Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > TURÇEP: Orman yangınlarına müdahale için toplumsal seferberlik başlatılmalıdır

TURÇEP: Orman yangınlarına müdahale için toplumsal seferberlik başlatılmalıdır

Türkiye’yi kasıp kavurmakta olan orman yangınları ile ilgili Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP). kitlesel bir basın açıklaması yaparak AKP iktidarını orman yangınlarına müdahale etme konusunda isteksiz davranmakla eleştirdi. TURÇEP, açıklamasında orman yangınlarının önlenmesi ve ormanların korunması konusunda toplumsal seferberlik başlatılması çağrısında bulundu.

Türkiye’yi kasıp kavurmakta olan orman yangınları ile ilgili Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) tarafından dün bir basın açıklaması yapıldı. Dün saat 19.00’da eski belediye binası önünde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasında TURÇEP yürütme kurulu üyeleri ve bazı bileşen temsilcileri yanı sıra Belediye Başkanı Çetin Akın. Başkan yardımcısı Fırat Honaz, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Oğuz ve bazı partililer yanı sıra HDP’den bazı katılımlarla 40 dolayında bir kitlesel katılım oldu.

Türkiye’nin bir türlü söndürülemeyen ve giderek büyüyen orman yangınları ile adeta bir yangın yerine döndüğünü belirten TURÇEP’in açıklamasında, ormanların taşıdığı önem vurgulanarak, iklim krizi ile mücadelede ormanların korunması ve geliştirilmesinin önemli bir konu olduğu ifade edilerek, bir süredir kuruklık tehdidinin açıkça kendini hissettirdiği, be nedenle Türkiye’nin daha fazla orman kaybına tahammülü kalmadığı uyarısı yer aldı.

Açıklamasında orman yangınlarına karşı müdahalede AKP Hükümetinin gereken duyarlılıkta görülmediğini ve aciz kalındığını belirten TURÇEP, iktidarı yangınlara müdahale konusunda istekli davranmamakla eleştirerek tepki gösterirken, AKP iktidarı ile birlikte Türkiye’nin ormanlık alanlarının giderek azaldığı, orman alanlarının maden ve enerji şirketlerinin projelerin tahsis edilerek orman talanının önünün açıldığı, orman vasfı değişritilen bazı alanların da imara açılmasına çalışıldığı gibi uygulamalar yaşanırken, bir de önlenemeyen orman yangınlarıyla Türkiye’nin hızla ormansızlaşma dönemine girdiğine dikkar çekildi. AKP Hükümetini orman yangınlarına karşı istekli davranmadığı eleştirisinin yapıldığı açıklamada TURÇEP, ormanların ekosistemde önemli yeri olan en değerli yerüstü varlıkları olduğuna dikkat çekilerek, yangınlarla mücadele konusunda toplumsal seferberlik başlatılması çağrısında bulundu. Metin Sert tarafından okunan TURÇEP’in konuyla ilgili tam açıklaması şöyle: 

DOĞA VE ORMANLAR SEVGİ İLE KORUNUR

“Türkiye alev alev, Türkiye bir yangın yeri. Bir süredir devam eden ve söndürülemeyen ormanlarımızdaki yangın hepimizi derin endişelere sürüklüyor. Ormanlarımızda devam eden yangın nedeniyle bizim de içimiz yanıyor. Üzüntülüyüz, endişeliyiz, ama aynı zamanda da öfkeliyiz. Çünkü yanan sadece ormanlar değil, Türkiye’nin ciğerleridir, Türkiye’nin ekosistemi içindeki en önemli varlıklarımızın kaybedilmesidir. Öfkeliyiz, çünkü orman yangınlarına müdahale edilip söndürülmesi konusunda siyasi iktidarın devleti acizlik içinde bırakan ve her şeyi seyreder hale getiren tutumu kabul edilemez.

ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE KONUSUNDA SİYASİ İKTİDAR SAMİMİ DEĞİL

Şimdiye kadarkilerden çok geniş bölgede yaşadığımız bu orman yangınlarının Türkiye gerçeğinde çok daha farklı bir anlamda olduğu, siyasi iktidarın sergilediği davranışla artık iyice ortaya çıkmıştır. Bir tarafta alev alev yanan ormanlar yüzünden içimiz de yanarken, bu yangın karşısında iktidarın tam bir acizlik sergileyip “yangına müdahale edecek uçak yok, pilot yok” bahaneleri ile yangınların söndürülmesi işinde sorumluluk almaktan kaçtığına da tanık oluyoruz. Yeni saraylar yaptırmak için devlet hazinesinden gerekli harcamalar cömertçe yapılırken, orman yangınlarına müdahale edecek yangın söndürme uçağı almak için yeterli kaynak olmadığını söyleyen bir iktidar var.  Bu durumda devleti de yangınlara müdahale konusunda acz içinde bırakan siyasi iktidarın, herkesi endişeye ve üzüntüye sokan orman yangınlarına karşı kayıtsız bir tavır takınıp, yangının söndürülmesinde hiç de istekli olmadığı da açığa çıkmıştır. Sanatçı Haluk Levent orman için ‘Ahbap’ adlı kurumun temsilcisi olarak Kazakistan’dan yangın söndürme uçağı kiralarken, komşu ülkelerden yardım istemeyen, yardım istenmesine de karşı olan AKP Hükümetinin ise devleti temsilen uçak kiralamayı bile akıl edememesi başka nasıl açıklanabilir?

