Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Türkiye orman yangınlarına hazır mı?

Türkiye orman yangınlarına hazır mı?

Her yıl olduğu bigi yazın gelmesiyle birlikte orman yangını riski de arttı. Geçen yıllardaki felaketlerde başarısız sınav veren iktidar, “yangına 11 dakikada müdahale edebileceklerini” savundu. Uzmanlar ise gerçeklere dikkat çekerek, “Mümkün değil” diyorlar.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla ormanlar için yangın tehlikesi başladı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 3 Mayıs’ta filolarına bir Sikorsky T70 tipi yangın söndürme helikopteri, dört Air Tractor model yangın söndürme uçağı ve bir keşif uçağı eklediklerini duyurdu. 

“Türkiye yangınlara hazır mı” sorusunu Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara ise bazı açıklamalarda bulunarak, sorunlara dikkat çekti.

Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara

Çıkan yangınların yüzde 99’unun insan kaynaklı olduğunu söyleyen Özkara, “Bizim öncelikle eğitime ihtiyacımız var. Ormana yakın turizm alanları, köyler, ormana yakın tarım alanları gibi bölgelerde eğitim ve önlemlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Eskiden Buca Eğitim Merkezi’nde eğitim veriliyordu. Bir gecede elden çıkardılar. Buca Eğitim Merkezi’ni yeniden yapılandırmaları gerekiyor. Ayrıca ormana giriş ve çıkış kontrollü bir düzende olmalı. Ayrıca OGM’nin yeterli personeli yok. 39 civarında hava aracı kiralanmış ve bu yetersiz bir sayı. Belediye ve kuruluşlarla işbirliği yapmadan bu iş yapılamaz” ifadelerini kullandı.

Eski Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de ilk müdahale süresini 40 dakikadan 11 dakikaya kadar düşürdüklerine yönelik sözlerini de değerlendiren Özkara, “İlk müdahaleyi 11 dakikaya indirmeleri söz konusu olamaz. Yangın anında araçların yola çıkması ve müdahale alanına gitmesi bundan daha uzun sürer” dedi.

196 BİN FUTBOL SAHASI

Türkiye 2021’de büyük orman yangınlarıyla mücadele ettti. Antalya, Muğla, Mersin ve Osmaniye’de yaşanan yangınlar günlerce sürdü. İktidar, Türk Hava Kurumu’na (THK) ait uçakları “hurda” diyerek kullanmayı reddetti. 196 bin futbol sahası kadar ormanlık alan yok oldu. 


Cumhuriyet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top