Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Vasat Aktivistler’den “Heryerkazdağları” belgeseli

Vasat Aktivistler’den “Heryerkazdağları” belgeseli

Yönetmenliğini Burcu Gündüz K.’nin üstlendiği “Heryerkazdağları” belgeseli Vasat Aktivistler Youtube kanalında yayınlandı.

Kaz Dağları direnişi sırasındaki gündelik yaşama odaklanan Yönetmenliğini Burcu Gündüz K.’nin üstlendiği “Heryerkazdağları” belgeseli, Vasat Aktivistler Youtube kanalında yayına girdi. Belgeselde Vasat Aktivistler, Luxus Alper, Komik Günler Cihan, Özgür Baba, Coast Duo ve Ne Münasebet isimli grup ve müzisyenlerin şarkıları yer aldı. Vasat Aktivistler tarafından yapılan açıklamada “Ekoloji mücadelelerinin tüm olağanlığıyla ve vasatlığıyla en can alıcı noktalarından birine, çadırlı bir nöbette gündelik hayatın dönüşümüne yapılabilecek katkıların varlığına dikkat çekmeye çalıştık” denildi.

Filmin başındaki metin:

Çanakkale Kirazlı köyü yakınlarında, Balaban tepesinin eteklerinde, Kanadalı Alamos Gold ve onun yerli ortağı Doğu Biga Madenicilik şirketlerince siyanür havuzları oluşturmak amacıyla yapılan ağaç katliamına tepki olarak 26 Temmuz 2019 tarinde başlayan çadırlı direnişe katılıp 18 Ağustos 2019 tarihinde çadırlı direnişin Fazıl Say’ın piyano dinletisiyle sonlandırılması kararını alan direniş komitesinin öngörüsünden bağımsız olarak direniş alanında kalmayı seçen aktivistlerin gündelik yaşamından kesitler sunan bu filmde, aktivistlerin eylemliliğinin yürüyüş, slogan, protesto ve benzeri unsurlarına özellikle yer verilmemiştir. Bu filmde 425 gün süren ve Türkiye’de bir şehir merkezinden uzak mesafede kış geçiren ilk direniş olma özelliğini taşıyan Kaz Dağları direnişinin gündelik yaşamın eleştirisine sunabileceği katkılar ön plana çıkartılmaya çalışılmıştır.

Çevre ve şehir haklarını savunan tüm yaşam savunucularına dayanışma dolu selamlarımızla…”
Vasat Aktivistler


Vasat Aktivistler

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top