı sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiği toplantıdan asbestli dev savaş gemisinin Aliağa’da planlanan sökümüne karşı ortak mücadele kararı çıkmıştı. TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve DİSK’in yer aldığı İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Aliağa’ya getirilecek asbestli gemiye karşı ortak yol haritası çizmek için düzenlediği toplantı, kentteki çevre ile ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi. Dün yapılan Mimarlık Merkezi’ndeki toplantıda Brezilya’ya ait dev uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun Aliağa’da sökümüne karşı ortak mücadele kararı alındı. Bu mücadeleyi ulusal ve uluslararası platformlarda duyurmak için ise İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin koordinasyonunda bir çalışma grubunun kurulmasına karar verildi. 

BUGÜN GEMİYE KARŞI “ALİAĞA DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİL” MİTİNGİ VAR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, toplantının ardından yatığı konuşmada “Biz bu mücadeleyi İzmir’e ve Türkiye’ye yayacağız. Aliağa’da 4 Ağustos’ta saat 18.00’de miting olacak. 4 Ağustos akşamı saat 21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda Moğollar konseriyle tüm Türkiye’ye bu direnişi duyuracağız. Hep birlikte İzmir’i korumaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. İzmir’de bu duyarlılığı taşıyan herkesi, bu mücadeleyi büyütmeye ve bunun bir parçası olmaya davet ediyoruz. İzmirlilerle birlikte mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.  

Buna göre; Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” şiarıyla São Paulo gemisine karşı bugün (4 Ağustos) Aliağa’da miting düzenleyecek.

BU GEMİNİN ÜLKEMİZE GİRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

Belirlenen Tertip Komitesi ise konuyla ilgili olarak yaptığı çağrı açıklamasında, “Havamıza suyumuza toprağımıza sahip çıkmak için 4 Ağustos’ta ‘Aliağa dünyanın çöplüğü değildir’ mitinginde buluşuyoruz. Üzerinde bulunan tonlarca tehlikeli atık, asbest, kurşun ve kurşun kadmiyum, cıva ve organik kalay bileşikleri bulunan São Paulo gemisinin Türkiye’ye ve Aliağa’ya girmesine izin vermemeliyiz. Anne karnındaki çocuklarda dahi kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilecek zehirli ağır metaller ve kimyasallar olan, çevremiz için çok ciddi tehlike arz eden bu geminin ülkemize girmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 

Şimdiye kadar sayısız işçinin iş cinayetlerinde, kanser vb. hastalıklarda hayatını kaybettiği belirtilen çağrıda, “4 Ağustos’ta yapacağımız mitingde suyumuza, toprağımıza, havamıza, insanımıza, kısacası hayata düşman bu anlayışa karşı insan sağlığını tehdit eden São Paulo gemisini istemeyeceğimizi haykıracağız” vurgusu yapıldı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği miting, Aliağa Petrol-İş Binası’nın önünden saat 18.00’da başlayacak. Mitinge İzmir’den katılacaklar için saat 16.00’da Konak Üst Geçidinden otobüsler kaldırılacak. Ayrıca aynı günün akşamı saat 20..00’de de İzmir Gündoğdu Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in katılımıyla, Moğollar Grubu‘nun konserinin yer alacağı bir başka etkinlik daha yapılacak.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top