Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > 177 sinemacıdan ‘Gezi Davası’ için açık çağrı: ‘Bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız!’

177 sinemacıdan ‘Gezi Davası’ için açık çağrı: ‘Bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız!’

Gezi Davası’nda verilen skandal kararlara tepki yağmaya devam ediyor. Son olarak aralarında Tolga Karaçelik, Müjde Ar, Mehmet Günsür, Nur Sürer, Mert Fırat, Pınar Deniz, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Şevket Çoruh, Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Aslantuğ, Meltem Cumbul gibi usta isimlerin yer aldığı 177 sinemacı; kamuoyuna çağrı yaptı.

Gezi Davası’nda verilen hapis cezası kararları ülkenin gündemine bomba gibi düştü. Siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, gazetecilerin yanı sıra sanatçılardan da kararlara tepki yağdı. Birçok oyuncu, şarkıcı ve yazar, Osman Kavala ve hakkında tutuklama kararı çıkanlara destek mesajı attı.

Ayrıca bir başka gelişmede de aralarında Müjde Ar, Mehmet Günsür, Nur Sürer, Yeşim Ustaoğlu, Emin Alper, Özge Özpirinççi, Mert Fırat, Pınar Deniz, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Sevil Demirci, Şevket Çoruh, Ferzan Özpetek, Berkun Oya, Onur Saylak, Fatih Akın, Damla Sönmez, Hale Soygazi, Kaan Urgancıoğlu, Hazar Ergüçlü, Berkay Ateş, Melisa Sözen, Ekin Koç, Serra Yılmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Nazan Kesal, Mehmet Aslantuğ, Meltem Cumbul, Rutkay Aziz, Öner Erkan, Funda Eryiğit, Menderes Samancılar gibi isimlerin olduğu bir grup sinemacı; 25 Nisan Pazartesi günü karara bağlanan Gezi Davası için hazırlanan metnin ilk imzacıları oldular.

Yönetmenlerin, senaristlerin ve oyuncuların da aralarında olduğu 177 sinemacı, sinema sektörünü imza vermeye davet etti.

“KORKMUYORUZ, SİNMİYORUZ!”

“Sinemacılar Bu Hukuksuzluğa Seyirci Kalmayacağız Diyor” başlıklı yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

“Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater’in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi’ye verilen 18’er yıllık, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz. Anayasal, barışçıl gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşları şeytanlaştırmak, terörize etmek, cezalandırmak hiçbir erkin haddi de hakkı da olamaz.

Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız; susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!”

İLK İMZACILAR

177 sinemacı tarafından oluşturulan metnin il imzacıları şu şekilde:

İmza vermek isteyen sektör çalışanları imza için bağlantıya tıklayarak ulaşabilirler.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top