Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Aydınlılar can çekişen Menderes’in çığlığına ses oldu: Menderes can çekişiyor, çığlığını ne zaman duyacaksınız?

Aydınlılar can çekişen Menderes’in çığlığına ses oldu: Menderes can çekişiyor, çığlığını ne zaman duyacaksınız?

Batı Anadolu’nun en büyük nehri olan Menderes can çekişiyor. Bir kaç yıl öncesine kadar saniyede 44 metreküp olan debisi ile gürül gürül akan nehirde yaşam durdu, balıklar ve diğer canlılar yok oldu. Aydın Çevre Platformu  (AYÇEP) üyeleri ile çiftçiler bu duruma dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri etkinlikle Menderes’in çığlığına ses oldular: “Menderes can çekişiyor, çığlığını ne zaman duyacaksınız?”

Batı Anadolu’nun en büyük nehri olan Menderes can çekişiyor. Bir kaç yıl öncesine kadar saniyede 44 metreküp olan debisi ile gürül gürül akan nehirde yaşam durdu, balıklar ve diğer canlılar yok oldu. Aydın Çevre Platformu  (AYÇEP) üyeleri ile çiftçiler bu duruma dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri etkinlikle Menderes’in çığlığına ses oldular: “Menderes can çekişiyor, çığlığını ne zaman duyacaksınız?”

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) ve Aydınlı yurttaşlar, Menderes nehrinin kuruması ve kirlenmesine ilişkin Efeler’e bağlı Umurlu beldesi Armutlu köprüsü üzerinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Menderesin çığlığını duy”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Haydi Menderes’i koru” yazılı dövizler taşındı.

Afyon Dinar’da Suçıkan Mevkisinde yer yüzüne çıkan,548 kilometrelik yolculuğunda 25 bin kilometrekarelik havzasındaki  milyonlarca çiftçinin can damarı olduktan sonra Aydın’ın Söke ilçesinde denizle buluşan Menderes Nehri, adeta son günlerini yaşıyor. Havzasında ve kaynağı yakınlarında çoğalan vahşi madencilik, kontrolsüz patlamaların yapıldığı taş ocakları debisini düşürdü. Nehrin suları artık Aydın’a ulaşmıyor bile. Birkaç yıl öncesine kadar kirliliği şikayet konusu olan nehir artık can çekişiyor, kuruyor. Yapılan basın açıklamasında Batı Ege’nin en büyük nehrindeki bu kuruma ve kirliliğin çevrede bulunan jeotermal ve termik santrallerden kaynaklı olduğu ifade edildi. Nehrin kurumasıyla balık ölümlerinin gerçekleştiğini dikkat çekerek yetkililere seslenilirken; kuraklığa ve kirliğine çözüm bulunmasını ve kurumayı daha kötüye götürecek Aydın-Denizli Otoyol Projesinin iptal edilmesi istenildi.

AYÇEP VE ÇİFTÇİLER MENDERES NEHRİ’NİN ÇIĞLIĞINA SES OLDULAR

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, çiftçiler ile birlikte Menderes’e dikkatleri çekmek, sesini duyurmak için çabaladıklarını belirterek, kirli de olsa Menderes’in eski günlerini arar hale geldiklerini söyledi. Vergili, “İnsan oğlunun doymaz hırsı, çarpık sanayileşme, şehirlerin evsel ve organize sanayilerin atıklarının arıtılmadan Menderes nehrine verilmesi. Vahşi sulama yöntemleri. Vahşi madencilik. Jeotermallerin yasadışı bir şekilde akışkanlarını Menderes’e bırakmaları nehri kirletse bizi üzse de az çok su akıyordu, ama artık Menderes’te su yok. Menderes kurumaya başladı. Olmayan kirli suyu temizlemeye de gerek kalmadı” dedi.

SU CANLILARI, BALIKLAR ÖLDÜ

Menderes nehrinin sonunu Dinar’daki Dombay ovasına kurulması planlanan üç termik santral için yapılan çalışmaların getirdiğini, sadece Menderes’in değil, Karkuyu Gölü’nün de kuruma noktasına getirildiğini savunan Vergili, sözlerine şöyle devam etti; “Menderes’i besleyen ana kaynağın bitmesinin bir diğer nedeni de kontrolsüz açılan vahşi taş ocakları ve madenler. Patlayıcılar yer altı suyunun yönünü değiştirdi. Tabi ki dünyadaki küresel ısınmanın da etkisi var. Sonuçta Menderes yok olmaya doğru gidiyor. Milyonlarca köylünün geçim kaynağı olan bu Menderes, üç beş kişinin çıkarı, 300 kişinin istihdamı için yok ediliyor. O gürül gürül akan Menderes’in Ege Denizi’ne ulaşması bu gidişle artık mümkün görünmüyor. Dere yatağı bitmiş balçık haline gelmiş, su canlıları, balıklar ölmüş”

Menderes Nehri’nde aşırı kirlenme ve kuruma tehdidi nedeniyle sudaki canlı yaşam giderek yok oluyor, balık ölümleri sürüyor

ÇIĞLIĞINI NE ZAMAN DUYACAKSINIZ?

AYÇEP olarak sorumluları uyardıklarını, ancak kimsenin harekete geçmediğini belirten Vergili şunları söyledi; “Uyarılarımızı, sesimizi, Menderes’in çığlığını kimsenin duymamasını görünce yasal yollara başvurma kararı aldık. Ziraat Odaları, Devlet Su İşleri ile Çevre Şehircilik yetkilileri hakkında görevlerini yapmadıkları için suç duyurusunda bulunacağız. Afyon, Uşak, Denizli, Aydın’ın hangi partiden olursa olsun tüm milletvekillerine sesleniyoruz, Menderes ölüyor. Menderes’in çığlığını ne zaman duyacaksınız? Siz kimin vekilisiniz?”

AYDIN-DENİZLİ OTOYOL PROJESİ İPTAL EDİLSİN

Açıklamada konuşan AYÇEP Başkan Mehmet Vergili, Menderes nehrinin artık ölmek üzere olduğuna dikkat çekerek, nehirdeki balıkların ve canlıların büyük orada öldüğünü söyledi. Bin yılardır Aydın ovasını besleyen nehrin bu şekilde kurumasının en önemli nedeninin insan faktörü ve kapitalistlerin kâr hırsı olduğunu ifade eden Vergili, “Yaşam alanlarımıza, suyumuza sahip çıkmalıyız. Yetkililer kurumaya ve balık ölümlerine karşı duyarlı olmalı ve bir an önce bu soruna çözüm bulmalıdır” dedi.

Menderes nehrinin bulunduğu bölgede dört termik santral projesinin olduğu vurgulanan açıklamada ayrıca otoyol projesine de dikkat çekilerek, “Bu da yetmezmiş gibi şimdi de Aydın-Denizli Otoyolu Projesi ile derelerin su kaynakları, tam alanları yok edilmek istiyor. Bir an önce bu otoyol projesinin durdurulup iptal edilmesi gereklidir” vurgulamasında bulunuldu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top