Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > “Yalnız Efe” belgeseli gösterime açıldı | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

“Yalnız Efe” belgeseli gösterime açıldı | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Özer Akdemir‘in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam‘da bu hafta “Yalnız Efe” isimli belgeseli konu edindi.

İzmir’de bulunan Efemçukuru altın madenine karşı direnen ve topraklarından vazgeçmeyerek bölgede yaşamını sürdüren keçi çobanı Ahmet Karaçam‘ın yaşamı ve mücadelesini anlatan “Yalnız Efe” isimli belgesel gösterime açıldı.

Yönetmeliğini sitemiz yazarı ve Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir‘in gazeteci Sevgi Halime Özçelik ile birlikte yaptığı “Yalnız Efe” belgeseli İzmir’in damında, Efemçukuru köyünde altın madenine karşı direnen keçi çobanı Ahmet Karaçam ve mücadelesini anlatıyor.

“Yalnız Efe” adlı belgeseli izlemek için tıklayınız

 “Yalnız Efe” Ahmet Karaçam

YALNIZ EFE

Yönetmeliğini sitemiz yazarı ve Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Özer Akdemir‘in gazeteci Sevgi Halime Özçelik ile birlikte yaptığı “Yalnız Efe” belgeseli İzmir’in damında, Efemçukuru köyünde altın madenine karşı direnen keçi çobanı Ahmet Karaçam ve mücadelesini anlatıyor.

İzmir’in Menderes ilçesindeki Efemçukuru köyünün olağan yaşamı 2008’de TÜPRAG altın madeni için çıkarılan acele kamulaştırma kararı ile değişir. Geçimini bağcılıkla sürdüren, Alfonso üzümleri ile ünlü bu köyün insanları, başta madene karşı bir direniş gösterse de zamanla, kimi davaları kazanamayacağını düşündüğünden kimi teklif edilen parsel başına büyük meblağların cazibesiyle davalarından vazgeçip topraklarını satar, açılan madene işçi olarak girer. Bir kişi hariç, Ahmet Karaçam. Bağı hemen madenin dibinde yer alan Ahmet Karaçam, ne yapılsa edilse de toprağını satmaya ikna edilemez madencilerce. Kendisine araba yüküyle teklif edilen parada gözü yoktur. Neden satmadığını soranlara “Biz efe çukurunun çocuğuyuz, dedelerimiz gibi direneceğiz gâvura” der. “Benim geri vitesim yok” der. “Ata yadigârımı benden kimse alamaz, benden de çocuklarıma kalacak” der. “Satanlar sattı da ne oldu, ellerinde avuçlarında bir şey kalmadı. Bağ öyle mi ya, baktığın sürece o da sana bakar. Altın bizim toprağımız, üzümümüz” der.

2008’de açılan davalar yıllarca sürer, Ahmet Karaçam’ın sessiz ama aşılamaz kararlılığı da. Herkes dönmüştür davadan. Köylüler, “bu dava benim namusum” diyen Başkanlar, herkes dönmüştür. Yalnız Efe Ahmet Karaçam giremediği bağından ümidini kesmese de yıllarca süren davalar sırasında benimdir de diyemez. Yaşamını sürdürebilmek için keçi çobanlığına başlar, yaşamını zorlukla sürdürür. Hep mi yalnızdır yoksa seçiminin sonucunda mı iyice yalnızlaşmıştır bilinmez ama inatçı Ahmet Karaçam, keçilerinin yoldaşlığını seçer. O insanlardan uzaklaştıkça adı da alır yürür bir umut arayanlar arasında. Yalnız Efe’dir adı artık. Madencilere karşı direnen, efe çukurunun kalan tek efesi. Onu merak edenler yollara düşüp dağlarda bulur, eline yüz sürerler. Söylenceler dilden dile yayılır.

“Yalnız Efe” Ahmet Karaçam ve belgesel ekibi. | Fotoğraf: Barış Özel

Peki kimdir Ahmet Karaçam gerçekte?
Onun bu tutkulu direnişinin kaynağı ne?
Çevrecilerin kahramanı Ahmet Karaçam, karısının, oğlunun gözünde kim?
Direnişe birlikte başladıkları köylüleri onun için ne düşünüyor?
Keçilerinin peşinde sabahın köründen gecenin yarısına kadar dağlar tepeler aşan bu sapsade insanın varoluşuyla bize, hayatımıza fısıldadığı cümle ne?

Ayrıca tıklayınız: Yolun Açık Olsun Yalnız Efe


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top