Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Kılıçdaroğlu’na Yapılan Tehditler Demokrasiye Yapılmıştır!

Kılıçdaroğlu’na Yapılan Tehditler Demokrasiye Yapılmıştır!

Kılıçdaroğlu‘na yönelik tehdit mektubuna tepkiler yağarken, 26 farklı kuruluşun “Tehdit ağır bir suçtur, bırakınız ana muhalefet partisi liderini, herhangi bir insanı tehdit etmek de suçtur” şeklindeki yaptığı ortak basın açıklaması yanı sıra Ekoloji Birliği de “Tehditler tüm demokrasiye yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘na yönelik tehdit mektubuna tepkiler yağarken, 26 farklı kuruluşun “Tehdit ağır bir suçtur, bırakınız ana muhalefet partisi liderini, herhangi bir insanı tehdit etmek de suçtur” şeklindeki yaptığı ortak basın açıklaması yanı sıra, Ekoloji Birliği de “Tehditler tüm demokrasiye yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

Bugün basın ve kamuoyuna konuyla ilgili bir açıklama yapan Ekoloji Birliği “Tehditler tüm demokrasiye yapılmıştır” ifadesinde bulundu. Açıklamada “haklarını arayan köylülere, işçilere, baro başkanlarına, yaşam savunucularına, sağlık emekçilerine her türlü baskı ve zulüm reva görülürken, diğer yandan sermayeden, enerji ve maden şirketlerinden yana torba yasaları geçirilmek istenmektedir” sözleriyle iktidarın topuma yönelik otoriter tutumu ve doğaya yönelik talan politikası uygulamaları da eleştirildi. Ekoloji Birliği‘nin basın ve kamuoyuna bugün yaptığı açıklaması şöyle:

YAPILAN TEHDİT TÜM DEMOKRASİYE YAPILMIŞTIR!

“Organize suç örgütü tetikçilerinden birisinin ana muhalefet partisi genel başkanı Sn.Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik kamuoyunda paylaştığı pervasız ölüm tehdidi ve hakaretler sağduyulu her vatandaşı  ve yaşam savunucularını üzmüştür.

İktidarın son İnfaz Yasası’ndan kimlerin yararlandığı ve dışarıya salındığı ortadadır. Siyasi mahkumlar, insan ve çevre hakları savunucuları, gazeteciler, bilim insanları içerde tutulurken çeteler, çocuk tacizcileri, kadın katilleri, mafya örgütleri salınmıştır ve aramızda dolaşmaktadırlar.

Sn. Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditler karşısında ana iktidar partisi yetkililerinden de resmi bir açıklama gelmemiştir. Bu sessizlik manidardır.  Bu hakaret ve tehditler Sn. Kemal Kılıçdaroğlu nezdinde demokrasiye ve halka yapılmıştır.

İktidar, bir yandan haklarını arayan köylülere, işçilere, baro başkanlarına, yaşam savunucularına, sağlık emekçilerine her türlü baskı ve zulmü reva görürken, diğer yandan sermayeden, enerji ve maden şirketlerinden yana torba yasaları geçirmektedir.

Pandemi gerekçesi ile tüm demokratik haklar engellenirken, enerji ve maden şirketleri faaliyetlerine aralıksız devam etmekte, yeni maden alanları ihale edilmekte ve ruhsatlar verilmektedir.

Parlamenter sistem çalışamaz hale getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tek adam rejimi ile yönetilmekte, hukuk ayaklar altına alınmaktadır.

İktidarın mafya ve suç örgütlerini, sermayeyi, enerji ve maden şirketlerini koruma ve kollamasına seyirci kalmayacağız! İktidarın ve suç örgütlerinin tehdit ve baskıları bizi yıldıramaz!

İktidara sesleniyoruz, suç örgütlerini kollamaktan vazgeçin ve topraklarını savunan köylüyü, hakkını arayan işçiyi, yaşam savunucularını değil, tehdit ve şantaj sahiplerini yargılayın!”

26 KURULUŞTAN ORTAK AÇIKLAMA

Öte yandan aralarında Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu, Ankara CUMOK, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Mimarlar Odası, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Antiyap Ankara Tiyatro Yapımcıları, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği, Aydos Dernekler Federasyonu, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çorum Hitit Dernekler Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri, Demokrat Avukatlar Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, Divriği Kültür Derneği, Karakoçan ve Yöresi Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği, Namık Kemal Mahallesi Yaşatma Derneği, Pir sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, Tüketici Hakları Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu gibi kuruluşların yer aldığı 26 kuruluş bugün ortak bir bildiri yayınlayarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan tehdidi kınadı.

Açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2. maddesi hatırlatılarak, “Demokratik kitle örgütleri olarak, hükümeti ve ilgili tüm devlet birimlerini hukuk ve kanunlarımızın emrettiği tedbirleri acilen yerine getirmeleri için göreve çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top