Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Yabancı Basında Kanal İstanbul Yorumu: Gereksiz, Pahalı ve Zararlı

Yabancı Basında Kanal İstanbul Yorumu: Gereksiz, Pahalı ve Zararlı

ABD merkezli Washington Post, İstanbul Boğazı ve Kanal İstanbul’la ilgili tartışmalara dair bir yazı yayınladı. Yazıda Kanal İstanbul’a ilişkin “Gereksiz, pahalı ve zararlı” yorumu dikkat çekiyor.

ABD merkezli önde gelen gazetelerden Washington Post tarafından İstanbul Boğazı ve Kanal İstanbul’la ilgili tartışmalara dair bir yazı yayınladı. Yazıda, gemi kaptanlarının Erdoğan’ın desteği nedeniyle siyasi bir konuya dönüşen Kanal İstanbul konusunda istekli görünmediği ve kendi deneyimlerinin İstanbul Boğazı’nı güvende tutmaya yeteceğine inandığı kaydedildi.

Washington Post’un, “dünyanın en yoğun ve zorlu deniz yollarından biri” olarak nitelediği İstanbul Boğazı‘yla ilgili yayınladığı yazıda deniz trafiği yanı sıra uluslararası diplomasi ve politik açıdan değerlendirme yapılırken, pek çok yönüyle tartışmalı proje olarak tanımladığı Kanal İstanbul projesi ile ilgili ekolojik boyutlarıyla da tartışmaların odağı olduğu ifade edildi. WP’nin yazısında Kanal İstanbul ile ilgili yorumlarda “Gereksiz, pahalı ve zararlı” yorumu da dikkat çekiyor.

Boğaz’da sefer yapan bir petrol gemisinin yolculuğuna eşlik eden Washington Post ekibinin yazısında, son yıllardaki teknolojik ilerlemelere rağmen Boğaz’da trafiğin giderek arttığı ve kaptanların rolünün önemini koruduğu ifade edildi. Ayrıca her yıl milyonlarca varil yakıtın taşındığı Boğaz’ın küresel enerji ve gıda açısından önemli bir geçiş noktası olduğu kaydedildi.

Sözcü‘nün aktardığına göre; Washington Post, İstanbul Boğazı’nın Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilim dahil Akdeniz ve Karadeniz’deki bölgesel çatışmalar açısından da önemli bir nokta olduğuna dikkat çekti.

“KANAL İSTANBUL BÜYÜK TARTIŞMALARA YOL AÇIYOR”

Geçen yıl Süveyş Kanalı’nın Ever Given isimli dev bir yük gemisiyle tıkanmasının deniz yollarındaki tehlikeleri ortaya koyduğunu yazan gazete, Boğaz’ın güvenliği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesinin de Türkiye’de büyük tartışmalara yol açtığına dikkat çekti.

Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesine siyasi mirası açısından büyük önem verdiği belirtilen yazıda, projenin büyük bir muhalefetle karşılaştığını ve birçok kişinin yeni kanalın “gereksiz, çok pahalı ve çevreye zarar verecek bir plan” olduğunu vurguladığını aktardı.

“KAPTANLAR KANAL İSTANBUL KONUSUNDA İSTEKLİ GÖRÜNMÜYOR”

Gemi kaptanlarının genelde, Erdoğan’ın desteği nedeniyle siyasi bir konuya dönüşen Kanal İstanbul tartışmalarında yer almadığını yazan Washington Post, devlete bağlı olarak çalışan kaptanların büyük bölümünün bu konuda konuşmak istemediğini belirtti.

Öte yandan birçok kaptanın Kanal İstanbul konusunda istekli görünmediğini, tüm risklere rağmen kendi deneyim ve eğitimlerinin İstanbul Boğazı’nı güvende tutmaya yeteceğine inandığı kaydedildi.


Dünya Haberleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top