Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Akbelen’e destek ziyareti yapan Zülfü Livaneli: Onurlu direnişinizle hatırlanacaksınız

Akbelen’e destek ziyareti yapan Zülfü Livaneli: Onurlu direnişinizle hatırlanacaksınız

Muğla Milas’a bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine direnen halkı ziyaret eden Zülfü Livaneli, ‘Karlı Kayın Ormanı’şarkısıyla karşılandı. Livaneli de köylüler ve çevrecilerle birlikte şarkıyı seslendirdi. Direnişçilere hitaben konuşan Livaneli, “Onlar geçip giderler arkalarından dua okuyan olmaz. Ama sizin buradaki onurlu direnişiniz hep hatırlanacak” dedi.

Sanatçı Zülfü Livaneli, Muğla’nın Milas ilçesinde, YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için beş gündür ağaçları kestiği Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan çevreciler ve İkizköylülülere destek oldu. Köylüler ve çevreciler, Zülfü Livaneli’yi ‘Karlı Kayın Ormanı’ şarkısını söyleyerek karşıladı. Livaneli de çevrecilere eşlik etti. Livaneli, “Bütün bu katliamın, yangınlar… Hepsi bir tek nedene bağlanıyor. Lanet olası kâr hırsı. Milyarlarına milyar koyacaklar. İhtiyaçları da yok buna ama sadece bir inatlaşma. Şunu bilsinler, halkla inatlaşılmaz” dedi.

ANKA Haber Ajansı‘nın haberine göre, sanatçı Zülfü Livaneli, Muğla’nın Milas ilçesinde, YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için beş gündür ağaçları kestiği Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan çevreciler ve İkizköylülülere destek oldu.

Köylüler ve çevreciler, Zülfü Livaneli’yi “Karlı Kayın Ormanı” şarkısını söyleyerek karşıladı. Livaneli de eylemcilere eşlik etti.

‘HERKES SİZİNLE ONUR DUYUYOR’

Daha sonra konuşma yapan Livaneli, “Size saygılarımı sunmaya geldim. Çok saygıdeğer bir iş yapıyorsunuz. Yurdumuzun ormanlarını, doğasını, haysiyetimizi, onurumuzu korumak için buradasınız. Türkiye halkı olarak, dünyanın ilerici insanları olarak; herkes sizinle onur duyuyor. En derin saygılarımızla sizi selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ONLAR LANET OKUNARAK GİDER AMA DİRENİŞİNİZ HEP HATIRLANACAK’

“Bütün bu katliamın, yangınların; doğanın dengesinin bozulmasının, dünyadaki ısınma, fiyatlardaki, halka zulmeder derecede artış ve bu ormanlara el koyma… Hepsi bir tek nedene bağlanıyor” diyen Livaneli, “Lanet olası, kâr hırsı. İnsanların gözü doymuyor. Milyarlarına milyar koyacaklar. İhtiyaçları da yok buna… Ama sadece bir inatlaşma. Şunu bilsinler, halkla inatlaşılmaz. Mümkün değil. Şu anda belki karşı koyabilirler ama bu ağaçlar yine yeşerir, bu halk yine türkülerini söyler, onlar geçip giderler, arkalarından da bir dua okuyan olmaz. Lanet okunarak giderler. Ama sizin buradaki onurlu direnişiniz hep hatırlanacak” şeklinde konuştu.

NECLA IŞIK: ÇOK BÜYÜK BİR KÖTÜLÜKLE KARŞI KARŞIYAYIZ

İkizköylü Nejla Işık de “Çok büyük bir kötülük ile karşı karşıyayız burada. 4 senedir, anlata anlata dinletemedik sözümüzü. Toprak, hava, su dedik. Başka bir şey istemiyoruz dedik. Orman, doğa dedik. Tüm canlılar için dedik; insanca bir yaşam istiyoruz dedik. Çok şey istemedik. Haksızlığı görüyorsunuz. Nöbet alanını sabah 06.00’da ablukaya aldılar. Arkadaşların tepesine dikildiler… Başladılar gözümüzün içine baka baka o ağaçları indirdiler, götürdüler. Bitmeyecek, mücadele bitmeyecek. İnadına yaşamdan, doğadan yana olacağız… Son ağaç kalıncaya kadar, burayı madene döndürmemek için asıl mücadele, şimdi başlıyor. 4 senedir burada, burası bir vatan meselesi dedik. Vatanını seven, Atatürk’ünü seven, buraya koşup gelecek… Öleceksek, onurumuzla öleceğiz” dedi.

“ONURLU DİRENİŞİNİZLE HATIRLANACAKSINIZ”

Livaneli ise Işık’a şu yanıtı verdi:

“Ölmeyeceksiniz elbette, yaşanacak. Ormanlarımız da yaşayacak. Çünkü bu kadim topraklarda, her ağaç bir topraktır. Dostlarımız Karlı Kayın Ormanı söylüyor. Bu şiiri, Nazım Hikmet; 1950’li yıllarda Moskova ormanlarında dolaşırken yazmış. Ben 1970’li yıllarda İsveç ormanlarında dolaşırken yazdım. O ormanlar duruyor. Oranın hükümetleri, zenginleri, devletleri o ormanlara dokunmuyorlar. Bizim Akbelen’imizi, ‘Karabelen’ yapmak için gecelerini gündüzlerine katmışlar. Hepsine sesleniyoruz. Şu kadarcık vicdan, akıl, halk sevgisi, en ufak bir onur varsa; lütfen kesin bunu. Ne yapacaksınız burayı, kömüre çevirip ne yapacaksınız?”

60 yaşına kadar askerle hiç karşı karşıya gelmediğini söyleyen bir köylü ise “Bu çamlara yazık değil mi? Bu çamlar gidince herkes susuz kalacak. Bizim topraklarımızı almasınlar, bizi buradan ayırmasınlar. Çamları kesseniz de bu toprakları vermeyeceğim” dedi.


ANKA

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top