Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Altın madeni 14 yılda Uşak’ın 4’te 1’ini yok etti

Altın madeni 14 yılda Uşak’ın 4’te 1’ini yok etti

Türkiye’nin en büyük altın madenlerinden biri olan ve Uşak’ın Eşme ilçesindeki Kışladağ bölgesinde faaliyet gösteren altın madeni, 14 yılda Uşak’ın 4’te 1’i büyüklüğündeki alanı tahrip etti.

Uşak‘ın Eşme ilçesi Kışladağ bölgesinde, TÜPRAG şirketine ait olan ve yaklaşık 14 yıldır faaliyet gösteren altın madeninin yarattığı tahribat, uydu görüntülerinin güncellenmesinin ardından ortaya çıktı. Şirket, Kışladağ‘da 750 hektar alanı tahrip ederken, 1 kilometre genişliğinde ve yaklaşık 350 metre derinliğinde dev bir çukur oluşturdu!

2006 yılından beri faaliyet gösteren madenin yarattığı çevre tahribatının yanı sıra bölgede kanserden kaynaklı insan ve hayvan ölümleri vakalarının arttığı gözlemlenmiş durumda. Bunun yanı sıra madende 70 bin ton siyanür kullanılması, bölge halkında endişe yaratıyor.

750 HEKTAR BÜYÜK BİR ALAN

TMMOB Mimarlar Odası Uşak İl Başkanı Çağlar Samancı, uydu görüntülerinin güncellenmesiyle birlikte Kışladağ altın madeninin yarattığı tahribatı göstermek amacıyla uydu görüntülerini paylaştı.

Haritanın 100 bin kat küçültüldüğünde bile tahribatın uydu görüntülerinde görüldüğünü ifade eden Samancı, “Bu haritalar son 4-5 yıldır güncellenmiyordu. Kabaca ben bu madenin tahribat yarattığı alanı ölçtüm ve 750 hektar gibi korkunç bir rakamla karşılaştım. 750 hektar alanda korkunç bir ağaç katliamı anlamına geliyor. Bunu şöyle ifade edebiliriz: Uşak ilinin merkezi ise 2 bin 500 hektar yani yaklaşık 4’te 1 kadar büyüklükte bir alan” diye konuştu.

VAHŞİ YÖNTEMLERLE MADEN ÇIKARILIYOR

Samancı şöyle konuştu; “Altın gümüş ve benzeri tarz madenleri çıkarmak çevre açısından zararlı. Maalesef ülkemizde maden çıkarmak için kullanılan teknik aynı zamanda maden arama çıkarma süreçlerinde en vahşi olan siyanür liç (Altın işleme faaliyetleri için en etkili ve düşük maliyetli siyanürle yıkama sistemi) denilen sistem. Firmalar ise şunu savunuyor ‘biz siyanürü kaybetmek istemiyoruz. Çünkü sitem pahalı’ ancak siyanür liç sahalarında kullanılan jeomembran (akışkan önleyici bariyer) dedikleri şey basınca çok dayanamayan, zamanla doğaya yenik düşen ve birçok otoriteye göre de jeomembran sisteminin ömrü 15-20 yıl skalasında değişmektedir. Dolayısıyla Murat Dağı’nda kurulmak istenen sistemin de bu tarz riskleri var.

KAYNAĞIMIZI ZEHİRLEYECEKLER

Böyle bir tahribatın Murat Dağı‘na da yapılmak istediğini söyleyen Samancı, “Bu doğrudan bizim su kaynağımızı zehirleyecek. 100 hektar alanda siyanür havuzu kuracağız diyorlar ve içme suyuna karışmayacak diyorlar. Peki ya karışırsa? Sadece Uşak’ta 200 bin insan yaşıyor ve içme suyu Murat Dağı’ndan karşılanıyor. Suya siyanür karışması demek kitlesel ölüm anlamına geliyor. Kışladağ altın madeninde 750 hektar alan yok oldu ve Murat Dağı’nda da aynı şeyi yapacaklardı. Bu durum doğrudan bizim içme suyumuzu etkileyebilir. Bizim Mimarlar Odası olarak davacı olmamızın ana sebebi, bu meselenin bir su meselesi olmasından da ileri geliyor.

Burada ilginç olan başka bir durum daha var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şirketten yana tavır göstererek yani bu böyle algılanıyor, mahkemenin iptal ettiği rapora karşı itiraz etti. Murat Dağı süreci henüz bitmiş değil, Kışladağ altın madeninden çıkarmamız gereken dersler var. İkinci şerhimiz ise bölgede ciddi bir doğa tahribatının yaşanacak olması. Murat Dağı doğal bir miras ve ekolojik bir dengesi var. Bu çerçevede davacı olduk. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Uydudan elde edilen görüntülerden bir diğeri

MÜCADELE ÖNEM KAZANMAKTADIR

ÇED raporlarının yetersiz olduğunu belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay ise “Tüm bu süreçlerde verimli tarım arazileri, su havzaları, ormanlarımız, korunması gereken doğal alanlarımızda işletilen, işletilmesi planlanan çevresel riski son derece yüksek olan bu tesisler ile ilgili hazırlanan ÇED raporlarının yetersizliği ortadadır. Ülkemizin çevre politikaları, tüm hukuki ve çevresel mücadelelere rağmen Bergama, Çukuralan, Efemçukuru, Kışladağ, Gördes madencilik projeleri işletilmeye devam ediyor. Yaşam alanlarımızın hızla kirletildiği, yok edildiği ülkemizde bölge halkı tarafından yürütülen mücadele çok daha önem kazanmaktadır” diye konuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top