Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Aliağa’da Asbestli Gemiye Karşı Miting: “Verilen İzinler İptal Edilsin, Dünyanın Çöplüğü Değiliz”

Aliağa’da Asbestli Gemiye Karşı Miting: “Verilen İzinler İptal Edilsin, Dünyanın Çöplüğü Değiliz”

İçinde 9 ton asbest olduğu belirtilen Brezilya donanmasına ait NAe Sao Paulo adlı geminin, İzmir Aliağa’da sökümüne verilen izine karşı kentte ortak mücadele başlatıldı. Geminin Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması sonrası Aliağa Demokrasi Meydanı’nda kitlesel miting düzenlendi. Mitinge; TMMOB, KESK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, DİSK, siyasi partiler, ekoloji örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

İzmir‘de meslek örgütleri, oda ve sendika temsilcileri ve ekoloji örgütleri ile yurttaşlar, Aliağa‘da sökümü için izin verilen asbestli gemi Sao Paulo‘ya karşı miting düzenledi. Mitingde “Direne direne kazanacağız”, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” sloganları atılırken, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği izinlerin bir an evvel iptal edilmesini istiyoruz” açıklaması yapıldı.

İçinde 9 ton asbest olduğu belirtilen Brezilya donanmasına ait NAe Sao Paulo adlı geminin, İzmir Aliağa’da sökümüne verilen izine karşı kentte ortak mücadele başlatıldı. Geminin Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkması sonrası Aliağa Demokrasi Meydanı’nda kitlesel miting düzenlendi. Mitingin ardından eylemciler, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda asbestli geminin gelişine karşı düzenlenecek olan Moğollar konserine katılmak için otobüslerle yola çıktı.

TMMOB, KESK, DİSK, EGEÇEP ve diğer ekoloji örgütleri ile İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Dikili, Bergama, Foça, Ayvalık ve Çandarlı demokrasi güçlerinin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ile siyasi partinin destek verdiği miting, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Meydanda “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “Ölüm gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz”, “Ölüm gemisini durduralım”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” pankartları açıldı.

TÜRKİYE ULUSLARARASI ŞİRKETLERİN ÇÖPLÜĞÜ GİBİ OLDU!

DİSK Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, asbestli geminin Türkiye karasularına girmemesi için meşru ve haklı mücadelelerine destek olma çağrısında bulundu. Ardından konuşan HDP Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez ise; “Bugün Türkiye’nin her tarafı AKP iktidarı tarafından uluslararası şirketlerin çöplüğü haline getirilmiştir. Bugün de ne yazık ki asbestli geminin söküm yapılacağı yer olarak bu iktidarın aklına yine Aliağa geldi. Biz ekoloji mücadelesi verenler asla ne Aliağa’yı ne Fatsa’yı ne Kazdağları’nı ne de Şırnak’ı bugünkü iktidara ve sermayeye teslim etmeyeceğiz” dedi. SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ise “Köpeksiz köyde değneksiz gezdiğini sananlara gerçeği 2023 seçimlerinde göstereceğiz. Bu gemiyi buraya getiren şirket kimdir? Bu geminin sökümüne izin veren kimdir? Sarayın kendisidir. Sarayın saltanatına son vereceğiz” diye konuştu. 

Fotoğraf: Ajans Bakırçay

Türk Tabipleri Birliği adına konuşan Behiye Mungan, “Geminin tek zararı asbest değil. Bu gemide nükleer çalışmalar da yapılmış. Gemi sökülürse atıkların nasıl yok edileceği de ayrı bir soru işaretidir” ifadelerini kullandı. “Gece uzun sürdüyse güneşin doğuşu yakın demektir” diyen SOL Parti’den Barış İnce, Türkiye’nin dünyanın çöpünü ithal ettiğini dile getirdi.

EGEÇEP Yönetim Kurulu adına konuşan Seçil Ege Değerli ise “Rant ve talan projeleri ile iktidarını sağlamlaştıran yönetim ve sermayeye sesleniyoruz, Türkiye ve Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Emperyalizmin kirli savaşları ve onun atıklarıyla ölmek istemiyoruz. Buradan iktidarı uyarıyoruz. O gemileri yakarız, o ölüm gemisini buraya yaklaştırmayız” diye konuştu.

