Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > TEMA Vakfı Raporu ortaya koydu: Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlanmış! | Özer Akdemir

TEMA Vakfı Raporu ortaya koydu: Muğla’nın yüzde 59’u madenlere ruhsatlanmış! | Özer Akdemir

TEMA Vakfı’nın Muğla ile ilgili hazırladığı rapora göre kentin yüzde 59’u madenlere ruhsatlandı. Muğla 1.449 maden ruhsatına bölünmüş durumda.

TEMA Vakfı tarafından ülkemizin en önemli turizm ve tarım kentlerinden birisi olan Muğla ile ilgili hazırlanan raporda Muğla’nın yüzde 59’unun madenlere ruhsatlandığı ortaya konuldu. Rapora göre Muğla 1.449 maden ruhsatına bölünmüş durumda. 

TEMA Vakfı geçtiğimiz Temmuz ayında açıkladığı Kazdağları Raporunun ardından Muğla’daki madencilik faaliyetleri ile ilgili de bir rapor hazırladı. Türkiye’nin en önemli doğa, kültür ve turizm alanlarından biri olan Muğla ve yakın çevresinin binlerce maden ruhsatı nedeniyle tehdit altında olduğunun ortaya konduğu raporda sayısal verilerle bu duruma açıklık getirildi. 

Rapora göre ihale, arama ve işletme aşamalarında 1.449 maden ruhsatına bölünen Muğla’nın %59’u ruhsatlandırılmış durumda. Raporda, “Bölgede mevcut ruhsat sahalarının hayata geçmesi halinde, Muğla’nın toprağı, suyu, doğal varlıkları, yöre insanının sağlığı, tarıma ve turizme dayalı ekonomisi telafisi imkansız zararlar görecek” denildi.

“MADENCİLİK FAALİYETLERİNDEN KORUNAN ALANLAR OLUŞTURMALIYIZ”

Maden Kanunu’nda bugüne kadar yapılan değişikliklerin; ülkemizin doğa alanlarını, tarım alanlarını, meralarını ve kültür miraslarını madencilik faaliyetine açtığına dikkat çeken TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Mevcut Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler, tüm koruma statülerini yok var sayarak; yaşam alanlarımızı da binlerce maden ruhsatı ile karşı karşıya bırakıyor. Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki, ülkemizde kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunan alanlar oluşturmamız gerekiyor. Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de olduğu gibi Muğla’nın da ormanlarını, tarım alanlarını, meralarını, şehrin kültürünü ve turizmi tehdit etmeye devam edecek. Yetkilileri Muğla ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken; doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya ve bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz” dedi. 

NE VAR NE YOK HEPSİNİ MADENLER İÇİN RUHSATLAMIŞLAR!

TEMA Vakfının Muğla Raporunda Muğla ve yakın çevresinde madencilik çalışmasının ilk bulguları şu şekilde sıralandı: 

  • Muğla ve çevresinin % 59’u madenler için ruhsatlandırılmıştır. 
  • Muğla ve çevresi orman alanlarının % 65’i madenler için ruhsatlandırılmıştır. 
  • Muğla ve çevresinde bulunan uluslarası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ve fauna barındıran, Dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanlarının %65’i madenler için ruhsatladırılmıştır.
  • Muğla ve çevre tarım alanlarının % 48’i madenler için ruhsatlandırılmıştır.   
  • Muğla ve çevresinde nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleri ile tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanların % 55’i madenlere ruhsatlandırılmıştır. 
  • Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanı (250-700 yaş) ve eşsiz yaban hayatı ile mutlak koruma statüsüne sahip Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanının tamamı madenler için ruhsatlandırılmıştır.
  • Kültür Varlıklarının (arkeolojik sit alanı, vb.) % 66’sı madenler için ruhsatlandırılmıştır.
Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top