Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Akbelen Ormanı: Bir doğa katliamı sahası! | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Akbelen Ormanı: Bir doğa katliamı sahası! | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Çepeçevre Yaşam‘ın bu bölümünde Limak Holding’in termik santraline kömür sağlamak uğruna katledilen Akbelen Ormanı‘nda. Özer Akdemir, Akbelen Ormanı’ndaki yapılan doğa katliamı ve ekolojik yıkımı görüntüledi, bölgedeki direnişlerini sürdüren yurttaşlarla görüştü.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy‘de, 2019 yılından beri Akbelen Ormanı’nda çadır nöbeti tutan ve ormanın katledilmesine karşı mücadele eden İkizköylüler ve yaşam alanı savunucuları, 24 Temmuz 2023 sabaha karşı 05.30’da onlarca jandarma ve TOMA’yla güne uyandı. Tüm Türkiye’ye ormanı korumak için çağrı yapan yurttaşlar mücadelelerini sürdürmelerine karşın ağaçların kömür elde etmek uğruna kesilmesine engel olamadı. Ancak İkizköylüler ağaçların kesilmesinin ardından mücadeleyi sürdürmek ve orman sahasının maden sahasına dönüştürülmemesi için çağrılarını ve direnişlerini sürdürüyor.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top