Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > 55 köyün suyu Cengiz Holding’e veriliyor!

55 köyün suyu Cengiz Holding’e veriliyor!

DSİ 252’inci Çanakkale Şube Müdürlüğü önünde bir araya gelen çevre örgütleri ve köylüler, DSİ ile Cengiz Holding arasında yapılan ve 55 köyün suyunu ilgilendiren protokolün durdurulmasını istedi. Aktivistler, ‘Cengiz’e verecek bir damla suyumuz yok!’ diyerek DSİ’yi görevini yapmaya davet etti.

Çanakkale ili Biga-Çan hattının en önemli sulama suyu kaynağı olan Kocabaş Çayı’nın, Cengiz Holding’in maden projesi için kullanılacak olması, 50’nin üzerinde köyün tarımsal üretimini tehdit ediyor.

Kocabaş Çayı’nın sularının göletlere aktarılacağı projeye karşı çıkan yöre halkı ve çevre örgütleri, DSİ 252’inci Çanakkale Şube Müdürlüğü önünde bir araya gelerek protokolün iptal edilmesini ve açılan yeni dava sonuçlanmadan hiçbir işlem yapılmamasını talep etti.

Dünya üzerinde biyolojik çeşitliliği ile sayılı ekosistemlerden biri olan ancak yüzde 79’u madenlerle ruhsatlandırılmış olan Kazdağları’nda açılması planlanan Halilağa Bakır Madeni’ne karşı bu kez su isyanında bulundu. Cengiz Holding’in bakır madeni projesi için Devlet Su İşleri’nin (DSİ) şirketle imzaladığı protokol kapsamında maden için gereken suyu temin etmek amacı ile Hacıbekirler Göleti 1 ve Hacıbekirler Göleti 2 adlı iki gölet inşa etme planına karşı çıkan Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından şu açıklama yapıldı:

‘KAZDAĞLARI’NIN YÜZDE 79’U MADENLERE RUHSATLI’

DSİ önünde yapılan açıklamada, Kazdağları’nın dünyanın en değerli biyolojik çeşitliliğine sahip olduğu ifade edilerek, bölgenin yüzde 79’unun madenlere ruhsatlandırılmış olduğu belirtildi. Cengiz Holding’in projesinin, diğer maden ve enerji projeleri gibi Kazdağları ekosistemini yok edeceği dile getirildi. Açıklamada, “Yörede yaşayan bizler, bereketli yaşam alanlarımızı, her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği tarım topraklarımızı, kurduyla, kuşuyla, sincabıyla Kazdağları’nda yaşayan canlıların yaşam hakkını korumak için enerji ve maden şirketlerine karşı mücadele veriyoruz” denildi.

‘ÖLÜM ÇUKURLARI AÇILACAK, 3 KÖY HARITADAN SİLİNECEK’

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Cengiz Holding, 200 metre derinliğinde ölüm çukurları açacak, 3 köyü haritadan silecek ve kimyasal zehirlerle yakınındaki diğer köyleri de yaşanmaz hale getirecek, su kaynaklarımıza el koyacak. Halilağa Bakır Madeni projesindeki ısrarına devam ediyor. Sivil toplum örgütleri ve yöre halkı olarak 95 davacı ile bizler de topraklarımızı, suyumuzu, ormanlarımızı korumak için ikinci kez dava açtık. Şirket, DSİ ile imzaladığı protokol kapsamında maden için gereken suyu temin etmek amacıyla iki gölet inşa etmek istemektedir.”

Kocabaş Çayı’nın nesli tehlike altındaki su samurlarının yaşam alanı ve 55 köyün de su kaynağı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bizler yani Bayramiç ve Çan ilçeleri köylerinde yaşayan vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri olarak köylerimizden, suyumuzdan, topraklarımızdan vazgeçmiyoruz. Devlet Su İşleri’ni, Cengiz Holding’in çıkarlarını değil, yöre halkının su ihtiyacını gözetmeye ve protokolü iptal etmeye, hukuki süreç sonuçlanmadan hiç bir işlem yapmamaya çağırıyoruz. Aksi takdirde geri dönülmez zararlar verilecek, köylüler tarım alanlarından ve su kaynaklarından mahrum kalacaktır. Hiçbir kurumun halkına böyle bir kötülük yapmaya hakkı yoktur. Kazdağları evimizdir, maden projeleriyle delik deşik edilerek yok edilmesine izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.


Gazete Duvar

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top