Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > AB ülkeleri ‘iklim yasası’nı resmen onayladı

AB ülkeleri ‘iklim yasası’nı resmen onayladı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, iklim değişikliği ile mücadele için hazırlanan yasanın resmen onaylandığını açıkladı. AB’nin iklime zararsız olma hedefi yasal olarak bağlayıcı hale gelecek. AB ülkeleri sera gazı salımları 2030’a kadar 1990’daki seviyesinin yüzde 55 altına indirilecek. Avrupa Parlamentosu tarafından geçen hafta onaylanmış olan yasanın bu hafta törenle imzalanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, birliğin 2050 yılına kadar iklime zararsız olma hedefini yasal olarak bağlayıcı hale getirecek “iklim yasası“na onay verdi. Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından geçen hafta onaylanmış olan yasanın bu hafta törenle imzalanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Parlamentodan ve AB’nin 27 üye ülkesinden müzakereciler, emisyon azaltma hedeflerini AB politikalarının merkezine koyan “iklim yasası” üzerinde anlaşmaya vardı. Parlamento 442 lehte, 203 aleyhte ve 51 çekimser oyla yasayı resmen onayladı.  27 Avrupa Birliği ülkesinin bakanları anlaşmayı onaylarken Bulgaristan ise çekimser kaldı. Bulgaristan hükûmet sözcüsü “Yasanın son hâli ulusal pozisyonumuzu yeterince yansıtmıyor” dedi.

Onay verilen yasa ile birlikte AB’nin iklime zararsız olma hedefi yasal olarak bağlayıcı hale gelecek. Üye ülkeler ve AB kurumları bu hedefe ulaşmak için gerekli tedbirleri alacak. AB ülkeleri sera gazı salımları 2030’a kadar 1990’daki seviyesinin yüzde 55 altına indirilecek.

BAĞIMSIZ BİR BİLİMSEL DANIŞMA KURULU OLUŞTURULACAK

Avrupa Komisyonu, 14 Temmuz’da sanayi, enerji, ulaşımda karbondioksit salınımını azaltmayı hedefleyen çok sayıda teklif sunacak. Teklifler arasında AB karbon piyasası reformu, yeni araçlar için daha sert karbondioksit standartları ve yeni yenilebilir enerji hedefleri yer alacak.

Bilim insanlarından meydana gelen bağımsız bir “Avrupa Bilimsel Danışma Kurulu” oluşturulacak. Bu kurul, AB’nin iklim değişikliği ve çevre konusundaki önlemleri, emisyon hedefleri, Paris İklim Anlaşması kapsamındaki taahhütlere uyum konularında raporlar hazırlayacak ve bilimsel tavsiyelerde bulunacak. AB Komisyonu, 2040 yılı emisyon düşürme hedefleri konusunda çeşitli yasal düzenleme tekliflerini hızla hazırlayacak.

AB iklim politikası başkanı Frans Timmermans

Parlamentonun yasayla ilgilenen milletvekili İsveçli Sosyal Demokrat Jytte Guteland “Bugün tarihi bir gün. Emisyonlarımızı hızla kesmezsek, gelecek felaket olacak” dedi. AB iklim politikası başkanı Frans Timmermans ise, iklim yasası hakkında “Bu, yasaların yasasıdır, çünkü önümüzdeki yıllarda bizi disipline edecek dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından geçen hafta onaylanmış olan yasanın bu hafta törenle imzalanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. (AA)

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top