AKP İKTİDARI İLE TÜRKİYE HIZLA ORMANSIZLAŞTIRILMA SÜRECİNE SOKULDU

Türkiye’nin orman varlıklarına AKP Hükümetinin nasıl baktığını bir kez daha sorgulamak gerekirse, bir kez daha hatırlatmak isteriz: Türkiye’de korunan neredeyse tek bir ormanlık alan bırakılmamış, madencilik ve enerji projeleri için anayasa hükümleri de yok sayılıp ormanlar feda edilmiştir. Statü dereceleri düşürülüp değiştirilerek, orman vasfı dışına çıkarılarak, sermaye şirketlerine peşkeş çekilip imara açılmıştır. Bu nedenle Marmaris’teki yanan ormanlık alanların yıllar öncesinde madencilik için tahsis edildiği, ülke genelinde başlayan yangınların birkaç gün öncesinde bazı alanların orman vasfı dışına çıkarıp imara açılması ile ilgili hükümet tarafından yasa çıkarıldığı, orman yangınlarının başlamasının ardından kamuoyu tarafından sorgulanmaktadır.

Siyasi iktidar ülkemizin nehirleri ve derelerini, dağlarını, vadilerini, tarihi ve doğal sit alanlarını, sulak alanlarını korumayıp, sermayeye ve yandaş şirketlerin doğa tahribatı yaratacak projeleri için nasıl feda ediyorsa, bugüne kadar ‘kereste tarlası’ gibi gördükleri ormanlar da aynı şekilde ve aynı nedenlerle feda edilmiştir. Dolayısıyla orman yangınlarının tek nedenini sadece iklim krizi konusu içinde görebilmek zordur.

DEVLET OLARAK SORUMLULUK ALMAKTAN KAÇILAMAZ

Siyasi iktidarın orman yangınlarının söndürülmesi konusunda devleti de acz içinde bırakacak düzeyde kayıtsız bir tutumla isteksiz davranması mutlaka sorgulanması gereken bir durumdur. Son olarak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada büyükşehir ve belediyelerin işaret edilmesi de topu taça atarak devlet olarak sorumluluk almaktan kurtulmaya çalışıldığını göstermektedir. Oysa durumun vahameti çok büyüktür. Ormanlarımız Türkiye ekosisteminde çok önemli değeri olan yerüstü varlıklarımızdır. Dünya genelinde iklim krizinin pençesinde günler yaşanırken, AKP iktidarı ile birlikte hızla ormansızlaşma dönemi içine sokulan Türkiye’de de iklim krizi ile birlikte kuraklık tehdidi de çok ciddi derecede hissedilir bir hale gelmektedir.

ORMAN VARLIĞININ KORUNMASI YURT SAVUNMASI İLE EŞDEĞERDİR

Ormanlar sadece bir ağaç topluluğu değil, bir ekosistemdir. Ekosistem içinde bulunduğu bölgenin atmosferik iklimsel yapısını düzenleyen bir işlevselliğe sahiptir. Bu nedenle devletçe ve vatandaşlarca korunması son derece önemli olan ormanlarımızı korumamak, yok etmek veya yok edilmesine göz yummak topluma, ülkeye ve geleceğe karşı işlenen bir suç özelliğindedir. Orman yangınlarına karşı iktidarın sergilediği ve devleti de acz içinde bırakan kayıtsız tutumu da ülkemizin doğası, ekosistemi ve iklimi ile geleceğine karşı işlenen bir suç olmaktadır. Ekosistem içinde bu kadar önemli bir yeri ve değeri olan yerüstü varlıklarımız ormanlarımızın korunması ve orman yangınlarıyla mücadele konusu ‘yurt savunması’ ile eşdeğer görülmesi gereken bir konudur.

YANGINLA MÜCADELE KONUSUNDA TOPLUMSAL SEFEBERLİK BAŞLATILMALI

Bu durumda iktidara ve yetkililere düşen; orman yangınları konusunda tüm suçu vatandaşa atmak yerine, ormanların korunması konusunda kendileriyle yüzleşmesi, ayrıca yangınlarla mücadele konusunda toplumsal düzeyde bir seferberlik başlatılması, bu konuda yetkililerin kendi üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesi, yerine getirmiyorlarsa veya yerine getirmeleri engelleniyorsa istifa etmeleri olacaktır. Çünkü Türkiye’nin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü kalmamış durumdadır.

Sonuç olarak; ormanları bugüne kadar ‘kereste tarlası’ veya sadece ‘bir ağaç topluluğu’ gören zihniyete karşı da mücadele verilmesi gerektiği açıktır. Ormanlar bir ekosistemdir. Türkiye doğasının ve ekosisteminin korunması konusu bir yurt savunması anlayışı içinde görülmelidir. Doğada yaratılan ekolojik bir yıkım varsa eğer, insanca yaşam hakkı da mutlaka tehdit altına girer. Çünkü insan da saldırıya uğrayan doğanın bir parçası. Bu nedenle doğayı, yaşamı, insanca yaşam hakkını savunuyoruz ve savunmaya da devam edeceğiz.”

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top