Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Van Çev-Der’den ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü’ açıklaması

Van Çev-Der’den ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü’ açıklaması

Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der), ‘Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, Van Gölü havzasında yaşanan su sıkıntısına dikkat çekildi. Açıklamada, suyun azalması nedeniyle Van Gölü’nde adacık ve mikrobiyalitlerin oluştuğu, üreme göçü sırasında Van Balığnın (İnci Kefali) zarar gördüğü belirtildi.

Van Çev-Der tarafından, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yapıldı. Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarının 4 bin metreküpten bin 400 metreküplere kadar indiği belirtilen açıklamada, “Bu rakamlar bize gösteriyor ki bizi su fakiri bir ülkeyiz. Türkiye’de kullanılabilir su miktarının iki yılda 112 milyardan 100 milyar gerilediğini düşündüğümüzde bu bize ülkemizin su fakiri ülkeler sınıfında olduğumuzu gösterir” denildi.

YAĞIŞLAR AZALDI, TARIM VE HAYVANCILIK OLUMSUZ ETKİLENDİ

Yağışların azalmasıyla tarım ve hayvancılığın olumsuz etkilendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bölgemizin verimli tarım alanları hem de geniş otlak alanları ile Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılığın merkezi durumundadır. Bölgemizde son yıllarda hissedilir derecede yağışların azalmasına bağlı mevsimsel eğilimine dikkat çekmektedir. Ancak bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetleri, kuraklık ve çarpık kentleşme, yeşil alanların azlığı, bilinçsiz arazi kullanımı, tarım ve hayvancılık kaybedilmektedir. Bölgemizde kuraklık eğilimi olan kentlerimiz, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Tunceli, Van ilerimizdir.” bilgisine yer verildi.

Van Gölü’ndeki suların çekilmesi endişe verici

KURAKLIKTAN EN FAZLA ETKİLENEN BÖLGE

Van’ın kuraklıktan en fazla etkilenen illerden biri olduğu aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“İlimizde kişi başına düşen su miktarı günlük 150 litre. 1milyon 200 bin nüfuslu kentimizde tarım, hayvancılık ve sanayide kullanılan su miktarı 2 veya 3 katına çıkmaktadır. Kentimizde su tüketim miktarı günlük ortalama 150 litreden 200 litreye su tüketimi artmaktadır. İklim krizi, yanlış uygulanan su politikaları, yeraltı suları ile su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ve artan kuraklık suyun azalmasına neden olmaktadır. Van denizi ciddi oranda çekilmiştir. Derinlik 100 metreden 40 metreye düşmüştür. Kuraklığın en büyük etkisi Van Gölü’nde his ediliyor. Sular ciddi bir şekilde çekilmiştir. Erciş Çelebibağ flamingo yolu kurumuşturç. Van Gölü etrafında bulunan sulak alanlarda sularının çekilmesi ve kuraklık nedeniyle Van’ın çevresindeki irili ufaklı göl ve göletler kurudu. Akgöl, Değirmi gölü, Sıhke gölü, Zernek Barajı, Karasu, Şamran Kanalı, Keşiş gölü, Zilan deresi, Erciş Koçkiri barajında kuraklık nedeniyle suları çekildi. Van Gölü’nde kuralık nedeniyle adacıklar ile mikrobiyalitler oluştu.”

Van Gölü’nde suların çekilmesiyle mikrobiyalitler gün yüzüne çıktı

Van Balığı‘nın da kuraklıktan nasibini aldığı ifade edelen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Van Gölü’nde yaşayan ve 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üremek için tatlı sulara doğru göç eden İnci Kefali, su kaynaklarındaki seviye düşüklüğü nedeniyle zarar görmektedir. Balık neredeyse yer yer üreyebilecek su bulamamaktadır. Açıkta kalan balıklar ölmektedir. Van’da yıl boyunca düşen yağış miktarının az olması kuraklığı tetikliyor, kuralık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız dönemlerde doğal olarak tedbirler almak zorundayız.”


vanmed.net

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top