ÖLÜM GEMİSİNE GEÇİT YOK!

Mitingde ortak basın açıklamasını Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri adına Deniz Gültekin okudu. Yapılan ortak açıklamada şunlar yer aldı:

Fotoğraf: Ajans Bakırçay

“On yıllardır Aliağa’da faaliyet yürüten gemi söküm tesisleri değil Türkiye’de, Dünya’da en ilkel çalışma koşullarına sahip, önlenebilir iş kazalarının sıklıkla yaşandığı işçi ölümlerinin maalesef sıradanlaştığı alanlardan biri. Gemi söküm patronlarının kar hırslarını bu zamana kadar ne yarattıkları çevre tahribatı ne sökülen gemilerle bizlerin soluduğu havayı, içtiği suyu, bastığı toprağı zehirlemeleri ne de işçi ölümleri durduramadı. Sao Paulo gemisinin ihracatı için Sök Denizcilik’in edindiği Tehlikeli Maddeler Envanteri’nin geminin sadece en fazla yüzde 12’sinin tespite tabi olduğu bir metot ile yapılmış olduğunu uzmanların açıklamalarından takip ediyoruz. Bu haliyle bile Tehlikeli Madde Envanterini yapan şirket tarafından kabul edilen, yüzlerce ton kurşun, kadmiyumlu boya, radyoaktivite tehlikesi ve işçi ve halk sağlığına uygun bertarafı ile ilgili hiçbir güvencemiz olmayan, belirsiz miktardaki asbesti Aliağa’da kabul etmemiz mümkün değildir.

Fotoğraf: Ajans Bakırçay

ALİAĞA BELEDİYESİ’NE TEPKİ

“Bu gemi 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkarılmak isteniyor. Uluslararası çevre örgütleri, Türkiye’deki kamuoyu ve STK’lar ve bizler bu kentte yaşamını sürdüren halk olarak hiçbir sözleşmeye, kanuna ve denetlemeye tam anlamıyla tabi tutulmayan Sao Paulo uçak gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz. Bu geminin yaratacağı tahribatın Aliağa’yla sınırlı kalmayacağını İzmir ve hatta Ege bölgesini de etkileyeceği gerçeğini de unutmamalıyız. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği izinleri bir an evvel iptal edilmesini istiyoruz. Sadece bakanlık değil Aliağa Belediyesi’ni de kafasını gömdüğü kumdan çıkararak oylarını aldığı Aliağa halkının çevre mücadelesine ve taleplerine yüzünü dönmesi gerektiğini bir kez daha bu meydandan hatırlatıyoruz.”

Fotoğraf: Ajans Bakırçay

BAKANLIĞIN VERDİĞİ İZİNLER İPTAL EDİLSİN

Taleplerin de ifade edildiği açıklama şöyle devam etti:

“Sao Paulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün. Aliağa Gemi söküm tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin. Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın. Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin. Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. San Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin hurdalığı, çöplüğü değildir. Başka bir Türkiye, başka bir Aliağa yok! Çocuklarımıza yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmak bizlerin tarihsel, insani, vicdani sorumluluğumuzdur.”

SOYER: İZMİR DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİL!

Ölüm gemisine karşı İzmir Gündoğdu Meydanı‘nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in katılımıyla saat 21.00’de düzenlenen etkinlik Moğollar‘ın konseriyle sürdü. Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşen Moğollar konseri için yeniden bir araya geldi.  Tüm Türkiye’yi direnişlerine destek olmaya çağıran katılımcılar, geç saatlere kadar Moğollar’ın şarkılarına eşlik etti.

Tunç Soyer etkinlik sırasında yaptığı konuşmasında, “Gemi yola çıktı, bugün Ankara Brezilya Büyükelçiliği önünde pankartlarımızı açtık ve uyardık; bu gemi İzmir’e gelmeyecek dedik. Gemi yolda, muhtemelen 30-40 gün içinde İzmir’de olacak ama bu gemiyi buraya sokmamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İzmir dünyanın çöplüğü değildir. İzmir’e hep beraber sahip çıkacağız. Geldikleri gibi gidecekler” dedi.


Kaynaklar: ANKA, AB, Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top